Ana Sayfa Dünya Güvel: "Ağıtlar kültür hazinesidir"

Güvel: "Ağıtlar kültür hazinesidir"

Ressam Hatice Güvel, Osmaniye'nin Kadirli-Sumbas yöresindeki ağıtları kitaba dönüştürdü. 30 yıldır derlediği ağıtları "Sönmeyen Ateş Ağıtlar" adıyla kitaplaştıran Hatice Güvel, “Dinlediğim her acı ağıt, anlattığı acı olayların yanında sözleri ve sözcüklerin yerine kullanılması ile de şaşırtıcıydı” dedi.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2018 Salı 10:37
Güvel:

Ressam Hatice Güvel, Osmaniye'nin Kadirli-Sumbas yöresindeki ağıtları kitaba dönüştürdü. 
30 yıldır derlediği ağıtları "Sönmeyen Ateş Ağıtlar" adıyla kitaplaştıran Hatice Güvel, “Dinlediğim her acı ağıt, anlattığı acı olayların yanında sözleri ve sözcüklerin yerine kullanılması ile de şaşırtıcıydı” dedi. 
Ağıtların birer sönmeyen ateş olduğunu ifade eden Güvel, “Sumbas Kadirli yöresi şiir ve ağıt kültürü bakımından zengindir. Bu şiir ve ağıt öykülerinin her biri birer roman içermektedir. Çocukluğumdan bu yana bizim evimizde de bu öyküler anlatılır. Ağıtları, ablalarım, teyzem ve diğer yakınlarım zaman zaman ezgileri ile birlikte söylerdi” diye konuştu. 
Güvel şöyle devam etti: 
“Uzun sürede derlediğim ağıtları dinleyince, halk edebiyatı daha iyi anlaşılıyor. Okuması yazması olmayan, yaşamı boyunca bir ilçeye dahi gitmemiş dağ köyü kadınları, duygularını, düşüncelerini edebiyat ölçüleri içerisinde, lirik bir dille ve mısralarda anlatıyorlar. Dinlediğim her ağıt, anlattığı acı olayın yanında sözleri ve sözcüklerin yerinde kullanılması ile de şaşırtıcıydı. Ağıtları ve öykülerini ezberinde tutan ve bunları sözlü olarak günümüze taşıyan bütün halk edebiyatı kahramanlarını saygı ile anıyorum. Onlardan öğrendiğim kültür hazinesini yeni nesillere ve konuya ilgi duyanlara aktarabildiysem amacıma ulaşmış olurum.” 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

6 aylık bebeğiyle 2 çocuğunu evde bırakıp gezmeye gitti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık