Ana Sayfa Kültür-Sanat Magarsus'a Seyhan desteği

Magarsus'a Seyhan desteği

Seyhan Belediyesi, Karataş'da bulunan ve kuruluşu M.Ö. 7.yüzyıla dayanan Antik Magarsus kentindeki Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile yapılan arkeolojik kazıların devamının sağlanması için protokol yaparak destekte bulunma kararı aldı. Belediye bunu hayata geçirebilmek için de Başkan Zeydan Karalar konuyu meclise getirerek meclisten bu istikamette karar alacak.

Giriş Tarihi: 31 Ekim 2016 Pazartesi 10:43
Magarsus'a Seyhan desteği

Kısa bir süre önce Magarsus Antik Kent'nin tiyatrosunun ortaya çıkarıldığına da işaret eden Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediye olarak tarihe sahip çıktıklarını ve tüm projelerinde imkânları dâhilinde kültürün ve turizmin canlanması adına ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Açık hava müzesini andıran Magarsus Antik Kenti'nin kazılarının bu anlamda önemli olduğunu belirten Başkan Karalar, meclisten alınan kararla bakanlık nezdinde protokol imzalanması ile Seyhan Belediyesi'nin Karataş'a da katkı koyacağının altını çizdi.


TEPEBAĞ'A DA KATKI KOYUYORUZ


Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Hititler, Asurlular, Persler, Romalılar, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Seyhan'ın en az Göbeklitepe kadar tarihsel geçmişe sahip olduğunun altını çizip ‘Hitit kaynaklarında adı geçen Adaniya ülkesinin Seyhan merkezde bulunan ve kazıları süren Tepebağ Höyük olduğu düşünülüyor. Biz aynı zamanda Tepebağ konusunda da hassas davranıyoruz ve üzerimize düşeni yaparak her türlü katkı koyuyoruz' dedi.


MAGARSUS'U TANIYALIM


Magarsus Antik Kenti Adana'ya 49 km. uzaklıktaki Karataş İlçesi'nin 4 km. batısında Dört Direkli mevkiinde yer alıyor. Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait yazıtlar ile sikkeler ile diğer resmi belgelerde kentin ismi hep Mallos olarak geçmekte. Antik yazar Strabon'a, kentin Troia Savaşı'ndan sonra bölgeye gelen Mopsos ile Amphilokhos tarafından kurulduğunu söylüyor. Ardından, Amphilokhos'un Argos'a döndüğünü yazan Strabon, bir süre sonra Amphilokhos'un tekrar Mallos'a geri geldiğini, Mopsos'la aralarında başlayan iktidar mücadelesi sonucunda, her ikisinin de öldüğünü, kentte birbirine uzak iki yere gömüldüğünü söylüyor. Kentte bulunan Athena Magarsia'ya adanmış olan tapınak, Helenistik dönemde tüm Doğu Akdeniz'deki en önemli kehanet merkezlerinden biri olarak kabul edilmekte.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Altın Koza başladı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık