Ana Sayfa Ekonomi ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ sınavları Adana’da yapılacak

‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ sınavları Adana’da yapılacak

TOBB tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen TOBB - MEYBEM tarafından düzenlenen, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınavları, Adana Ticaret Odası (ATO) işbirliğiyle Adana’da gerçekleştirilecek.

Giriş Tarihi: 26 Eylül 2016 Pazartesi 10:12
‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ sınavları Adana’da yapılacak

TOBB tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde sınav ve belgelendirme yapmak üzere kurulan TOBB-MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri’nin; Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan (MYK) inşaat, metal, asansör ve makina sektörlerinde sınav ve belgelendirme yetkisini aldığını belirten ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’nda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almalarının zorunlu hale geldiğini hatırlattı.

TOBB - MEYBEM tarafından Adana’da ATO işbirliğiyle gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olanların  “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacaklarını belirten Başkan Menevşe şunları söyledi:

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2015/1 sayılı tebliğ ekinde yer alan 40 meslekte 2016/1 sayılı tebliğ ekinde yer alan 8 meslekte mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelmiştir. Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişilerin çalıştırılması halinde idari para cezası uygulanacaktır. Tebliğde belirtilen 48 meslekte TOBB - MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri tarafından gerçekleştirilecek sınavların ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacaktır. Özellikle inşaatlarda iş kazalarının yoğun olarak yaşandığı grup olan düz, vasıfsız işçi grubunda Mesleki Yeterlilik Belgesi konusundaki başvurular Türkiye’de ilk olarak Odamız kanalıyla TOBB - MEYBEM’e yapılacaktır. Bu kapsamda Teorik ve Mülakat sınavları Odamız’da, performans sınavları ise saha ortamında düzenlenecektir.”

ATO’dan konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, TOBB-MEYBEM tarafından sınav ve belgelendirme hizmeti verilen alanlar şöyle sıralandı:

İnşaat Grubu; Ahşap kalıpçı seviye 3, betonarme demircisi seviye 3, betoncu seviye 3, duvarcı seviye 3, iskele kurulum elemanı seviye 3, sıvacı seviye 3, seramik karo kaplamacısı seviye 3, ısı yalıtımcı seviye 3, panel kalıpçı seviye 3, düz inşaat işçisi seviye 2.

Asansör Grubu; Asansör bakım ve onarımcısı seviye 3, asansör bakım onarımcısı seviye 4.

Metal Grubu; Metal sac işlemeci seviye 3, metal sac işlemeci seviye 4, çelik kaynakçısı seviye 3.

Makine Grubu; CNC programcısı seviye 4, cnc programcısı seviye 5, makine bakımcı seviye 3, makine bakımcısı seviye 4.

ATO üyelerinin konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için Oda ile (Abidinpaşa Cad.No:52 Seyhan/Adana. Tel: +90 322 351 39 11 (Dahili:140), Faks: +90 322 359 12 00. E-Posta:mertol.mercimek@adanato.org.tr) bilgileri aracılığı ile iletişime geçebilecekleri gibi, www.meybem.com.tr adresi üzerinden bireysel veya kurumsal başvuru yapılabilecekleri açıklandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Semt pazarları açılmadı, çiftçi isyanda

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık