Ana Sayfa Gündem Koncuk: Enflasyon oranındaki zam sıfır zam demektir

Koncuk: Enflasyon oranındaki zam sıfır zam demektir

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, asgari ücrete enflasyon oranında yapılacak zammın sıfır zam anlamına geleceğini belirterek ‘İnsanlara haksızlık etmeyin. Çalışanı da enflasyon karşısında boğmayın’ uyarısında bulundu.

Giriş Tarihi: 19 Aralık 2019 Perşembe 14:32
Koncuk: Enflasyon oranındaki zam sıfır zam demektir

 

 

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, asgari ücrete enflasyon oranında yapılacak zammın sıfır zam anlamına geleceğini belirterek ‘İnsanlara haksızlık etmeyin. Çalışanı da enflasyon karşısında boğmayın’ uyarısında bulundu.

Konu hakkında bir açıklama yapan Koncuk özetle şunları söyledi.

TÜRKİYE KAMU-SEN’in açıkladığı kasım ayı geçim endekslerinde, çalışan tek kişinin açlık sınırı tek başına yaşıyorsa açlık sınırı 2.625 lira 90 kuruş. Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı ise -açlık ve yoksulluk sınırları farklı terimler- 3.388 lira 32 kuruş. 4 kişilik bir ailenin sadece gıda ve barınma harcamaları ortalama 2.503,94 lira, 4 kişilik bir ailenin sadece aylık gıda harcaması 1.504 lira 65 kuruş. Her sene âdeta tombala çeker gibi asgari ücret tespiti yapılıyor. Bunun bir kuralının olması; iki, üç, dört, beş ve on yıllık hedefler ortaya koymamız gereklidir. 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 7 bin TL. Türkiye’de asgari ücreti, asgari geçim sınırına ulaştıracağım diyebilmeniz lazım. Sayın Fuat Oktay bir konuşmasında memur zamlarıyla ilgili rakamları verdi "Yüzde 400 artırdık." şeklinde bir açıklaması var fakat bu meseleyi çözmez. Yani enflasyon oranında zam sıfır zam demektir, sıfır zam! Her yıl çalışanların, asgari ücretlinin zammını sadece enflasyonla paralel yürütüyorsanız siz sıfır zam yapıyorsunuz demektir. O zaman bu ülkede büyüme rakamları ne işe yarıyor mu?”

Koncuk, “Çalışanlara, asgari ücretli dâhil, işçi dâhil, memur dâhil refah payı verilmesi gerekir, eğer ülkedeki büyüme vatandaşın cebine yansımıyorsa bu büyümenin vatandaş için, millet için bir anlamı olmadığı çok açıktır. Üç yıllık, beş yıllık, on yıllık planlar konulması gerekir. Türkiye’de, sendikacılık eylem yapma özelliğini kaybetti bu nedenle TÜRK-İş etkili olamıyor. Sendikacılık önemli faaliyet ama sendikacılığın fonksiyonu maalesef ortadan kalktı çünkü ne kadar demokrasi o kadar sendikal mücadeledir. Öyle bir ortam yok maalesef. Dolayısıyla Asgari Ücret Tespit Komisyonunda çoğunluk Hükûmet yanlısı, işveren yanlısı olduğu için TÜRK-İş bu komisyonda hangi rakamı ortaya koyarsa koysun eylem gücünü sahaya yansıtamadığı sürece bir şey alabilmesi mümkün değildir.

Bu ülkede aklı başında insanların, maliyecilerin, para politikalarını takip eden insanların bir hedef ortaya koyması gerekir yoksa asgari ücretin sonucunu her yıl böyle tombaladan ne çıkacak şeklinde bekler dururuz, vatandaşın da refahını artırmamız mümkün olmaz.” diyerek sözlerine son verdi.” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Şehidin mezarındaki yıpranan bayrağı yenisiyle değiştirdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık