Ana Sayfa Siyaset Karabıyık, “Cumhuriyet tarihi Atatürk’süz anlatılmak isteniyor”

Karabıyık, “Cumhuriyet tarihi Atatürk’süz anlatılmak isteniyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, AKP iktidarının hazırladığı yeni milli eğitim müfredatında Cumhuriyet tarihinin Atatürk’süz anlatılmaya çalışıldığını söyledi

Giriş Tarihi: 3 Temmuz 2016 Pazar 15:25
Karabıyık, “Cumhuriyet tarihi Atatürk’süz anlatılmak isteniyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, AKP iktidarının eğitim sistemini siyasetin arka bahçesi olarak gördüğünün altını çizerek, iktidarın eğitim sistemini laiklikten uzaklaştırmaya çalıştığını vurguladı. Karabıyık, AKP iktidarının hazırladığı yeni taslak müfredatta cumhuriyet tarihinin Atatürk’süz anlatılmaya çalışıldığını söyledi. İktidarın terörle mücadeledeki başarısızlığını CHP’ye fatura etmeye çalıştığını belirten İl Başkanı Ayhan Barut da CHP’nin teröre karşı duruşunun açık ve net olduğunu kaydetti. Barut, “Hiçbir CHP’li AKP’nin baskı ve sindirme politikalarına boyun eğmeyecek” dedi.

CHP Adana İl Örgütü Danışma Kurulu Toplantısı Seyhan Kültür Merkezi’nde yapıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Adana Milletvekili Aydın Uslupehlivan, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in de katıldığı toplantı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı.

Açış konuşmasını yapan İl Başkanı Ayhan Barut, İl örgütünün üç aylık dönemdeki çalışmaları hakkında bilgiler aktardı.

“HİÇBİR CHP’Lİ BASKI VE SİNDİRME POLİTİKALARINA BOYUN EĞMEYECEK”

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 3 Haziran’da Adana’da gerçekleştirilen “Adana Tarımına Sahip Çıkıyor” temalı toplantının başarılı geçmesinde emeği geçen örgütlere ve partililere teşekkür eden Barut, parti örgütlerinin ve örgütlerde görev yapan yöneticilerle kendini CHP’li hisseden herkesin AKP’nin baskı ve sindirme politikalarına karşı dimdik karşı durması gerektiğinin altını çizdi.

“UMUTSUZLUĞA KAPILMAYACAĞIZ, KORMAYACAĞIZ, SİNMEYECEĞİZ”

Türkiye’nin çağdaş uygarlık hedefine CHP iktidarında ulaşabileceğini dile getiren Barut, “Bizler yedi düvele karşı tüm dünyaya örnek olmuş bir mücadeleyi gerçekleştirilen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yolundan ilerleyen, çağdaş medeniyetler seviyesini hedefleyen bu ülkenin aydınlık yüzleriyiz. Laik, demokratik cumhuriyetin yegane koruyucusu olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin onurlu üyeleri olarak umutsuzluğa kapılma, korkma, sinme gibi bir lüksümüz olamaz. AKP karanlığına karşı mücadelemizi sonuna kadar yılmadan, korkmadan, sinmeden sürdüreceğiz” diye konuştu.

“PARTİLİLER İKTİDAR İÇİN ÖRGÜTLERLE BÜTÜNLEŞMELİ”

İktidar yolunda her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğunu kaydeden Barut, her bir parti üyesinin örgütlerle bütünleşip CHP’yi yerelde ve genelde iktidara taşımak için elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti. İlçe örgütlerinin sandık çevresi örgütlenmesi için atamaları yapması ve sandık çevresi sorumlularının eğitimlerinin hızlıca tamamlanması için talimat veren Barut, kaybedilen her günün başarıya giden yolda önemli bir kayıp olacağına işaret etti.

“CHP’NİN TERÖRE KARŞI DURUŞU AÇIK VE NET”

Türkiye’nin terör nedeniyle bir yılda 500’den fazla şehit verdiğini anımsatan Barut, siyasal iktidarın terörle mücadeledeki başarısızlığının faturasını, terörle yan yana getirerek CHP’ye kesmeye çalıştığını vurguladı. Barut, “Bizim duruşumuz açık ve net. Terör nereden, kimden gelirse gelsin terörün her türüne karşıyız. Her türlü terörü lanetliyoruz. Şehit cenazelerinde Genel Başkanımıza mermi atılması, milletvekillerimize, il başkanlarımıza saldırıların düzenlenmesi AKP’nin terördeki sorumluluğunu CHP’ye yıkma çabasından başka bir şey değildir. Teröre yardım ve yataklık yapan, terör örgütünün güneydoğudaki kentlere silah ve mühimmat depolamasına göz yuman, askerin terör örgütüne operasyon yapmasına izin vermeyen, teröristleri Habur’da davul zurnayla karşılayan ve şehide ‘kelle’ diyen CHP değil AKP yöneticileridir” ifadelerini kullandı.

“İKTİDAR, EĞİTİM SİSTEMİNİ LAİKLİKTEN UZAKLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR”

CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık ise AKP iktidarının eğitim sistemini siyasetin arka bahçesi olarak gördüğünü ve eğitim sistemini laiklikten uzaklaştırmaya çalıştığını söyledi. AKP’nin eğitim sistemi konusunda aldığı kararların merkezinde çocukların ve gençlerin maksimum faydasının düşünülmediğini dile getiren Karabıyık, AKP iktidarının sadece kendi ideolojisine göre geleceği şekillendirebileceği bir eğitim sistemi kurguladığını kaydetti.

“KENDİ İÇLERİNDE PARALEL BİR YAPI YARATTILAR”

Karabıyık, “Maarif vakıflarını kurdular. Güya paralel yapıyı önleyeceklerdi, ama kendi içlerinde bir paralel yapı yarattılar. Milli Eğitim Bakanlığının bütün sorumluluklarını vakıflara aktardılar ve denetleme yetkisi bile koymadılar. Bunlar anayasanın 4 maddesine ve her şeyden önce anayasayla koruma altına alınan Tevhidi Tedrisat kanununa aykırı” diye konuştu.

“ATATÜRK’ÜN ADINI ANMADAN CUMHURİYET TARİHİNİ ANLATACAKLAR”

İktidarın milli eğitimin müfredatını da değiştirme yönünde adımlar attığına işaret eden Karabıyık, iktidarın hazırladığı taslak müfredatta Atatürk’süz bir Cumhuriyet tarihinin anlatılmaya çalışıldığını söyledi.

“KÜÇÜK BEYİNLERİ DE YIKAMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Karabıyık, “Aynı tarih konuları içerisinde Amerikan iktisat tarihi, IMF geçiyor ama Atatürk’ün adını anmadan cumhuriyeti anlatıyorlar. Sadece müfredatı değiştirmekle kalmıyorlar, değerler yönetimi ve sıbyan okulları adı altında küçücük beyinleri de yıkamaya, aileleri etkilemeye çalışıyorlar. Herkes çocuğunu istediği eğitimle okutabilmeli. Bunları söylediğimiz zaman ‘CHP imam hatiplere karşı’ diyorlar. Oysa İmam Hatip Liselerini Türkiye’de oluşturan CHP’dir. Bizim dediğimiz ise ‘Nerede ne kadar ihtiyaç varsa o kadar açılmalı’ ama vatandaşın gözünde dini kullanarak bizi böyle göstermeye çalışıyorlar. Bunu mecliste de kentte de en küçük ücra köyde de yapıyorlar” şeklinde konuştu.

“MAARİF MÜFETTİŞLİĞİ KALDIRILIYOR”

İktidarın maarif müfettişliğini de kaldırmaya hazırlandığını aktaran Lale Karabıyık, şöyle devam etti:

“Maarif müfettişleri, suçsuz olan öğretmenler ve okul müdürleri, müdürlükten indirildiğinde ya da görev değişikliği yapıldığında dik durmuşlardı. İşte şimdi bunun cezası olarak maarif müfettişliği kaldırılıyor. İçlerinden sadece 500 tanesi özel mülakatla bakanlık müfettişi haline getiriliyor. Kurdukları maarif vakıflarına eğiticilerin eğitimini teslim ediyorlar. Oysa eğiticilerin eğitimi üniversitelerde yapılır ama bunu bile o vakıflara teslim ediyorlar. Çocukları vakıflara teslim ediyorlar. İşte Karaman olayında hep birlikte yaşadık. AKP, çocuklar yerine vakıfları koruyor ve kendi ideolojilerine hizmet edecek bir yapıyı tesis etmeye çalışıyor. İktidar partisi, sizin ya da çocukların ya da kadınların ya da köylülerin, işçilerin, sorunları var diye düşünmüyor. Sadece gelecekte kurmak istedikleri o laik düzenden uzak ideolojik yapıyı ve bunu sağlayabileceği alt bileşenleri düşünüyor.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Kılıçdaroğlu başkanları zoom üzerinden dinledi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık