Ana Sayfa Siyaset İlker Mengü, ''Adana'nın kaderini CHP değiştirecek''

İlker Mengü, ''Adana'nın kaderini CHP değiştirecek''

umhuriyet Halk Partisi'nin Seyhan ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği görevinde bulunan ve aktif siyasette başarılı çalışmaları dikkat çeken Av. İlker Mengü, CHP'nin ülkenin aydınlık geleceği olduğuna işaret edip ‘Bu ülkenin Ak Parti iktidarının bıraktığı olumsuzluklardan kurtulması gerekir. Bunu da temin edecek tek siyasi parti CHP'dir' dedi.

Giriş Tarihi: 8 Temmuz 2016 Cuma 11:31
İlker Mengü, ''Adana'nın kaderini CHP değiştirecek''

Yerel yönetimlerde görev almanın ve yerel anlamda politika yapmanın zorluğuna işaret eden CHP'li eski Belediye Meclis Üyesi İlker Mengü, Seyhan ve Çukurova Belediyelerinin ellerindeki imkânlar ile halkın mutluluğu adına hizmet ürettiklerine işaret edip ‘yerel politikacıların işi çok zor. Ben belediye meclis üyesi iken bu zorlukları çok yakından gördüm ve şahit oldum. Herkesi mutlu etme imkânınız elbette yok. Önemli olan toplumun genelinin hizmetlerinizden mutlu olmasıdır. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü'den Adanalıların genel anlamda memnun olmadıklarını görüyorum ve yaşıyorum. Bu da Büyükşehir Belediyesi'nin beklentileri yükselterek bu beklentilere yanıt verememesi anlamına geliyor' dedi.


İlker Mengü'nün gazetemiz muhabirine vermiş olduğu yanıtları yayınlıyoruz.


- Sayın Mengü, siyasette bir dönem aktif olarak görev aldınız. Belediye meclis üyesi olarak görev yaparken en zor günlerde Adana'ya hizmet vermeye çalıştınız. Sizce Adana'da siyaset yapmak nasıl bir duygu?


- Siyaset yapmak ve siyaseten halkınıza hizmet etmek gerçekten insana huzur ve mutluluk veriyor. Ben bir dönem belediye meclis üyeliği yaptım. Bizim dönemimiz oldukça sorunlu geçen bir dönemdi. Hatırlayacak olursanız Sayın Aytaç Durak'ın görevden alınma ve tutuklanma dönemi, Zihni Aldırmaz'ın ise vekil olarak atanma dönemi. Bu günlerde CHP'li meclis üyeleri olarak önemli hizmetler yaptığımızı düşünüyorum. Dik durarak ve partinin genel ilkelerine sahip çıkarak, yanlışlıklara da hiçbir zaman olur vermeden bir belediye meclis üyesi olmaya çalıştım. Elbette biliyorum ki yerelde politika yapmak zordur. İstekler bitmez, gelen istekler de cevap verilemeyecek boyutlara kadar ulaşır. Ben kişisel hizmetlere asla izin vermeden genelde partimin ilkelerine de sahip çıkmak koşulu ile bu kente hizmet etmek için çalıştım. Hukuken yanlış olan ne var ise ‘hayır' diyerek zaman geldi meclis üyelerimizin de yanlış yapmalarının önüne geçerek dönemimizi tamamladık.


- Gerekir ise meclis üyelerinin yanlış yapmalarına engel oldum dediniz. Biraz bu konuyu açar mısınız?


- Belediye meclis üyelerinin hizmet verdikleri alanlarda en zor olan kısım imar konularıdır. İmar konusunda her belediye meclis üyesinin konuya hâkim olmasını beklemek doğru değil. Çünkü imarı herkes bilmez. Hukuki anlamda aldığınız kararların nereye vardığını da hesap etmeniz gerekir. Yarın açılacak bir mahkemede hesap vermek de vardır. İmar konusunda yapılan bir yanlış bu kentin kaderini olumsuz etkiler. Ben hep araştırıp konuyu da hukuki anlamda destekleyecek kararlar ile meclis ve komisyon toplantılarına katıldım. Burada meclis üyesi arkadaşlarımın yanlışa düşmemeleri adına da alınacak kararların yarın öbür gün getireceği sıkıntıları da onlara izah ettim. Dolayısıyla şükürler olsun ki kendi görev yaptığımız dönemde bir yanlışa düşmedik.
- Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz? Bir değerlendirme de bulunmanızı istemiş olsak neler söylersiniz?
- Bir belediye başkanından halkın memnun olup olmadığı yaptığı hizmetler ile doğru orantılıdır. Toplum eğer siz hizmet ederseniz size kabul eder, bağrına basar. Yapmaz iseniz de sizi bir yerde tutmaz. Sayın Hüseyin Sözlü, belediye başkanı adayı iken yani Ceyhan'dan Adana'ya talip olur iken çok projeler ortaya koyup beklentileri de yükseltti. Lakin gelinen noktada her belediyenin yapacağın normal hizmetler dışında inanın bana kalıcı bir eser bırakamadı ve hizmet üretemedi. Belediyede sebebi nedir bilinmez ama bir boşluğun olduğunu bizler dışarıdan birer yurttaş olarak görüyoruz ve yaşıyoruz. Borçlanma yetkisi ile borç yükü altına giren bir belediye ve başkanını düşünün. Nasıl hizmet verecek? Seçimler öncesinde açıkladığı mega projelerinden bir tanesine dahi başlayamadı. Devlet Bahçeli Köprüsü'nün sözde temeli atıldı ama bir sonuca varılamayacak gözüküyor. Çünkü ortada sıkıntılar var. Yani belediye olarak Büyükşehir Belediyesi bana göre başarısız.


- Peki, CHP'li Seyhan ve Çukurova Belediye Başkanlarının çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?


- Parti ayrımı yaparak ben belediye başkanlarının hizmetlerini değerlendirmem. Ben belediye başkanlarının hizmetlerini değerlendirir iken kendisinden önceki belediye başkanlarının hizmetlerinin üzerine gelen belediye başkanı neler koymuş. Halkını nasıl mutlu etmiş. Beklentilere nasıl yanıt veriyor. Hatta seçim öncesinde verdiği sözlerin hangilerini nasıl gerçekleştirme imkanı bulmuş. Bunları da yaşayarak gören insan olarak değerlendiririm. Hal böyle olunca da ben Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'in sosyal sorumluluk projeleri dahil yerel anlamda şehirlerinin çehresini değiştirdiklerini görüyorum ve bundan da memnun olduğumu söyleyebilirim. Daha iyisi olabilir mi? Elbette olur. Olacak mı? Onu da zaman gösterecek.


- Bildiğimiz kadarıyla siz CHP'nin genel parti politikalarını eleştiren bir yapı içindesiniz. Bu anlamda da Sayın Muharrem İnce ile birlikte hareket ediyorsunuz. Bu konuyu biraz açıklar mısınız? Neden Muharrem İnce ile birliktesiniz.


- Muharrem İnce bu partinin yani CHP'nin bir milletvekili, bir dönem de genel başkan adayı olmuş kişisidir. Partinin her kademesinde görev almış kişi olarak söylemleri, beklentilere yanıt verecek becerileri, partiyi ve ülkeyi bir üst noktaya taşıyacak fikirlerini beğeniyorum. Muharrem İnce'nin CHP Genel Başkanı olması halinde partimizin daha iyi noktalara geleceğine inanıyorum. Bu anlamda Muharrem İnce'ye destek veriyorum. Partide her insan eleştirilebilmeli, yanlışı olan kişilere de yanlış yapmalarına uzun süre izin verilmemeli. Değişimin özellikle CHP'de ivme kazandıracak bir değişimin olmasına inanıyorum.


- Ümit Özgümüş ile de uzun yıllardır sürüp gelen bir birlikteliğiniz var. Bu konuyu okuyucularımıza izah etmeniz gerekir ise bir ekip ruhu ile mi hareket ediyorsunuz?


- Ümit Özgümüş, bu kentin artı değeridir. Fikir adamı, proje adamıdır. Son söyleyeceği sözü sözünün başında söyleyerek fikrini de çekinmeden söyleyen bir kişiliktir. Ben kendisi ile birlikte olmaktan, birlikte politika yapmaktan ve aynı ekipte yer almaktan dolayı da mutluyum. Politikada yarının hesabını yapmadan hareket eden insanlara karşı benim bir özel ilgim olmuştur. Ben avukatım ve Allah'a şükürler olsun ki yiyecek ekmeğimiz var. Bir geçim kaynağımız var. Politikayı da ben bu kente, bu insanlar hizmet edebilir miyim adına yapıyorum. Ümit Beyin de politikasını, duruşunu, söylemlerini beğeniyorum. Allah bana birlikte politika yapma imkânını verdi. Bundan sonra da verir ise bunu sürdürmek isterim.


- Ak Parti iktidarını ve Adana'ya karşı iktidarın bakış açısını değerlendirmenizi istemiş olsak neler söylemek istersiniz.


- Sayın Cumhurbaşkanı Recep Bey, Başbakan iken Adana için 11 hayırlı müjde verdi. Ne yazık ki halen bu müjdelerinden gerçekleşmiş olan bir tanesi bile yok. Yapımı devam edenler var elbette ama Adana'nın ben Ak Parti Hükümeti zamanında beklentilerine cevap alamadığını ve gerekli hizmetlerle donanıma sahip olamadığını gördüm. Ak Parti, Adana'yı öksüz bıraktı. Bir tek bakanlık ile Adana'yı yıllar sonra taçlandırdı. Lakin bu bakanlık görevinde bulunan siyasi arkadaşlarımızın da kentimiz adına dikili bir ağaçları, eserleri yok. İşte size bir adet değerlendirme. İnşallah Adana'nın kaderini CHP iktidarı değiştirecektir.


- Son olarak Sayın İlker Mengü, siyasette beklentilerinizi soracağım. Beklentiniz var mı? Ne yapmayı düşünüyorsunuz.


- Siyaset birey olarak sizin istemeniz ile gerçekleşen bir olay değildir. Zamanı gelince, koşullar olgunlaşır ise sizinle birlikte siyaset yapan ekibinizle birlikte bir yerlerde hizmet etme imkanı bulursunuz. Ben siyaseten aç gözlü değilim. Hırsım da yok. Partilimler, partimin yetkili kurulları bana bir görev verir ise bende bu görevi layığı ile yerine getirmeye çalışan bir kişiyim. Hırslarım her zaman aklımın gerisinde kalır. Ekip ruhuna inanan, kendini yenileyen, çağın koşullarına göre de politika yapmaktan yana bir kişi olarak bu genç yaşımızda bize verilen görevleri de en iyi şekilde yerine getiren bir kişi olarak emin adımlarla ilerlemeyi tercih ederim.


- Bu söyleşi için teşekkür ederim. Eksik olmayın.


- Ben teşekkür ederim. Bu imkanı bana sağladığınız için.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Kılıçdaroğlu başkanları zoom üzerinden dinledi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık