Ana Sayfa Sağlık Karaciğeri büyüttüler hastayı yaşama bağladılar

Karaciğeri büyüttüler hastayı yaşama bağladılar

Balcalı Hastanesi doktorları bölgede ilk kez uyguladıkları bir teknikle hastanın yaşamını sağlamasına yetmeyecek kadar yetersiz olan karaciğeri vücut içinde büyüttü ve hastayı yaşama bağladı.

Giriş Tarihi: 23 Ağustos 2016 Salı 10:55
Karaciğeri büyüttüler hastayı yaşama bağladılar

Kalın bağırsak kanseri nedeni ile 1 yıl önce Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde kapalı ameliyat olan ve Niğde'nin Ulukışla ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Ali Yılmaz daha sonra kontrol için tekrar Balcalı Hastanesine geldi. Burada tekikleri yapılan Yılmaz’ın Karaciğer’in de çok sayıda tümör olduğu tespit edildi. Yılmaz hemen ameliyata alınırken kendisine Doç. Dr. Tolga Akçam ve Yard. Doç. Dr. Abdullah Ülkü tarafından bölgede ilk olarak uygulanan ve bir kaç aşamalı operasyonlar şeklinde geçen “ALPSS” tekniği ile karaciğerin sol tarafı büyütülerek iki katına çıkarıldı, sağ taraf ise küçültüldü. Yapılan operasyonların ardından hasta Ali Yılmaz normal yaşamına dönerek taburcu oldu. Yılmaz’ın kemoterapi süreçleri ise devam edecek.

 

 

KARACİĞER’İN SOL TARAFINI İKİ KATINA ÇIKARTTIK

 

Operasyon süreciyle ilgili bilgi veren Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Akçam, hastanın kendilerine geldiğinde yapılan tetkiklerinde karaciğerinde çok sayıda tümör tespit ettiklerini, hemen ameliyata aldıklarını ameliyatta da karaciğerin sağ ve orta kısmında tümörler tespit ettiklerini belirtti.

Akçam, ameliyat sonrası karaciğerin sol tarafının çok küçük olduğu için hastaya yetmeyeceğini gördüklerini bunun üzerine karaciğerin sağ tarafını besleyen iki ana damarın bir tanesini bağladıklarını, Böylelikle sağ tarafın fonksiyonunu yarıya düşürdüklerini ve karaciğeri ortadan ikiye bölerek vücudun içinde ayrı ayrı bıraktıklarını ifade etti.Yapılan işlemle birlikte karaciğerin sol tarafının yarısının 3 haftada iki katı boyutuna ulaştığını sözlerine ekleyen Akçam bu işlemin amacının ise karaciğerin sağ tarafının azalan fonksiyonun sol kısım tarafından tamamlamak için sol tarafın büyümesini sağlamak olduğunu son olarak ise esas tümör olan karaciğerin sap ve orta kısmını başarıyla çıkarttıklarının altını çizdi. Akçam bu yöntemin bölgede bir ilk olduğuna vurgu yaparak, “ALPSS” adını verdikleri yöntemin özünde bir kaç aşamadan oluşan ameliyat tekniklerinin yattığını söyledi.

 

“KARACİĞER’İMİN RAHATSIZLIĞINI TESADİFEN ÖĞRENDİM”

 

Hasta Ali Yılmaz ise Balcalı’ya gelirken bağırsağında ki rahatsızlığın nüks ettiğini düşündüğünü ancak yapılan tetkiklerde karaciğerindeki sorunun ortaya çıktığını bu durumunda kendisi için kötü bir sürpriz olduğunu belirtti. Yılmaz, yapılan müdahalenin ardından şimdi kendisini çok iyi hissettiğini dile getirerek, doktorların karaciğerini kendi içinde büyüttüklerini söylediklerinde çok şaşırdığını vücudunda ki mevcut kalan karaciğerle yaşamını sürdürebileceğini söylediklerini dile getirirken sağlığına kavuşmasında emeği geçenlere ayrıca teşekkür etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Nennioğlu: Katılmıyoruz!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık