Ana Sayfa Ekonomi Limonda erken hasat üretici ve tüketiciyi vuruyor

Limonda erken hasat üretici ve tüketiciyi vuruyor

Seyhan Ziraat Odası Başkan Vekili Cahit İncefikir, ülkemiz limon üretiminin yaklaşık 800 bin ton olduğunu, bunun da 450 bin tonunun ihraç edildiğine dikkat çekerek, “Yüksek limon fiyat farkından faydalanmak isteyen, bazı kimselerin, limon meyvesinin hasat olgunluğuna gelmeden, hasat yaptıklarını tespit ettik. Bu hem üreticilerimize hem de tüketicilerimize vurulan en büyük darbedir” dedi.

Giriş Tarihi: 26 Temmuz 2016 Salı 11:12
Limonda erken hasat üretici ve tüketiciyi vuruyor

Adana Seyhan Ziraat Odası ve Hal Hakem Heyeti Başkan Vekili Cahit İncefikir, Ülkemizde limon üretiminin yaklaşık 800.000 ton olduğunu, bunun da büyük bir kısmının Akdeniz Bölgesinde üretildiğini söyledi.

 

Seyhan Ziraat Odası Başkan Vekili Cahit İncefikir, oda yönetim kurulu üyeleri ve Hal Hakem Heyeti yöneticileri ile düzenlediği basın toplantısında, limon üretimi ve ihracatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ülkemizde yaşanan darbe girişimine üreticiler olarak tepki gösterdiklerini, demokrasiden vazgeçilmesinin mümkün olamayacağını ifade etti.

 

İncefikir, ülkemizin ürettiği 800 bin ton limonun yaklaşık 450.000 tonunu ihraç ederek 450-500 milyon dolarlık gelir elde ettiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

 

“ 2015 yılında yatak limonu olarak adlandırılan depo limonunda bir miktar rekolte eksikliği vardı. Ülkemizde kooperatifleşmenin yaygın olmamasından dolayı, fiyat dalgalanmalarından oluşan rant ne yazık ki biz üreticilere yansımamaktadır. Diğer ürünlerde olduğu gibi rant aracılara kalmaktadır. Bugün için, piyasadaki yüksek limon fiyat farkından faydalanmak isteyen, bazı kimselerin, limon meyvesinin hasat olgunluğuna gelmeden, hasat yaptıklarını tespit etmiş bulunuyoruz.

 

Bu hareketin doğru olmadığını, yeteri kadar meyve suyunun oluşmadığı, meyve üreticisinin gerçekleşmemiş olan limonun, tüketiminde sorun yaşanacaktır ve bu davranış, tüketiciyi aldatmaya yönelik bir davranıştır.

 

Adana Hal Hakem Heyeti olarak yetkili kurumların hasat izni verilmemiş olan ürünün hasadı yapılmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Halde bu ürünlerin satışını yapacak olan, Hal esnafının bu ürünleri satmamalarını, üreticileri limon meyvesinin erken hasat yapmalarını engellemelerini, yetkililerin bu konuyu Kamu adına takip etmelerini talep ediyoruz.”

 

Seyhan Ziraat Odası Başkan Vekili Cahit İncefikir, üreticilerden kaliteli üretim yapmalarını isteyerek, yeni sezonda hem üretim hem de ihracat artışında rekor beklediklerini kaydetti. İncefikir, Rusya ihracatındaki sıkıntıların giderileceğinden umutlu olduklarını, yaşanan süreçte Uzakdoğu, Asya,Ortadoğu ve Avrupa’da önemli  pazarlar edindiklerini, bunun da kazanç olduğunu sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Buğday taban fiyatı en az 2,57 lira olmalı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık