Ana Sayfa Yaşam Kozan çarşısına modern konutlar ve işyerleri yapılacak

Kozan çarşısına modern konutlar ve işyerleri yapılacak

Yüreğir Belediyesi'nin 9 ayrı bölgede sürdürdüğü 'Kentsel Dönüşüm' hamlesi hız kesmeden devam ediyor. Kışla 1. etap kentsel dönüşüm çalışmalarını tamamlayan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan Kozan Çarşısı'nda yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarını da hızla devam ettiriyor.

Giriş Tarihi: 12 Haziran 2016 Pazar 14:08
Kozan çarşısına modern konutlar ve işyerleri yapılacak

olarak inşaat yapım izni alındı. Vatandaşlarla antlaşma safhasına geçildi. Alan içerisinde yer alacak modern ofis binaları, mağazalar, konutlar ve konut altı işyerlerinin yanı sıra Adana yeni bir Kent Meydanına kavuşacak. Alan içerisinde dini, sosyal ve kültürel tesislerde olacak.

 

KOZAN ÇARŞI'DA DÖNÜŞÜYOR

 

Kozan Çarşısı ve Sanayi Çarşısı alanında sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarının son hızla sürdüğünü belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan 'Cumhuriyet Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Kozan ve Sanayi Çarşısı alanını kapsayan 22 hektar alan 24 Temmuz 2013 tarihli ve 28717 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 6306 sayılı  Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında  'Riskli Alan'  ilan edilmişti. Eski Çevre ve Şehircilik Bakanımız Fatma Gül Demet Sarı'yı da 'Riskli Alan' hakkında bilgi verip yerinde tespit yaptırmıştık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yürütülen çalışmalar sonucunda geçtiğimiz aylarda imar planı onaylanmıştı. 20.05.2016 tarihinde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inşaat yapım iznini Yüreğir Belediyesi'ne vermiş durumda.

 

HAK SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZLA GÖRÜŞMELER BAŞLADI

 

Şu anda orada bulunan hak sahibi vatandaşlarımızla antlaşma safhasına gelmiş durumdayız. Öncelikli olarak Kozan Çarşısı'nda bulunan hak sahibi vatandaşlarımızla görüşmeler yapılacak. Hak sahibi vatandaşlarımız buralara yapılacak olan ofis, işyeri ve konutlardan alabileceklerdir. Adana'nın merkezi sayılabilecek bu alan temizlenecek ve modern ve yaşanılabilir konut ve işyerleri yapılacaktır.

 

KENT MEYDANI DA OLACAK

 

Dönüşüm alanı içerisinde Adana kent meydanı da yapılacak. 30 dönüm alan üzerine kurulacak olan kent meydanında birçok etkinlik yapılabilecek şekilde bir alan oluşturacağız.  Ulaşımı dolayısıyla tüm Adana'ya hizmet edecek ve Tarihi Taşköprü ile de bir bütünlük sağlayacak kent meydanı Adana'ya hayırlı olsun.

 

MODERN İŞ YERLERİ VE KONUTLAR

 

Kozan Çarşısı içerisinde 192 adet konut,300 adet işyeri bulunmakta iken proje sonrası 558 ofis, 106 dükkanın yanı sıra 1+1 168 ,2+1 322, 3+1 212 ve 4+1 70 adet olmak üzere toplamda 772 konut yapılması planlanmaktadır. Biz bu projeyle burada planlı ve modern bir yaşam alanı oluşturacağız. Sanayi Çarşısı içinse çalışmalarımız devam etmektedir.' dedi.

 

 

 

KIŞLA 1. ETAP 'TA VATANDAŞLAR KONUTLARINA KAVUŞUYOR

 

Yerinde ve gerçek kentsel dönüşümü Kışla Mahallesi'nde gerçekleştirdiklerini belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan 'Adana'da ilk olarak gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmasını yaparken çok zorlandık. İlk defa böyle bir uygulama ile karşılaşan vatandaşlar çok tereddüt ettiler. Şimdi ise Yüreğir'de her gittiğimiz mahallemizde kendi mahallerinde ne zaman kentsel dönüşüm çalışmasının başlayacağını soruyorlar. Çok zor ve meşakkatli bir iş. Çalışmalarımızı etap etap sürdürüyoruz.

 

60 dönüm alan üzerinde bulunan 324 daire ve 15 işyeri yıkılarak 772 daire ve 43 işyeri yapıldı. 354 konut hak sahiplerine verilecek. Geri kalan 418 konuta ise 2. etap kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında antlaşmaya varacağımız vatandaşlarımıza vereceğiz. Yeni ilan ettiğimiz 2. etap kentsel dönüşüm alanı 63 dönüm. Alan üzerinde ilk tespitlere göre 224 bina ve 415 bağımsız bölüm bulunmaktadır. Kentsel dönüşüm çalışmalarımız etap etap devam edecektir.' diyerek çalışmaların süreceğini belirtti.

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Çevre felaketine 'dur' deyin

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık