Ana Sayfa Siyaset Gürer: Konutlarda risk var

Gürer: Konutlarda risk var

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2012 yılından bu yana riskli alanlarda 569 bin, riskli yapılarda ise 696 bin bağımsız bölümün kentsel dönüşüm kapsamına alındığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2020 Cumartesi 08:53
Gürer: Konutlarda risk var

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2012 yılından bu yana riskli alanlarda 569 bin, riskli yapılarda ise 696 bin bağımsız bölümün kentsel dönüşüm kapsamına alındığını açıkladı. 

Bakan Kurum, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü hakkındaki kanun kapsamında, riskli alan ve riskli yapılarda, dönüşüm kapsamına alınan 1 milyon 257 bin bağımsız bölümden 679 bin bağımsız bölümün tahliye ve yıkım işlemlerinin gerçekleştirildiğini bildirdi. 

Bakan Kurum’un yanıtını değerlendiren önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise riskli alan ve riskli yapılarda tahliye ve yıkım işlemi gerçekleşen bağımsız bölüm sayısının, yıkım ve tahliye işlemi yapılan bağımsız bölüm sayısına yakın olduğunu belirterek, deprem kuşağındaki ülkemizde bu tablonun sonuçlarının ağır olabileceği uyarısında bulundu.

DAYANIKLILIK TESTİNDEN GEÇEN DAYANIKSIZ BİNALAR 

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dayanıklılık testinden geçmesine rağmen depremlerde yıkılan binalar, deprem toplanma alanları ve kentsel dönüşüm projesi kapsamında tahliye edilen ve yıkılan binalarla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

TOPLANMA ALANLARI NEREDE?

Gürer önergesinde, “İllere göre deprem toplanma alanları dağılımı nedir? 2020 yılının ilk 6 ayı dâhil olmak üzere deprem dönüşüm projesi sürecinde kira yardımından yararlanan kişi sayısı kaçtır? Deprem dönüşümü sağlanan toplam bina sayısı kaçtır? 24 Ocak 2020 Elazığ ve 30 Ekim 2020 İzmir depremlerinde bina dayanıklılık testinden geçip deprem ile yıkılan bina sayısı kaçtır? 2018 yılından itibaren bina dayanıklılık testinden geçip doğal afet ya da bina kaynaklı sorun nedeni ile yıkılan bina sayısı kaçtır? Deprem ve kentsel dönüşüm nedeni ile yıkılıp, farklı sebeplerden dolayı tamamlanmadığı için yargı sürecinde olan ve yargı süreci tamamlanan bina sayısı kaçtır?” şeklinde sorular yöneltti. 

RİSKLİ ALAN VE RİSKLİ YAPILAR 

CHP Milletvekili Gürer’in sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında yürütülen kentsel dönüşüm uygulamaları öncelikle yerel idarelerin talepleri üzerine uygun değerlendirilen "Riskli Alan"lar ve vatandaşlarımızın başvuruları üzerine tespit edilen "Riskli Yapı”lar üzerinde, Bakanlığımızca sağlanan teknik ve mali destekler eşliğinde ilgili Belediyelerimiz, TOKİ ve vatandaşlarımızın katılımı ile sürdürülmektedir” dedi. 

 

Bakan Kurum, 6306 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 2012 yılından bugüne kadar Ülke genelinde Riskli Alanlarda yaklaşık 569 bin ve Riskli Yapılarda yaklaşık 696 bin adet bağımsız bölüm dönüşüm kapsamına alındığını açıkladı.

679 BİN BAĞIMSIZ BÖLÜM TAHLİYE EDİLDİ 

Bakan Kurum dönüşüm kapsamına alınan bağımsız bölümlerden 679 bin adedinin tahliye ve yıkım işlemlerinin gerçekleştirildiğini bildirdi.

KİRA YARDIMI 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum “ 6306 sayılı Kanun kapsamında 2020 yılının ilk 6 ayı dâhil olmak üzere bugüne kadar uygulama alanında toplam 367.660 hak sahibine kira yardımı ödemesi yapılmıştır” dedi. 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Barut: Huzur sağlansın istiyoruz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık