Ana Sayfa Kültür-Sanat Kısacıkzade Konağı Adana’nın tarihi dokusuna katkı sağladı

Kısacıkzade Konağı Adana’nın tarihi dokusuna katkı sağladı

Adana Ticaret Odası (ATO) tarafından 2005 yılında satın alınarak tarihi dokusuna uygun olarak restore edilen Kısacıkzade Konağı, Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi Kültür Evi olarak yaşamaya devam ediyor.

Giriş Tarihi: 28 Kasım 2017 Salı 10:56
Kısacıkzade Konağı Adana’nın tarihi dokusuna katkı sağladı

Osmanlı döneminde vergilerin toplandığı, “Düyun-u Umumiye Binası” olarak da hizmet veren ve bu nedenle mimari olduğu kadar sosyal ve politik öneme de sahip olan Kısacıkzade Konağının, tarihi ve kültürel misyonuna uygun olarak hizmetini sürdürmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Kısacıkzade Konağı Danışma Kurulu ATO’da toplandı.

Prof. Dr. Seyhan Tükel, Prof. Dr. Deniz Abik, Prof. Dr. Fatma Çevik, Prof. Dr. Faruk Yıldırım, Yrd. Doç. Dr. Bedri Aydoğan, Akdeniz Türk Alman İşadamları Derneği Başkanı Teyfik Kısacık, ATO Eski Meclis Üyesi Gürcan Gül, ATO Başkanı Atila Menevşe ve ATO Genel Sekreter Yardımcısı Av. Barış Gökhan Topal’dan oluşan kurul, konağın tarihinin günümüz kuşaklarına yansıtılması ve Adana’nın sosyal ve kültürel yaşamına aktif katkı sunması için değerlendirme ve önerilerde bulundu.

Toplantıda, Kısacıkzade Konağı’nda 2017 yılı sonuna kadar düzenlenecek etkinlikler de değerlendirilirken, her hafta çarşamba günü saat 15.30 da düzenlenen, katılımcıların da soru ve bilgileriyle katıldıkları, 15 Haziran 2015’ten bugüne kadar 80 etkinliğe ev sahipliği yapan konağı, üniversite - Adanalı birlikteliğinin kurulduğu bir mekân konumuna getirdiği getirildi. Konağın bu özelliğiyle halkın ve kentin birçok sorununun da gündeme getirildiği, çözüm önerilerinin ortaya konulduğu bir platforma dönüştüğü vurgulandı. 

ATO Başkanı Menevşe, Adana için tarihsel önemi bulunan konağın restore edilerek kent kültürüne kazandırılması hedefinin başarıyla hayata geçmiş olduğunu görmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Adana’da kent kültürüne kazandırılması gereken çok sayıda tarihi bina bulunuyor. Biz bu binayı restore edip ve kazandırarak öncü rol üstlendik. sivil toplum örgütleri ve kamu kurum ve kuruluşlarının da birer bina satın alarak restore ettirmesi halinde Adana’nın tarihi dokusunun daha net olarak ortaya çıkacağı inancındayım.  Ortaya çıkardığımız bu değerin Adana’nın kültürel gelişimi ve entelektüel birikimine katkı sağlamasında emeği geçen Çukurova Üniversitemize ve değerli akademisyenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Ertelenen ÇDSO konserine yoğun ilgi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık