Ana Sayfa Gündem Mahmut Çelikcan: ''Ortak projelerde fikir paylaşıyoruz''

Mahmut Çelikcan: ''Ortak projelerde fikir paylaşıyoruz''

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Adana’yı ilgilendiren tüm projelerde fikir paylaşımı yaparak siyasi parti ayrımı düşünmeksizin görüş birliğine vararak bu kente hizmet etmek aşkıyla çalıştıklarını belirterek ‘Elbette ki önceliğimiz Yüreğir’dir. Ben Yüreğir halkına hizmet etmek için buradayım. Konu Adana olunca, tüm belediyelerimizle koordineli bir hizmet ağı içinde çalışmaktayız’ dedi.

Giriş Tarihi: 20 Ocak 2017 Cuma 13:10
Mahmut Çelikcan: ''Ortak projelerde fikir paylaşıyoruz''

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Adana’yı ilgilendiren tüm projelerde fikir paylaşımı yaparak siyasi parti ayrımı düşünmeksizin görüş birliğine vararak bu kente hizmet etmek aşkıyla çalıştıklarını belirterek ‘Elbette ki önceliğimiz Yüreğir’dir. Ben Yüreğir halkına hizmet etmek için buradayım. Konu Adana olunca, tüm belediyelerimizle koordineli bir hizmet ağı içinde çalışmaktayız’ dedi.

HER ŞEY YÜREĞİRLİ İÇİN

Borçsuz bir belediye almadıklarını ve bunu da bilerek göreve talip olduklarını belirten Başkan Mahmut Çelikcan, halkın kendilerine verdiği destekle hizmet etmeye çalıştıklarını kaydedip ‘Yüreğirli hizmetin farkında. Eksikliklerimiz elbette olabilir. Nihayetinde biz de insanız. Bize gelen talepleri değerlendirip anında çözüm üretmeye çalışıyoruz. Gücümüz nispetinde de Yüreğirli insanlarımızın iyi gününde, kötü gününde yanında olmaya çalışıyoruz’ ifadelerini kullandı.

 

Mahmut Çelikcan’ın yazarımız Edibe Gülnar ile yaptığı röportajı aynen yayınlıyoruz.

Edibe Gülnar: Yüreğir’de değişimlere öncülük yaptığınızı görüyoruz. Bu konuda neler yaptınız? Verimli olmayı nasıl başardınız?

Mahmut Çelikcan: Burada asıl olan bizim devletten gelen, orada yani devletin belli disiplin kuralları içinde hareket etmek bizim başarımızda önemli yer tuttu. Belediyeyi ilk devir aldığımızda borçlarımız ve sıkıntılarımız vardı. İlk önce idari ve mali disiplini sağlayarak artı paramıza sahip çıkarak, tasarruf yaparak hem gelirimizi artırdık. Hem de tasarruf yaptık. Bunun dışında vatandaşlarımız şunu bekliyor olabilir.  Hani iktidar partisini başkanı devletten çok para destek ödenek alıyor gibi algısı kamuoyunda oluşuyor. Bu doğru bir şey değil.  Çünkü yasalarla nüfusa göre bütün belediyelerin aldığı paylar bellidir. Bunun ötesinde kimse bir lira eksik fazla almaz. Bizlerin yaptığı yatırım olarak özellikle bölgesel olarak yatırımların gelmesi için diyaloglar oluyor. Adliye Sarayları özellikle 2 adliye sarayı, bir dev şehir hastanesi yine şu anda ihalesi yapılan bölgemizde olimpik yüzme havuzu, sporcu fabrikası gibi kamu yatırımlarını buraya çekmiş olduk. Tabi bunlarda Yüreğir’e gelince de Yüreğir kabuğunu kırmak zorunda. Keza birde kentsel dönüşümü başardık. Yaklaşık 800- 900 konutluk Kışla Mahallemizdeki artık o emsal oldu o civarı dönüştürecek. Hem devletteki tecrübemiz ve oradan edindiğimiz mali disiplin, idari disiplin ile. Bazı belediyelere bakıyorsunuz kat kat personel alımı olmaktadır ve çözüm olmamakta. Bizim aldığımız personel sayımız kadrolu memur işçi 740 iken şu anda 245. Demekki biz popülizm yapmamışız oradan tasarruf ettiğimiz paralarla yatırıma yöneldik borcumuzu ödedik. Bugün 132 milyon borç ödemişiz şu ana kadar 6-7 yıldır. Bu ciddi bir rakam özellikle Yüreğir için. Bir o kadar daha fazlasını da yatırım yaptık tabi. Yüreğir’de yatırımı bir çırpıda görmek kolay değil. Neden kolay değil? Yüreğir 38 mahalle iken şu anda 106 mahallemiz var. Geniş bir coğrafyaya sahip olduk. İnşallah bu yapılanma dönemi bu ilk iki dönem hem yatırım hem yapılanma Yüreğir’in durumu daha iyi olacak. Yatırım anlamında hizmet anlamında yansır. Benim gözlemlediğim gördüğüm diğer muhalefet olsun iktidar olsun diğer partilerden olsun insanlarla hoşgörü içerisinde anlayış içerisinde hareket etmek lazım. Bugün temelde merkezde çok güzel bir okulu kazanmış olacağız Bazı kuruluşlarımız var tek başına etkili olamıyor ama bizimle hareket ettiği zaman daha başarılı oluyorlar.

Edibe Gülnar: İnsanlara yaklaşımınız çok konuşuluyor. Sevilen bir kişilik olarak değerlendiriliyorsunuz. Uyumlu bir kişilik yapınız ile diğer belediye başkanları ile koordinelisiniz. Bütün bunları nasıl başarıyorsunuz?

Mahmut Çelikcan: İlk önce Adana'yı düşünmek lazım. Adana halkına yaralı olmak adına. Bütün Belediye Başkanlarının ortak kararı Adana ve Adana halkı olmalıdır. Bütün belediyeler iyi çalışırsa daha iyi randıman alınacağını bildiğim için başkanlarla uyum içindeyimdir. Tabi onlarında görüşünün de bu olması gereklidir. Her şey Adana için.

Edibe Gülnar: Yüreğir’deki kentsel dönüşüm çalışmalarınızın varlığını da biliyoruz. Kentsel dönüşüm nasıl gidiyor? Büyükşehir Belediyesi bu konuda sizlere destek veriyor mu?

Mahmut Çelikcan: Biz daha çok kendi çabamızla bunu başarmış olsak da ortak projelerde fikir paylaşıyoruz. Ama Adana zor bir bölge kentsel dönüşüm olarak insanları evinden etmek kira bedellerini ödemek müteahhitle anlaşmak belli bir bütçeyi gerektiriyor. Zorlanmalar olacak ama Adana dilerim belediyelerin uyumlu çalışmaları siyasi görüşü unutup güzel çalışmalar yapılırsa çok büyük bir atılım olacaktır.

Edibe Gülnar: Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olacağınız her dönem konuşuluyor. Bu dönem içinde böyle bir talebiniz var mı?

Mahmut Çelikcan: Daha öncede adaydım ama olmadı. Tabi ki Ankara’da Genel Merkezimizde Başbakanımız onaylarsa neden olmasın. Başkası da aday olursa desteğimizi sonuna kadar veririz. Büyüklerimiz ne derse odur deriz. Zaten Adana'da halk AK Parti belediyeciliğini istiyor. İktidarın Adana'ya daha büyük destek vereceğine inanıyor. Adana diğer şehirlere göre çok alt sıralara düşmüş durumda işsizlikte sanayide yatırımda geride kalmış durumdayız. Bunu düzeltmek adına Ak Parti Belediyeciliğine ihtiyaç var diyorum. Adana’ya baktığımda olumsuz gelişmeler olduğun gözlemliyorum ve diyorum ki İnşallah Adana ve Adana halkı en güzelini yaşar. Halk isterse sandıkta en güzel kararı verir. Takdir halkındır.

Edibe Gülnar: Ak Parti Adana teşkilatlarını değerlendirmenizi istemiş olsak neler söylemek istersiniz? Adana’da hal ve gidişat nasıl?

Mahmut Çelikcan: Ak Parti teşkilatları ile uyum içinde çalışıp hepsini seviyorum. Özellikle İl Başkanımız Fikret Yeni uzun süredir ilin başında olunca diğer teşkilatlara da yansıyor bu başarı. Ekip çalışmalarıyla hepimiz huzurlu oluyor ve sandıkta da oylara yansıyacağına inanıyorum. Teşkilatların çalışması gayet verimli olup halk tarafından da onaylanmaktadır.

Edibe Gülnar: 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminden sonra ülkemizde insanlar kenetlendiler. Bu da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sevgisinin her geçen gün artmasına neden oldu gibi gözlemleniyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Mahmut Çelikcan: Sayın Erdoğan darbe esnasında halka sokağa çıkın dediğinde beyaz kefende giymeye hazırım dedi ve millete şu mesajı verdi.  ‘Ben sizin için varım’ dedi. Halkta siyasi görüş ayrılığı olmadan sokaklara döküldü. Herkes anladı ki bu milleti içimize sinen düşmanlar asla yıkamazlar. Bu ülkeye sızan FETÖCÜLER yıllardır içimize yerleşip kurumlarda yer almışlardır. Onlarda biliyordu bu ülkeyi yıkamayacaklarını, darbeyi yaptıklarında ama halkın psikolojisini bozmaya çalıştılar. Ama sonrasında anladılar ki bu millet tankların önüne geçecek adar cesur ve kahraman.  Buradan da şehitlerimize rahmetler okuyor gazilerimize de teşekkürlerimizi sunuyoruz. Güvenlik güçlerimiz askerimiz polisimiz başarılı bir ekiptir kimse yıkamaz. Erdoğan’ın dik duruşu ve azimli olması da halkı daha çok Erdoğancı yapmıştır.  Cumhurbaşkanımızı seviyoruz ve diyoruz ki ALLAH başımızdan eksik etmesin.

Edibe Gülnar: Ak Parti’nin Adana Milletvekillerinin çalışmalarını yeterli buluyor musunuz? Onlarla uyum içinde misiniz?

Mahmut Çelikcan: Tabi ki eski milletvekillerimiz olduğu kadar yeni milletvekillerimizde çok başarılı. Ben buradan böyle görüyorum, böyle değerlendiriyorum. Kendilerini aradığımızda hemen sıkıntılarımıza çareler buluyorlar. En sevindiğimiz şeyde Ömer Çelik’tir. Bir bakanımız var. Erdoğan’ın yanında ve destek veren dünya siyasetini iyi bilen her zaman yanımızda olan ve olayları dikkatle inceleyen çok şanslıyız. Necdet Ünüvar,  Mehmet Şükrü Erdinç ve diğerleri de çok başarılı Adana’ya hizmet sunan ve her zaman mecliste hakkımızı koruyanlardır. Buradan şunu iletmenizi isterim. Hoşgörü, barış ve anlayış içinde olup belediyecilikte siyasi görüşleri bir yana bırakıp halka hizmeti tam anlamıyla yerine getirmenin önemini belirtirim.

Edibe Gülnar: Sizi fakir ve yoksulların yanında görüyoruz. Bu yanınızı da belediyecilikte ön plana çıkardınız. Biraz da bu konu hakkın bilgi verin demiş olsak neler söylemek istersiniz?

Mahmut Çelikcan: Biz aileden belli bir terbiye ile büyüyen ve disiplinli olmayı yeğleyen bir yapıya sahibiz. Fakirimiz ve yoksulumuza sahip çıkmayı insanlık görevi, dini vecibelerimiz gereğince bir görev olarak görüyoruz. Yardımları elbette yapacağız. Bu insanlarımız yardıma muhtaç ise belediye olarak bizler de onların yanında olacağız. İmkânlarımız dâhilinde her zaman yardım etmeyi tercih ettik ve bunu da hayata geçirdik şükürler olsun. Mal ve mülk Allah’ındır. Biz sadece ona kulluk ediyoruz.

Edibe Gülnar: Adana için kaygılı mısınız? Geleceğe ait kaygılarınız var mı?

Mahmut Çelikcan: Hayır kaygılı değilim. Hükümetimiz Allah’a şükürler olsun büyük yatırımları Adana’ya yapıyor. Adana yeniden eski güzel günlere kavuşacak. Bu yolda ilerliyor. Tarımda, sanayide, ticarette her alanda bir hareketlilik var. İnsanlarımız çalışkan ve azimli. Sabırlı olarak birbirimize kenetlenerek güç birliği içinde bu kenti eski güzel günlerine kavuşturacağız.

Edibe Gülnar: Bize zaman ayırdınız. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyoruz.

Mahmut Çelikcan: Ben teşekkür ederim. Barış Gazetesi’ni severek okuyor ve takip ediyorum. Yayın hayatınızda başarılar diliyorum.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Bilgili: "Her zaman vatandaşlarımızın yanında olduk"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık