Ana Sayfa Gündem Gürer: “GDO’lu ürün ve yem ithalatı artıyor”

Gürer: “GDO’lu ürün ve yem ithalatı artıyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ithal edilen ürünlerin GDO açısından incelenip incelenmediğini, GDO’lu yem tüketimi ve bunların hayvanlar üzerindeki etkilerinin araştırılıp araştırılmadığını, soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.

Giriş Tarihi: 16 Mart 2021 Salı 11:55
Gürer: “GDO’lu ürün ve yem ithalatı artıyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ithal edilen ürünlerin GDO açısından incelenip incelenmediğini, GDO’lu yem tüketimi ve bunların hayvanlar üzerindeki etkilerinin araştırılıp araştırılmadığını, soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi. 

Gürer’in önergesine yanıt veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gıda ve yemin ithalat aşamasındaki ürün güvenliği ve denetimleri ile piyasa gözetimi ve denetimi kapsamındaki kontrollerinin, GDO denetimleri dâhil, Tarım ve Orman Bakanlığı laboratuvarları ve Bakanlıklarınca yetki verilen özel laboratuvarlar tarafından yapıldığını açıkladı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son yılların en çok tartışılan konularının başında gelen genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) ile ilgili olarak yurtdışından ithal edilen ürünler ile yemlerin GDO açısından denetlenip denetlenmediğini, hayvan yemlerindeki GDO’lu ürünlerin hem hayvanlar hem de hayvansal ürünleri kullanan insanlar açısından nasıl bir risk taşıdığının açıklanması istemiyle Ticaret Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

Gürer, önergesinde şu sorularının yanıtlanmasını istedi: 

“GDO’lu ürünlerin genetik değişimlerinden kaynaklı; insan, hayvan ve bitki sağlığı, biyolojik çeşitlilik ve çevre üzerinde sebep olabileceği riskler ile hayvanlar üzerinde yarattığı etkiler bilimsel yöntemler ile İncelenmekte ve izlenmekte midir?

2020 yılında illere göre ahırlarda GDO’lu yem tüketimi ile yemlerin hayvanlar üzerindeki etkisi ve sonuçları incelenmiş midir? Yemlerin hayvanlar üzerindeki etkisinin ve sonuçlarının incelendiği iller ve ahırlar hangileridir? Yem etkisi incelemesi yapılan hayvan sayısı kaçtır?

Genetik yapısı değiştirilmiş organizmalar ve ürünler içerisinde ülkemizde satışına izin verilen ürün sayısı kaçtır?

GDO’lu yemlerin içeriği laboratuvar ortamında incelenmektedir. Ülkelerin GDO’lu yem üretebilmelerine izin verilmesini sağlayan koşullar nelerdir? Ülkelerin elde ettikleri ürünlerin laboratuvar sonuçları ve rapor incelemeleri sonucunda üretiminin yapabilmesine izin verilmekte midir? Ülkemize ithal olarak gelen gıda ürünleri, GDO açısından İncelenmekte midir?

Ülkemizde gıda ürünlerinde kullanılması yasak olan GDO ile üretilen ürün ithal edilmekte midir? Bu yönde inceleme ve denetim yapılmakta mıdır?”

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ülkemizde, gümrük laboratuvarlarının, beyanname muhteviyatı eşyaların Gümrük 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Kaçak makaron ve tütün ele geçirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık