Ana Sayfa Ekonomi Menevşe, ''Torba Yasa’dan mutlaka faydalanın''

Menevşe, ''Torba Yasa’dan mutlaka faydalanın''

Kamuoyunda “Torba Yasa” olarak adlandırılan 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin Kanun’un, eski borçların ödenmesi konusunda sunduğu imkanlardan yararlanmaları konusunda üyelerine çağrıda bulunan Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, “Üyelerimizin ve tüm vatandaşlarımızın bu tarihi fırsatı değerlendirerek borçlarını yapılandırmalarını ve devlet kurumlarıyla yeniden barışmaları konusunda zaman kaybetmeksizin başvuruda bulunmaya davet ediyorum” dedi.

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2016 Pazar 11:30
Menevşe, ''Torba Yasa’dan mutlaka faydalanın''

ATO’nun yılda iki kez gerçekleştirilen ve 47 Meslek Komitesi'ne bağlı üyelerinin katıldığı Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nda; Adana, Çukurova ve ülkenin yaşadığı sorunların yanı sıra, Meslek Komitelerinin kentsel ve sektörel sıkıntıları gündeme taşındı.

Toplantının açış konuşmasını yapan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, 19 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile birlikte vatandaşların vergi dairelerine, SGK’ya, belediyeler ve Odalara olan vergi, prim, idari para cezası, gümrük vergisi, emlak vergisi gibi vadesi 30 Haziran 2016 tarihinden önce olan bütün borçlarının yeniden yapılandırılarak 6, 9, 12 ya da 18 eşit taksitlerle ödeme imkanı getirildiğini hatırlatırken, Meslek Komitesi üyelerine kanunun sunduğu imkanlardan yararlanmaları çağrısında bulundu. Menevşe, “Hepinizin bu fırsatı iyi değerlendirmenizi bekliyorum. Çünkü Maliye ile iş dünyasının barışması konusunda bundan daha iyi hükümler içeren bir imkan daha çıkacağını hiç sanmıyorum. Borçlarımızı bu kanunun sunduğu ödeme fırsatlarından yararlanarak tasfiye etmemiz lazım. Ancak öncelikle bilançolarınızı gerçek bilançolar haline getirin. Geçmişte ciddi enflasyondan dolayı bu alanda önemli sorunlar yaşanıyordu ancak şimdi böyle bir durum söz konusu değil” diye konuştu.

Kanundan yararlanıp, borçlarını yeniden yapılandırdıktan sonra ödemek isteyenler için son başvuru tarihinin 31 Ekim 2016 olduğunu vurgulayan Menevşe, ancak son başvuru tarihlerinde meydana gelebilecek yoğunluk dikkate alınarak en kısa sürede ilgili kurumlara başvuru yapılmasını istedi. Kanunun ATO üyelerinin aidat borçlarını da kapsadığını belirten ATO Başkanı Menevşe taksitlendirme imkanlarından yararlanmak isteyen üyelerini en kısa sürede Oda’ya beklediklerini ifade etti.

Konuşmasının daha sonraki bölümünde, Adana’nın sorunlarının çözümü ve sektörlerin gelişmesinin yanında, Oda kaynaklarının en etkin ve verimli kullanılması için önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini, bu çalışmalarının temelini ise 267 üyelerinden oluşan 47 sektördeki Meslek Komitelerinin çalışmalarının oluşturduğunu belirten Menevşe, “Bu anlamda sizlerin çalışmaları kentin üretimi ve ticaretindeki sorunların belirlenerek çözümünde son derece önem kazanmaktadır. Adana ve ülkemiz ekonomisinin gelişimi ve 2023 hedeflerine odaklanılması bakımından sizlere ve bizlere son derece önemli görevler düşüyor. Özellikle Meslek Komitelerimizi çok iyi çalıştırmak gerekiyor. Bunun için Yönetim Kurulu olarak Meslek Komitelerimizden gelen tüm kararlarını titizlikle inceleyerek gereğini yapıyoruz. Adana’nın sorunlarının çözümü ve sektörlerinizin gelişmesi için yaptığınız bu kıymetli çalışmalarınız için sizlere şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Toplantının son bölümünde ATO’nun 47 sektördeki Meslek Komitesi üyeleri sektörlerindeki sorunlara ilişkin görüş ve düşüncelerini anlattılar. Meslek Komitesi üyelerinin dile getirdikleri konuları not alan Başkan Atila Menevşe, belirtilen sorunların Yönetim Kurulu’nda görüşülmesinin ardından yazılı olarak ilgini kurumlara aktarılacağını ve çözümü konusunda takipçisi olacaklarını ifade etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Adana'da metruk evde yangın: 1 ölü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık