ÇGC

Ana Sayfa Ekonomi Kavak, ''Yeni Ekonomi Programı’nda Adana’nın izi olacak''

Kavak, ''Yeni Ekonomi Programı’nda Adana’nın izi olacak''

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Başkanı Burhan Kavak, ‘Yeni Ekonomi Programı'nda Adana’nın ön plana çıktığını söyledi. Kavak, petro-kimya sektöründeki millileştirme çalışmaları kapsamında Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi’nin hızla faaliyete geçirileceğini müjdeledi.

Giriş Tarihi: 24 Eylül 2018 Pazartesi 09:46
Kavak, ''Yeni Ekonomi Programı’nda Adana’nın izi olacak''

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) çok iyi çalışılmış bir program olduğunu belirten Kavak, "Önümüzdeki süreçle ilgili olarak her türlü değerlendirmenin yapıldığını gördüğümüz programda bir sanayi şehri olan Adana önemli görevler üstlenecek" dedi.

Başkan Kavak, programın ‘Dengelenme, Değişim ve Disiplin' odaklı  olduğunu hatırlatarak, “Gerek temel makro parametreler için hedeflediği düzeyler gerekse üretim-tasarruf-yatırım üçgeninde reel sektöre vaat ettiği açılımlar bağlamında Dünya ve Türkiye ekonomisinin gidişatı açısından makul, ölçülebilir ve ihtiyatlı bulduk” diye konuştu.

 

CEYHAN ENERJİ İHTİSAS BÖLGESİ GÜNDEMDE

Programda üzerinde en fazla durulan konunun üretimde millileştirme olduğunu belirten Kavak, “Programda cari açığı doğrudan etkileyen sektör kalemlerine de vurgu yapılmış. Yeni dönemde biyo-teknoloji, petro-kimya, yazılım, enerji ve makine-teçhizat gibi katma değeri yüksek sektörlerde yatırımlar öncelik kazanacak. Bu çerçevede Adana’nın öneminin ortaya çıkacağını biliyoruz. Bizler de bu doğrultuda katma değeri yüksek üretim arayışımızı, doğacak yeni sektörler üzerinde çalışmalarımızı artırmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

HEDEFE TASARRUF ETKİSİ

Kamu maliyesi anlamında tasarruf kalemlerine yapılan ısrarlı vurgu ve bunun için özelleşmiş bir ofisin kurulmuş olmasını da değerli bulduklarını belirten MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, “Programın üçer aylık periyodlar ile denetlenecek olması hem planın işleyişinin verimliliğini hem de mikro değişimlerin izlenerek makro planda güncelleme yapılması ihtimalini desteklemektedir.  Bu tür güncellemeler, değişimlere karşı hızlı refleks verme ve programın disiplin etabının işletilmesi adına elzemdir. Bankaların mali yapı ve aktif büyüklükleri üzerinde çalışmalar yapılacağının kaydedilmesi hem reel sektörün bankacılık sektörü ile olan güven ilişkisini güçlendirecek hem de güçlü finansal kesim yaratma politikasını destekleyecektir” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

İsteyince buluyorlar!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık