Ana Sayfa Ekonomi Karakaya’dan üretimde planlama önergesi

Karakaya’dan üretimde planlama önergesi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, çiftçi ve tüketici açısından fiyat istikrarının sağlanmasını temin amacıyla üretim planlaması yapılması için Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 29 Mayıs 2016 Pazar 15:06
Karakaya’dan üretimde planlama önergesi

Bir taraftan üreticileri iflasa sürükleyen, diğer taraftan ise tüketicileri mağdur duruma düşüren Türkiye’nin en önemli iktisadi sorunlarından biri nihayet Meclis gündemine taşındı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, tarımsal üretim planlamasına geçilmesi için Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu. MHP’li milletvekillerinin imzalarıyla desteklenen önergede, gıda fiyatlarında son yıllarda büyük bir istikrarsızlık yaşandığına dikkat çekildi.

ÜRETİCİ DE TÜKETİCİ DE MAĞDUR OLUYOR

Önergede özetle şu ifadelere yer verildi:

“Başta ekmek, et, süt gibi temel besin ürünleri olmak üzere diğer tarafta ise karpuz, patates gibi sebze ve meyve fiyatlarındaki aşırı artış ve düşüşler vatandaşlarımızın güvenini sarsmaktadır. Vatandaşlarımız bütçesine uygun beslenme planı yapamamakta, bir sonraki ay hangi ürünü hangi fiyata alacağını tahmin dahi edememektedir. Konuya üretici açısından baktığımızda ise durum daha vahimdir. En son soğan örneğinde gördüğümüz gibi plansız bir şekilde yapılan üretim sonunda ürünler elde kalmakta; sütler, karpuzlar, patatesler sokaklara dökülmektedir. Sadece Nisan ayında patates üreten binlerce çiftçimiz ürünlerini yollara dökmüş ve isyan noktasına gelmiştir. Çiftçimiz emeğinin hakkını alamamakta, banka kapılarında sürünmekte, borç batağına saplanmakta ve sonunda iflas etmektedir.”

ARZ VE TALEP DENGEDE TUTULMALI

Üretimde ve fiyatlarda meydana gelen dalgalanmaların hem çiftçiyi hem de tüketiciyi mağdur ettiğine işaret edilen MHP Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya’nın önergesinde “Tarımsal üretimde mağduriyetlerin önlenebilmesi için ürün arz ve talebinin dengede tutulması gerekmektedir. Bu denge ise üretim planlaması ve yapısal reformlarla sağlanabilir. Gerekli yapısal ve mevzuata ilişkin değişiklikleri gerçekleştirmek için meclisimizin ivedi olarak adım atması gerekmektedir. Tarımsal üretimde istikrarın sağlanması, üretim planlamasının sağlıklı bir şekilde yapılması, üretim maliyetlerinin detaylı bir biçimde incelenebilmesi ve fiyatların tüm vatandaşlarımız için makul bir seviyede seyretmesi amacına yönelik alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi için Meclis Araştırması yapılmasının gerekli olduğu kanaatindeyiz.” denildi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Acı: “Kısa çalışma ödeneği süresi uzatılmalı''

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık