Ana Sayfa Ekonomi Gürer: “Pancar üreticisi kan ağlıyor”

Gürer: “Pancar üreticisi kan ağlıyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömür Fethi Gürer, bu yılki alım fiyatı beklentilerinin çok altında kalan pancar üreticilerini, söküm yaptıkları tarlalarda ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2020 Cumartesi 08:18
Gürer: “Pancar üreticisi kan ağlıyor”

CHP Niğde Milletvekili Ömür Fethi Gürer, bu yılki alım fiyatı beklentilerinin çok altında kalan pancar üreticilerini, söküm yaptıkları tarlalarda ziyaret etti. 

Gürer’e sorunlarını anlatan çiftçiler, “Ne ekersek para etmiyor. Dolar arttıkça pancar üretiminde maliyetler 2 katına çıktı ama alım fiyatı çok düşük seviyede kaldı. Fiyatın bu kadar düşük olmasını beklemiyorduk. Bize ekme, çiftçiliği bırak diyorlar” dediler. 

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer ise stratejik bir ürün olan şeker pancarı için açıklanan ton başına 336 liralık alım fiyatının, üreticiyi memnun etmediğini belirterek, “ 20 Eylülde alım kampanyası başladı. Üretici en az 16 polar için ton fiyatı 390 TL bekliyordu.2019 yalında müjde diye 1 Eylülde açıklama yapan Cumhurbaşkanı neden bu sefer fiyatı açıklayamadı ”diye konuştu. 

GÜRER, PANCAR ÜRETİCİLERİNİ ZİYARET ETTİ 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıl tonu 300 lira olan 16 polar şeker pancarının bu yılki alım fiyatının 336 lira olarak belirlenmesinin ardından, Niğde’de şeker pancarı üretimi yapılan tarlalarda üreticilerle bir araya geldi, çiftçilerin sorunlarını dinledi. 

336 LİRA BEKLENTİLERİN ÇOK ALTINDA KALAN BİR FİYATTIR 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e pancar üretiminde yaşadıkları sorunları anlatan çiftçiler Tükşeker tarafından 336 lira olarak açıklanan 16 polar şeker pancarı alım fiyatının, beklentilerinin çok altında kaldığını ifade ettiler. 

ÜRETİCİ  390 LİRA FİYAT BEKLİYORDU 

Dolar ve enflasyon arttıkça, ilaca, gübreye, mazota, sulamada kullanılan ekipmanlara ve elektriğe art arda zamların geldiğini ve maliyetin geçen yıla göre yarı yarıya arttığını söyleyen pancar üreticileri, “Bu koşullarda geçen yıl 300 liradan alınan şeker pancarı için bu yıl en az 390- 400 lira arası bir fiyat bekliyorduk. Ancak 16 polar şeker pancarı için 336 lira fiyat belirlenmesiyle hayal kırıklığı yaşadık. Bize müjde diye geçen yıl fiyat açıklanmıştı. Hakkımız olanı müjde diye duyuruluyordu. Bu yıl ise fiyat sessizce açıklandı” dediler. 

VERDİKLERİ 36 KURUŞUN 20 KURUŞUNU GERİ ALSINLAR!

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “Açıklanan pancar alım fiyatından memnun musunuz?” diye sorduğu bir çiftçi ise Gürer’in sorusuna espriyle karışık kinayeli bir yanıt verdi. Açıklanan fiyattan memnun olmadığı her halinden belli olan pancar üreticisi, “ Geçen yıla göre 36 kuruş zam verdiler. Bu fiyat bize çok fazla gelir! 20 kuruşunu geri alsınlar!..” diyerek tepkisini dile getirdi. 

ELEKTRİĞE 6 KEZ ZAM GELDİ

Girdi maliyetlerinin artığına dikkat çeken pancar üreticisi, “Yılbaşından bu yana elektriğe 6 kez zam geldi. Ben burada büyük bir çiftçiydim. Ancak zamlardan dolayı elektrik borcumu ödeyemedim ve benim su kuyumu mühürlediler. Şu anda tarlamda susuz söküm yapmak zorunda kalıyorum” dedi.

NE EKERSEK ZARAR 

Pancar ekimi yaptığı tarlanın yanındaki diğer bir alana 115 bin lira masraf ederek domates ektiğini söyleyen üretici, 70 kuruşa mal ettikleri domatesi 40 kuruşa satmak zorunda kaldıklarını belirterek, “115 bin lira harcayarak ürettiğim domatesleri 80 bin liraya sattım. Emeğim hariç 35in lira zarar ettim. Ne ekersek zarar ediyoruz. Buğday ektik zarar ettik, mısır ektik zarar ettik, domates ektik zarar ettik, pancar ettik zarar ettik. Dolar kurundaki artışlar maliyetlere yansıyor. Gübre, ila, mazot, sulamada kullanılan ekipmanlar dolar arttıkça zamlanıyor. Geçin yıl 50 liraya aldığımız ilaç 150 lira oldu. Artık dayanacak gücümüz kalmadı” ifadesini kullandı. 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Havalar iyi gitti balık fiyatları artmadı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık