Ana Sayfa Gündem Mahmut Çelikcan: ''Piyasaya borcumuz yok''

Mahmut Çelikcan: ''Piyasaya borcumuz yok''

120 milyon lira borç ile devir aldıkları belediyenin tüm borçlarını ödeyerek piyasaya borç bırakmadıklarını belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, İller Bankası’ndan gelen borç kesintisini de ödeyerek toplamda 39 milyon lira borçlarının kaldığını ve bunu da yılsonuna kadar 30 milyon liraya düşürerek hizmetlerine devam edeceklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 10 Ocak 2017 Salı 08:56
Mahmut Çelikcan: ''Piyasaya borcumuz yok''

120 milyon lira borç ile devir aldıkları belediyenin tüm borçlarını ödeyerek piyasaya borç bırakmadıklarını belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, İller Bankası’ndan gelen borç kesintisini de ödeyerek toplamda 39 milyon lira borçlarının kaldığını ve bunu da yılsonuna kadar 30 milyon liraya düşürerek hizmetlerine devam edeceklerini söyledi.

LAYIK OLMAYA ÇALIŞIYORUM

Yüreğir Belediyesi’nin vergi ve sigorta borçlarını ödeyerek rahat bir nefes aldıklarının altını çizen Başkan Mahmut Çelikcan, 2010 yılından önce İller Bankası’na borcu olan belediyelerden yüzde 25, sonrasında borcu olanlardan yüzde 50 oranında gelen paydan kesinti yapıldığını açıklayan Çelikcan, ‘Piyasaya borcumuz yok. Hizmetlerimizi de aralıksız sürdürüyoruz. Halkımız bize destek veriyor ve bizlerin çalışmalarını takdir ediyor. Biz de onlara layık olmaya çalışıyoruz’ dedi.

ÇELİKCAN ADAY OLACAK MI?

11 Kültür Evi yaptıklarının altını çizen Mahmut Çelikcan, bin kişilik çok amaçlı kültür merkezini de Yüreğir’e kazandırmanın heyecanını yaşadığını kaydetti. Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in çalışmalarını yakından takip ettiklerinde partisi kendi partisinden de farklı olsa çalışkanlığını gördüğünü söyleyen Mahmut Çelikcan, Adana’da Ak Partili tek merkez belediye başkanı olmasının da önemine değinip ‘Benim Adana Büyükşehir Belediyesi’ne veya başkaca bir yere aday olmamı halkımız, teşkilatımız karar verir. Ben adayım demekle bu iş olmaz. Her arkadaşımız çıkıp aday olacaktır. Durum ve koşullar neyi gerektirir ise teşkilatımızın vereceği karar bizim için emirdir’ sözleriyle aday olup olmayacağı konusundaki soruya da yanıt vermiş oldu.

HAFİF RAYLI SİSTEM PROJESİ ELEŞTİRİSİ

Başkan Mahmut Çelikcan, Adana Hafif Raylı Sistem Projesi hakkındaki bir soru üzerine de görüşlerini dile getirip ‘ 660 bin yolcu kapasitesi olan bir sistem eğer 40 bin kişi ile çalışıyor ise bu projenin ne kadar sağlıklı olduğunu istatistikler ortaya koyuyor demektir. Öncelikle Adana’nın Ulaşım Master Planı’nın çıkarılması gerekir. Bu plan dahilinde şehirlerin gelecek 25 yılı planlanır ve master planda her 5 yılda bir revize edilir. Adana’daki en büyük sıkıntı bu aslında. Adana’nın acilen ulaşım master planının çıkarılması gerekir. O zaman da Adana Hafif Raylı Sistem Projesi hayata geçirilip daha da etkin bir konuma getirilmiş olur’ dedi.

HAVUZ SİSTEMİNİ BECEREMEDİLER!

Adana’nın trafik sıkıntısını gidermek adına da görüşlerini dile getiren Başkan Mahmut Çelikcan, ‘Havuz sistemini ben her zeminde öneriyorum. Dolmuşçu esnafı ve belediye içerisine Metroyu da katarak havuz sistemi oluşturmalı ve bu sistem içerisinde şehir merkezindeki araç sayısı bir kez azaltılmalıdır. Gelinen noktada bazı kaygılardan dolayı bunu ne yazık ki Büyükşehir Belediyesi gerçekleştiremedi. Sıkıntı karşımızda duruyor. Bunu Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirmek adına söylemiyorum. Ama bir gerçeği de konuşmak gerekiyor. Nedendir bilinmez ama dolmuşçularla oturup bir türlü havuz sistemine geçemediler. Yoksa belediye olarak biz Büyükşehir Belediyesi ile uyum halinde çalışmaktayız’ dedi.

900 KONUT YAPACAĞIZ

İş Bankası’na ait 82 dönüm araziyi satın aldıklarını kaydeden Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, burasını kamulaştırdıklarını kaydederek ‘bu araziye sosyal konut yapacağız. Dar gelirli ailelere sosyal konut projemizi geliştiriyoruz. Bu projeyi 2017 yılında hayata geçirip 2018 yılında da projemizi bitirerek konutları halkımıza sunacağız. 800-900 kişilik konut düşünüyoruz. Bu arada Nehir Kenarı’na yap-işlet-devret modelini uygulamak koşulu ile su kayağı tesisi yapacağız. 21 taziye evi yaptık. 1 engelli koordinasyon merkezini Yüreğirli insanlarımıza kazandırdık. Sosyal belediyecilik adına önemli hizmetler yapıyoruz. Halkımız da bizim hizmetlerimizi takdir ediyor. Her zaman diyoruz. Biz halkımıza hizmet etmek amacıyla buradayız. Ak Partili Belediyelerin temel felsefesi önce insandır. İnsana hizmet edeceksin ki devlet yaşayacak. Yüreğir halkına hizmet etmekten de onur duyuyoruz’ sözleriyle hizmetlerinden bahsetti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Zeydan Karalar’ın makam odası haczedildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık