Ana Sayfa Eğitim HORMONLU SINAV İDDİASI!

HORMONLU SINAV İDDİASI!

BTÜ’ye araştırma görevlisi alımına ÇÜ’nün hocalarından oluşan jüri karar verdi. ÇÜ’den gelen jüri başkanı kendi dekan yardımcısının eşini araştırma görevlisi yaptı!

Giriş Tarihi: 16 Ocak 2017 Pazartesi 09:28
HORMONLU SINAV İDDİASI!

Adana’da açılan araştırma görevlisi sınavında ilginç gelişmeler yaşandı ve tarihe geçecek hatta üniversite öğrencilerine tez olacak nitelikte bir sınav gerçekleşti. Şimdi sizlere bu sınavla ilgili detay haberimizi aktarıp akademisyenlerin sınavlarının nasıl yapıldığını gözler önüne sereceğiz. Sınava girenler ile ailelerinin ‘hormonlu sınav iddialarını’ gündeme getirip her iki üniversitemiz olan ÇÜ VE ADANA BTÜ Üniversitelerinin rektörlerine bir çağrıda bulunup bu haberimizden sonra kamuoyunu aydınlatma adına görüşlerini ve bilgilerini isteyeceğiz. Sorumlu gazetecilik anlayışı ile de gelen yanıtları okuyucularımıza iletmeyi görev saydığımızı peşinen belirtmiş olalım.

 

SIKI DURUN! SINAV AÇILIYOR

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne Kamu Hukuku Bölümü’nün yanı sıra Özel Hukuk Bölümü’ne 2 araştırma görevlisi almak üzere 24 Kasım 2016 tarihinde sınav açıldı ve ilana çıkıldı. Özel Hukuk Bölümü için yapılan başvuruların ilk değerlendirmesi sonuçlarını içeren ve mülakata girmeye hak kazanan 20 ve kazanamayan 15 adayın yer aldığı ön değerlendirme tutanağı 12 Aralık 2016 tarihinde açıklandı. Sınava girmeye hak kazananlar 15 Aralık 2016 tarihinde Adana BTÜ’nün Yeşiloba Yerleşkesi’nde sözlü sınava tabi tutuldular.

13.SIRADAN SINAV KAZANDI!

Buraya kadar her şey masumane ve normaldi. Adana BTÜ’nün resmi web sitesinde ilan edilen giriş sınavı ve değerlendirme tutanağı ile sonuçlar açıklandı. Tutanağa göre mülakata çağrılan 20 adaydan 7’si sınava girmedi. 13 adayın katılımıyla gerçekleşen mülakatta 90 puan alan Erol Mavi 84,3878 puan ortalaması ile birinci sırada yer aldı.  Asil listede yer alan diğer aday ise ön değerlendirme listesinde 76,6274 puan ile 13. Sırada bulunan ve mülakatta 90 puan alan Özlem Akıncı Albayrak 81,167 puan ortalaması ile ikinci oldu.  Ön değerlendirme sıralamasında 79, 435 puan ile 8. Sırada yer alan ve Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olduğu, ancak ilişiği kesildiği öne sürülen Oğuzhan Portakal ise mülakatta 85 puan aldı ve 81,0775 puan ortalaması ile yedek birinci sıraya yerleşti.

BUNLAR TESADÜF MÜ HOCAM?

Peki, Özlem Akınca Albayrak kimdi? Hemen merakınızı giderelim ve açıklayalım. Ç.Ü Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Bilgili’nin Dekan Yardımcısı olan Yrd. Doç. Dr. Hakan Albayrak’ın eşiydi. Sınav komisyonunun başkanlığını kim yapıyordu? Ç.Ü. Hukuk Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Fatih Bilgili… Bilgili’nin sınav komisyonunda yine Ç.Ü Hukuk Fakültesi’nden iki öğretim üyesi görev aldı. Aynı fakültenin öğretim elemanları birbirlerini tanıyorlardı ve dekan yardımcısının eşini sözlü sınavda verilen notla sınav kazanan kişi konumuna taşıdılar. Bunlar tesadüf müydü? Şimdi öncelikle bunları soralım her iki üniversitemiz rektörlerine.

 

PORTAKAL OLAYI DA TESADÜF MÜ HOCAM?

Haberimizi yapmadan önce öğrendik ki Adana BTÜ’nün bugün öğretim görevlisi aldığı bölüm ileriki tarihte kapatılacak. Peki, bu araştırma görevlisi olarak alınan dekan yardımcımızın eşi kapanan bölümden sonra ne yapacak? Belki de Ç.Ü’ye geçiş yaparak akademisyenlik kariyerine buradan devam edecek. Tesadüfler bununla yetinmedi! ÇÜ Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olan ve lisansüstü eğitimini zamanında tamamlayamadığı için ilişiği kesildiği ileri sürülen,  aynı fakültede bir araştırma görevlisinin eşi olan Oğuzhan Portakal’ın ön değerlendirmede 8.sıradan yedek 1. Sıraya, listede ise 3. Sıraya yerleştirilmesi tesadüf müydü?

ÖĞRENCİLER VE VELİLERİ NE SÖYLEDİ?

Böyle bir sınavla Adana’da belki bir ilk yaşandı. Bu arada haberimize temel dayanak olan sınava giren ve girmeyen öğrencilerin ifadeleri de oldukça ilginç. Sınava giren öğrenciler, ‘biz niçin sınava girerek yüksek puan aldık ve yazılıda birinci sıraya geldik, ikinci sıralarda yer aldık. Sözlü sınav böyle yapılacaksa’  dediler. Sınava girmeyen 7 aday vardı ki bunlar da ‘alınacak olan kadrolar belli. Sınava girsek ne olacak. Listeyi görünce biz kimlerin kadroya alınacaklarını görüp sınava girmedik’ yorumunda bulundular.

 

İZAHA MUHTAÇ AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Üniversitelere araştırma görevlisi olarak alınmak üzere açılan sınavlarla ilgili yıllardır ‘Hocalar kendi yakınlarını, tanıdıklarını, torpillileri alıyor’ şeklinde yaygın söylentileri gündeme getiren adaylar ise ‘Böyle olacaksa sınav açmasınlar. Kendileri çalsın kendileri oynasın. Bizler de figüranları olmaktan kurtulalım’ diye yakınıyorlar. Konuyla ilgili olarak bu kadar tesadüfün bir araya gelmesini değerlendirmek adına her iki üniversitemizin rektörlerinden ciddi anlamda bir açıklama bekliyoruz. ÇÜ Hukuk Fakültesi’nin Dekanı olan Sayın Hocamızdan da bu tesadüfleri ve sözlü sınavla ilgili kriterleri, yüksek puan almanın temel mantığını, yazılıda yüksek puan alanların sözlüde nasıl düşük puan aldıklarını da izaha muhtaç konular olarak görüyor ve resmi bir açıklama bekliyoruz.

 

SALI GÜNKÜ SINAVDATESADÜFLERE GEBE!

17 Ocak 2016 Salı günü bu kez Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından Özel Hukuk Bölümü’ne 1 adet araştırma görevlisi alınmasına ait açılan sözlü sınav yapılacak. Tesadüf mü bilinmez jüri başkanımız yine Ç.Ü Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Bilgili hoca. BTÜ sınavındaki tesadüfler burada da gerçekleşecek mi? Gözler bu sözlü sınava çevrildi. Bu sınavda BTÜ sınavında yedek birinci sırada kazanan Oğuzhan Portakal sınavı kazanan tek asil aday mı olacak? Neden soruyoruz bunu önce onun bir altını kalın çizgilerle çizelim. Oğuzhan Portakal, Ç.Ü Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olan Seda Yıldız Portakal Hanımın kocası, yani eşi. Hani diyoruz, BTÜ’deki  tesadüfler ÇÜ sınavında da gerçekleşecek mi? Sayın Rektör Mustafa Kibar’dan  ve Hukuk Fakültesi  dekanlığından bu anlamda açıklama bekliyoruz. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

3 OKUL İÇİN YIKIM KARARI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık