Ana Sayfa Gündem KÜÇÜK: DEVLET ELİNİ UZATMALI

KÜÇÜK: DEVLET ELİNİ UZATMALI

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl Mart ayından bu yana işleri sekteye uğrayan ve çalışamayan kafe, restoran, lokanta sahipleri, çalışanları ile müzisyenler adına Akdeniz Çukurova Eğlence Yerleri Derneği (AÇEYDER) Başkanı Feridun Özkan, Çukurova Üniversitesi İşletmeciler Platformu Temsilcisi Çağrı Kurt ve Adana Müzisyenler Platformu Temsilcisi Özgür Sarıçam Baro Başkanı Av. Veli Küçük’ü ziyaret ederek, 2. dalganın başlamasıyla yeniden kapanmaları nedeniyle bu süreçte çalışanlarının maaşlarını, vergilerini, kiralarını ödemekte zorlandıklarını, maddi ve manevi açıdan büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade ettiler. Sektörün kurtuluşu için 6 maddelik önerilerini ve beklentilerini aktardılar. “PANDE

Giriş Tarihi: 23 Şubat 2021 Salı 11:45
KÜÇÜK: DEVLET ELİNİ UZATMALI

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl Mart ayından bu yana işleri sekteye uğrayan ve çalışamayan kafe, restoran, lokanta sahipleri, çalışanları ile müzisyenler adına Akdeniz Çukurova Eğlence Yerleri Derneği (AÇEYDER) Başkanı Feridun Özkan, Çukurova Üniversitesi İşletmeciler Platformu Temsilcisi Çağrı Kurt ve Adana Müzisyenler Platformu Temsilcisi Özgür Sarıçam Baro Başkanı Av. Veli Küçük’ü ziyaret ederek, 2. dalganın başlamasıyla yeniden kapanmaları nedeniyle bu süreçte çalışanlarının maaşlarını, vergilerini, kiralarını ödemekte zorlandıklarını, maddi ve manevi açıdan büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade ettiler. Sektörün kurtuluşu için 6 maddelik önerilerini ve beklentilerini aktardılar.

“PANDEMİ NEDENİYLE MAĞDUR OLDUK”

AÇEYDER Başkanı Feridun Özkan, devlet desteklerinin kendileri için son derece önemli olduğunu belirterek, “Salgın döneminde kapanan ve kısıtlanan işletmelerin kayıplarını gidermek üzere işletmelerin mali esasları dikkate alınarak hibe desteği verilmesini, salgın sebebiyle iş yapamaz duruma gelen işletmelerin kira, vergi, SGK, tedarikçi borçları için yasal takiplerin acilen düşmesini, İşletmelerin açılması için 1 yıl geri ödemesiz sıfır faizli işe başlama kredi desteği sağlanmasını, kapanan ve kısıtlanan işletmelerin yapılandırma borçlarının 1 yıl ertelenmesini, salgın sürecinde alınan tüm kredilerin 1 yıl süreyle ötelenmesini, mevcut istihdamın korunması adına işletmelerin ayakta kalabilmesi için 1 yıl SGK prim, vergi, stopaj vb. alınmamasını istiyoruz.

“SPEKÜLASYONA AÇIK ÇİFTE STANDART UYGULAMA”

AVM’ler açık ve otel müşterilerine restaurantlar hizmet veriyor ama bizlerin geçici olarak faaliyetleri yasak. Bu spekülasyona açık ve çifte standarttır.

Aslında çok daha sıkıntılıyız, herkes elindeki parayı bitirdi. İflasın eşiğindeyiz. Aylardır kiramızı, vergimizi ve borçlarımızı ödeyemiyoruz. Eğlence sektörü olarak salgın başta olmak üzere ekonomik kriz nedeniyle çalışanlarımız da mağdur durumdalar. Yaklaşık 2 milyon insana istihdam sağlanıyordu, bu sayı ailelerini de katarsak 8 milyon demektir. Hukuki yollarımız var mı ? Ne yapacağımızı bize söyleyende yok. Devletimizden yardım bekliyoruz. Vergilerimiz, kredilerimiz ötelensin. Faizsiz ve uzun vadeli kredi olanağı sağlansın istiyoruz. Çalışanlarımıza da işyerlerimiz açılana kadar asgari ücret tutarında ödemeler yapılsın istiyoruz”

“BU İŞLETMELERİN AYAKTA KALMASINI FİNANSE EDECEK YENİ BİR DESTEK PAKETİ ŞART.”

Av. Veli Küçük, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, teşekkürlerini sundu.

Restoran-kafe sektörünün temsilcilerini sorunlarını dinleyerek hukuki konulardaki sorularına cevap verdi. Covid-19 sürecinin ve kısıtlamaların yargı bileşenleri içerinde en fazla savunmayı temsil eden avukatların yanı sıra hizmet sektörünün tamamını ve çalışanlarını zora soktuğunu ifade etti. “Bu işletmelerin ayakta kalmasını finanse edecek yeni bir destek paketinin şart” olduğuna vurgu yaptı.

Baro Başkanı, “Bu sağlık sorunu ama çalışma hayatı da önem arz etmektedir. Özellikle küçük esnaf, restaurant, lokanta ve hizmet sektörü çok sarsıldı. Pandemiden dolayı aylardır evine ekmek götüremeyen eğlence mekanı sahipleri, çalışanları ve müzisyenlerimiz iktidardan artık somut ve etkin adım atmasını bekliyor. Her yere HES koduyla giriş yapılıyorken bu yerlere de bu şekilde müşteri alınabilir. ‘Bize hiçbir destek verilmedi. Dayanacak gücümüz kalmadı. Salgından değil açlıktan öleceğiz’ diyen hizmet sektörü içindeki yurttaşlarımızı yok sayamayız. Empati ile yaklaşılmalı, devletin hoşgörü ve şefkat eli uzatılmalıdır. Sosyal devlet olmanın gereği budur.” İfadelerini kullandı.

 Ziyaret esnasında sektör temsilcilerinden Özcan Taşkıran, Oktay Filazioğlu, Aytekin Erçandarlı, Burhan Özek, Ercan Sonuç da hazır bulundu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Jandarma Teşkilatının 182. kuruluş yıl dönümü kutlandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık