Ana Sayfa Ekonomi Menevşe, ''ÖTV'nin uzatılması ekonomiye katkı sağlayacak''

Menevşe, ''ÖTV'nin uzatılması ekonomiye katkı sağlayacak''

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, ''Otomotiv ve beyaz eşyada ÖTV, mobilyada KDV indirimleri gibi önlemlerin ekonominin dengelenmesinde önemli bir etkisi oldu, 2019'un ilk gününde alınan 3 aylık indirim uzatma kararı ekonomiye faydayı katlayacaktır'' dedi.

Giriş Tarihi: 6 Ocak 2019 Pazar 12:05
Menevşe, ''ÖTV'nin uzatılması ekonomiye katkı sağlayacak''

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak'ın duyurduğu Enflasyonla Topyekun Mücadeleye kapsamında ekonomide dengelenmeye ve istihdama destek amacıyla başlatılan ve 31 Aralık 2018 tarihinde sona eren ÖTV ve KDV indirimlerinin yeni yılda da 3 ay süreyle devam ettirilecek olması, yeni yılın ilk müjdesi olmuştur'' dedi.

 

İndirimler 2018'in son çeyreğinde alınan kararlarla hayata geçirilmiş, yıl sonuna geldiğimizde sektör temsilcilerinden aldığımız bilgilere göre ekonominin ivme kazanması için itici güç olmuştur diyen Yönetim Kurulu Başkanı Menevşe, ''Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak'ın duyurduğu Enflasyonla Topyekun Mücadeleye kapsamında ekonomide dengelenmeye ve istihdama destek amacıyla başlatılan ve 31 Aralık 2018 tarihinde sona eren  ÖTV ve KDV indirimlerinin yeni yılda da 3 ay süreyle devam ettirileceği açıklaması, yeni yılın ilk müjdesi olmuştur. Enflasyonla mücadelenin 2019'da da aynı şekilde devam etmesini arzu ediyoruz. Zira enflasyonla mücadele işsizlikle, yüksek faizle ve artan girdi maliyetleriyle de mücadele demektir. Enflasyonla mücadelede üyelerimiz gerekeni yeni yılda da  fazlası ile yapacaktır. Üyelerimizle birlikte bu programı sahiplenip firmalarımızın en geniş şekilde katılımını 2018 yılında sağlamıştık. Bu yılda da enflasyonla mücadeleye katkımız en üst düzeyde olacaktır. Geldiğimiz noktada, ekonomik darboğazın 2019'da da  çözümü konusunda kararlı adımların atılması piyasaları ziyadesiyle memnun etmektedir. Bu çerçevede otomobilde ve beyaz eşyada ÖTV, mobilyada KDV indirimleri gibi önlemlerin ekonominin dengelenmesinde önemli bir etkisi olduğunu, üç aylık uzatmanın da aynı ölçüde fayda sağlayacağını söyleyebiliriz. Fiyat istikrarının sağlanması, üretimin sağlıklı ve öngörülebilir bir şekilde sürmesi için vazgeçilmez bir durum. Açıklanan önlemlerin enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarında piyasalara pozitif etki yaratacağına inanıyorum. Reel sektörün, çarkları döndürmek için kar etmemeyi göze aldığı bir dönemde, hükümetimizin vergi gelirlerinin azalması pahasına indirim yapması, sıkıntılı dönemin külfetinin eşit paylaşımına yönelik çok önemli bir eylemdir. Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nın başarılı bir şekilde devam edeceğine inanıyorum. Türkiye ekonomisi zorlu bir süreci geride bırakarak dengelenme ve istikrar yolunda önemli bir mesafe almıştır. Kamu ve özel sektör istişaresi ve koordinasyonuyla ülkemizin ekonomisi yeniden koşma sürecine girecektir '' dedi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

İstihdam kurulu toplandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık