Ana Sayfa Gündem Kimi diş yaptırarak kimi halı bağışlayarak yargılanmaktan kurtuldu

Kimi diş yaptırarak kimi halı bağışlayarak yargılanmaktan kurtuldu

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu'nca, haklarında işledikleri suçlar nedeniyle soruşturma başlatılan şüpheliler ile şikayetçiler, uzlaştırmacılar aracılığıyla barışıp anlaştı. Bu yıl boyunca 170 dosyada yapılan uzlaşma sonucunda kimi diş yaptırarak, kimi Sevgi Evleri'ne oyuncak, halı bağışlayarak, kimi ise kitap ve giysi yardımı yaparak 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktan kurtuldu.

Giriş Tarihi: 9 Kasım 2016 Çarşamba 13:21
Kimi diş yaptırarak kimi halı bağışlayarak yargılanmaktan kurtuldu

Ceza adalet sistemini, cezalandırıcı bir süreçten işbirliğine dayalı bir sürece dönüştürmeyi, mağdurun haklarının korunması sağlanırken, suç faiellerinin de topluma kazandırılmasını amaçlayan uzlaşma kurumu bünyesinde kurulan Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu’da bu yıl 156 uzlaştırmacı görevlendirildi. Uzlaştırmacılar tarafından yılın ilk 11 ayında 170 olayda taraflar arasında anlaşma oldu. 'Hakaret', 'Tehdit', 'Yaralama', 'Kişinin huzur ve sükununu bozma', 'Taksirle yaralanma' gibi uzlaşmaya tabi bazı suçlarda, şikayetçiler ve şüpheliler arasında yaşanan olay sonunda, her iki tarafın da kazandığı anlaşmalar sağlandı. 

            Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu tarafından sağlanan ve sonucunda eğitim kurumlarından, çocuk yuvalarına bağışa kadar uzanan uzlaşmalardan bazıları şöyle:

- Çocuklar arasında çıkan ve bir kişinin dişinin kırılmasıyla sonuçlanan kavga sonucunda meydana gelen 'Kasten Yaralama' suçunda, şikayetçi Ö.Ş., oğlunun dişinin yaptırılması sonucu uzlaşacağını söyledi. Olaya karışan çocukların babası S.A. talebi kabul edip diş yaptırma masraflarını karşılayarak çocuğunun bu suç nedeniyle 5 yıla kadar hapisle yargılanmasının önüne geçti.

- Şikayetçi M.B. ile şüpheliler A.K. ve M.K. arasında, yaşanan trafik kazası sonucu bir kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan 'Taksirle Yaralama' suçu meydana geldi. Taraflar uzlaştırmacı aracılığıyla anlaşarak, şüpheli M.K. Adana Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi'ne 2 saç kurutma makinesi, diğer şüpheli A.K. ise 2 battaniye alarak 1 yıla kadar hapis cezası almaktan kurtuldu.

- Şüpheli O.K.'nin kullandığı aracın, S.T.'ye çarpması sonucu meydana gelen 'Taksirle yaralama'  olayında, şüpheli, yardıma muhtaç 6 çocuk için Sevgi Evleri Müdürlüğü'ne giysi bağışında bulunarak taraflar arasında uzlaşma sağlandı.

- Şikayetçi  F.C., A.G. ve mağdur N.G. ile şüpheli H.Ç. arasında yaşanan tartışma sonucu 'Hakaret' ve 'Basit Yaralama' suçu meydana geldi. Şüpheli H.Ç., şikayetçilerin talebi doğrultusunda Adana Sevgi Evleri Çocuk Yuvası'na 1.500 TL değerinde 32 metrekare halı bağışında bulunup uzlaşarak 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanmasının önüne geçti.

-Şikayetçi Ş.Y. ile şüpheli C.Y. arasında yaşanan trafik kazasına bağlı 'Taksirle Yaralama' olayı sonucunda, şikayetçi, şüpheliden çocuğuna 20 TL değerinde bir oyuncak alması karşılığında uzlaşmayı kabul edeceğini belirtti. Yapılan görüşme sonucunda, şüpheli C.Y., karşı tarafın talebi karşılığında çocuğu için istediği oyuncağı alarak uzlaşma sağlandı.

- Trafikte yol verme meselesi nedeniyle çıkan tartışmada ‘Kasten Yaralama’ ve ‘Hakaret’ suçları sonucu hakkında soruşturma başlatılan Ş.A.,şikayetçinin talebi üzerine kütüphanesi olmayan bir okula Türk ve dünya klasiklerinin de bulunduğu 112 kitap bağışlayarak, mahkemede toplamda 5 yıl hapis cezası istemiyle yargılanmaktan kurtuldu.

- Müşteki R.B. ile Ö.A. arasında yaşanan 'Kişinin Huzur ve Sükununu Bozma' suçu nedeniyle birbirlerinden şikayetçi olan taraflar, yapılan görüşme ile uzlaştı. Şüpheli 500 TL, şikayetçi ise 150 TL Güney Eğitim Vakfı'na bağış yaparak, haklarında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Bu kazada kimsenin burnu kanamadı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık