Ana Sayfa Ekonomi Kıvanç, ''Üretimin ve yatırımcının önü açılacak''

Kıvanç, ''Üretimin ve yatırımcının önü açılacak''

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, ‘Üretim Reform Paketi’ ile yatırım ve üretimin önündeki engellerin kaldırılarak önünün açılacağını, maliyetlerin düşmesiyle sanayicinin daha rekabet edebilir hale geleceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 18 Mayıs 2017 Perşembe 15:55
Kıvanç, ''Üretimin ve yatırımcının önü açılacak''

Kıvanç, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından açıklanan ve hükümet tarafından TBMM’ye sunulan Üretim Reform Paketini değerlendirdi. İç tüketimde yaşanan tıkanmanın aşılması amacıyla hükümet tarafından piyasanın canlandırılmasına yönelik önemli adımlar atıldığını hatırlatan Kıvanç, “Yüce Meclisimize sunulan ve yatırıma, üretime büyük ivme kazandıracak olan Üretim Reform Paketini çok önemsiyoruz. Sanayicimize büyük güç ve şevk veren, ekonomide çarkların dönmesini hızlandıracak olan paketin bir an önce yasalaşmasını ve hayata geçirilmesini heyecanla bekliyoruz” dedi.

 

Paketin, sanayi yatırımlarını ve üretimini güçlendirmesinin yanında sanayiden uzaklaşan yatırımcıyı da yeniden üretime yönlendireceğini belirten ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, sanayicinin mali yüklerinin azaltılmasının hedeflenmesinin sevindirici olduğunu vurguladı.

 

“Üreten Türkiye hedefi için önemli adım”

 

Özellikle üretim maliyetlerindeki düşüşün küresel pazarlarda Türk mallarını daha rekabetçi konuma getireceğini belirten Kıvanç, şöyle konuştu:

 

“Üretim Reform Paketi ile yerli üreticiye %15 oranında fiyat avantajının zorunlu hale getirilmekte, Sanayi işletmelerinden alınan elektrikteki % 2’lik TRT payı kaldırılmaktadır. Ayrıca, kent içindeki sanayi sitelerinin taşınması, sanayi işletmeleri için emlak vergisinin ve hafta sonu çalışma izninin kaldırılması, zeytincilik faaliyetleri ile sanayi yatırım alanlarının çakışmasında devreye girecek zeytinlik sahaları koruma kurulu oluşturulması gibi yatırım ve üretim açısından son derece olumlu hükümler yer almaktadır.

Sanayiciler olarak hazırlanan reform paketini ‘Üreten Türkiye’ hedefine ulaşılması noktasında önemli ve büyük bir adım olarak görmekteyiz. Üretim Reform Paketi ve ardından beklediğimiz kapsamlı bir teşvik paketi ve reformlar üretimin sürdürülebilirliğini, sonuçta ülkemizin sağlıklı büyümesini ve kalkınmasını hızlandıracaktır.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

AKİB’den Mayıs’ta 650,7 milyon dolar ihracat

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık