Ana Sayfa Gündem HUKUKSUZ VE KEYFİ UYGULAMALAR SON BULMALI

HUKUKSUZ VE KEYFİ UYGULAMALAR SON BULMALI

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, hukuksuz ve keyfi uygulamaların son bulmasını istedi.

Giriş Tarihi: 25 Ocak 2021 Pazartesi 13:49
HUKUKSUZ VE KEYFİ UYGULAMALAR SON BULMALI

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, hukuksuz ve keyfi uygulamaların son bulmasını istedi.

Küçük, moderatörlüğünü Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkanı Av. Deniz Özbilgin’in yaptığı “24 Ocak Tehlike Altındaki Avukatlar Günü” kapsamında gerçekleştirilen “Baro Başkanları ile canlı yayında Avukatlara Yönelik Hak İhlalleri” etkinliğinde mesleğimize yönelik saldırılara ve hukuksuzluklara değinerek, verilen mücadelelerini aktardı.

Ankara Barosu’nun instagram sayfası üzerinden canlı yayınlanan etkinlikte konuşan Av. Veli Küçük , “Biz savunma görevi yapıyoruz. Bu görevimizin de kutsal olduğuna inanıyoruz. “ dedi

17 Nisan 2015 tarihinde baromuz mensubu meslektaşlarımızın Adliye girişinde x-ray cihazından geçmeden içeriye girmek istedikleri esnada polislerin aldıkları talimat gereği bu şekilde almayacaklarını söylemeleri sonrasında yaşanan arbedeyi dile getirdi.

 

Kendisi de dahil olmak üzere 10 meslektaşıyla birlikte 16 Ekim 2017 Pazartesi günü “ görevi yaptırmamak için direnme ve kamu malına zarar vermek” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşmasında beraat ettiklerini hatırlattı.

 

Başkan  Av. Veli Küçük, şöyle devam etti;

“Bizler bu kanunsuz ve hukuksuz uygulamaya karşı cesur, ilkeli ve dik bir duruş sergiledik. Bu büyük bir kazanımdır ve emsal teşkil edecek bir karardır. Avukatlar, yapılmak istenen uygulamanın tek kişinin iki dudağının arasından çıkan, yerelde bunu emir telakki edenlerin başlattığı parti devleti uygulaması ve korku imparatorluğu yaratma çabası olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Biz bu duruşumuzu her platformda göstermeye devam edeceğiz.

Halkın hak arama özgürlüğünün ve savunmanın temsilcisi konumunda bulunan avukatların görevlerini yapmaktan uzaklaştırılması, halka karşıgirişilen bir eylem niteliğitaşır.

Ve bu kutsal meslek yurttaşın adalete erişimin en önemli unsurudur. Yargının kurucu unsuru olan mesleğimiz her zaman iktidara, hükümranlara, dönemin güçlerine karşı ne şartta olursa olsun evrensel hukuk kurallarını savunan meslektir.

Uluslar arası Sözleşmeler, Havana Kuralları, Turin İlkeleri avukatları yaşadıkları dönemin ve toplumun tanıkları olarak nitelemektedir. İyi bir hukukçu insanını, vatanını, ülkesini severek bu unsurları mutlak suretle dikkate alan kişidir.

Geçtiğimiz yıl Avukatlık Kanununda Barolar ve seçim sistemlerine yönelikdeğişiklikgirişimlerinidoğrubulmadığımızı, bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini her 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Mersin'de devrilen tarım aracının altında kalan sürücü hayatını kaybetti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık