Ana Sayfa Ekonomi MOSİAD Başkanı Erikçi, 'Adana’ya mobilya AVM önemli katkı sağlar'

MOSİAD Başkanı Erikçi, 'Adana’ya mobilya AVM önemli katkı sağlar'

Adana’da bir yıl öncesi mobilya üretimi yapan iş adamları olarak bir araya gelerek Adana Mobilya Sanayicileri İş Adamları Derneği’ni kurarak sektörün önemli sorunlarını çözen Başkan Rüştü Erikçi, 10. düzenlenen mobilya fuarının kendileri açısından çok yararlı geçtiğini ve yurt dışından 200’ün üzerinde alıcının Adana’ya gelerek kendileriyle iş bağlantıları kurduklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 5 Kasım 2016 Cumartesi 09:43
MOSİAD Başkanı Erikçi, 'Adana’ya mobilya AVM önemli katkı sağlar'

Önceki yıllarda Adana’ya kurulması düşünülen ve bir türlü hayata geçirilemeyen mobilya AVM’sı konusunda da önemli bilgiler veren MOSİAD Başkanı Rüştü Erikçi, ‘Sayın Hüseyin Sözlü ve Bilal Uludağ başkanlarım, Sarıçam’da 450 dönüm bir alanı tahsis ettiklerini söylediler. Bu konuda çalışıyorlar. Otoban yolundan giriş verilerek yapılacak olan bu AVM, sadece Adana’ya değil, bölgeye de hitap edecek ve Adana ekonomisini ayağa kaldıracaktır. Bu konuda gayretlerimiz sürüyor. Ben emeği geçenlere de teşekkür ediyorum’ dedi.

MOSİAD Başkanı Rüştü Erikçi ile yaptığımız röportajı aynen yayınlıyoruz:

-          Mobilyacılar açısından fuar nasıl geçti? Değerlendirebilir misiniz?

-          Adanalı mobilyacılar açısından çok iyi geçti. Bu yıl 10.kez düzenlendi. Yurt dışından sektörle ilgili davetliler de katıldılar. Yurt dışı ve içinden alım heyetleri geldi. Bizler istediğimiz hedefe ulaştık. Bu fuar sektördeki ve sektör dışındaki birliktelik başarıyı getiriyor. Önceki yıllardaki fuara göre üzerine koyarak gidiyoruz. Daha önceki fuarlarda tanıtım fazla yapılmıyordu. Sadece fuar şirketi tanıtım yapıyordu. 200 kişiye yakın yurt dışındaki alım heyetinin gelmesi, 13 ülkeden insanların gelmesi çok önemli bir gelişme. Libya ile Filistin ülkesindeki alıcılarla anlaşma yaptık. Cezayir ile görüşmeler devam ediyor. Özbekistan ile de bağlantı kurduk. Ürün sattık, bu da bizim açımızdan çok önemli. İhracat uzun soluklu bir iştir. Ortadoğu zaten karışık. Ürdün, Umman heyeti bizleri davet ettiler. Artık ilişkileri geliştireceğiz.

-          Mobilya üretimi sanırım çok zor. Bunu nasıl beceriyorsunuz? Sektörün sıkıntıları nelerdir?

-          Sektör emek yoğunu olan bir sektördür. Kalifiye eleman bulmakta zorlanıyor, yetiştirmekte zorlanıyoruz. Eskiden çırak alıyorduk, yetiştirip usta yapıyorduk. Şimdi böyle değil. Liseyi bitirene değin eleman bulamıyorsunuz. Liseden sonra bir çocuğa sanat öğretmek zordur. Herkes de büroda çalışmak istiyor. Şeridin, hızarın karşısına geçmek istemiyorlar. Eleman sıkıntımız hat safhada. Sanayi odasında bu ara eleman konusunu görüşüyoruz ama bir türlü çözemedik. Meslek okullarını tercih eden öğrencilerin sayısı çok az. Okula kayıt yaptıran öğrencilerde teknik bölümleri tercih ediyor. Mobilya dekorasyonu tercih etmiyorlar. Döşeme ile alakalı bölüm yok. Boyası var, bölümü yok. Pratik ile teorik birleşemiyor. Meslek liselerinin son dönemlerde kapasitesi düşük öğrencileri alması da eleman sıkıntısının temel nedenleri arasındadır.

-          Sektörünüzde üretim çeşitliliğiniz söz konusu. Dünya piyasasında sizin ürettiğiniz ürünler değer buluyor mu?

-          Türkiye’deki ürünlerin kalitesi gayet iyi. Dünyada mobilya sektöründe İtalya kalite açısından çok ileride. Türkiye, İtalya kalitesini yakalayabilir ama o maliyetlere göre satış yapmak zorlaşıyor. Çin’in ürettiği ise çok kalitesizdir. Bizim ürettiğimiz ürünler orta gurupta ve fiyat açısından da gayet yerinde. Bunun için Türkiye piyasası ile Dünya piyasasında önemli bir yer buluyoruz.

-          Mobilyacılar olarak Adana’dan ihracat yapıyorsunuz? Durum ne aşamada?

-          Genelde Ortadoğu’ya ihracat var. Avrupa’ya da gönderiyoruz. Bu anlamda ihracatı artırmak adına da çalışmalar yapıyoruz.

-          Bir dernek kurdunuz. Kısa adı MOSİAD olan. Adana Mobilya Sanayicileri İş Adamları Derneği diyerek. Bu dernek ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

-          Bu dernek daha bir yıllık dernektir. Mobilyacıları bir araya getirdi. Bu dernek sektörü önümüzdeki günlerde daha güzel yerlere getirecek. Destek görüyor, Adana’da STK’lar ile iş birliği içinde olmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin son mobilya fuarında gösterdikleri destekler için teşekkür ediyoruz. Bugün gelinen noktada fuar alanının yetersiz olduğu düşünülüyor. Fuar alanının da genişletilmesi söz konusu gözüküyor. Bazı engellerin olduğunu düşünüyoruz. Onu da aşar iseler fuar alanının genişlemesi gerekiyor. Ben kendi sektörümde gördüğüm tek şey var. Birliktelik çok önemlidir. Bu birlikteliğin belli bir ahenk içinde devam etmesi gerekiyor. Bizim derneğimizde bu anlamda katkı koyacak.

-          Mobilya alacak bir kişi sizce mobilya alır iken nelere dikkat etmeliler?

-          Tüketici yerel firmaları tercih etsin. Satış sonrası hizmeti daha iyi alırlar. Kendileri de rahat ederler. Adana mobilyası, Türkiye’deki sektör bazında çok iyi yerlerdeler. İnegöl’de imalatçı daha fazla ama bizim de durumumuz çok iyi.

-          Adana’da mobilya sektörünü rahatlatacak AVM yapılacaktı. Son durum nedir?

-          Hatırlarsızın önceki yıllarda bu anlamda bir çalışma başlatıldı. Paralar toplandı ama sonuca gidilemeyince paralar geri dağıtıldı. Sayın Hüseyin Sözlü ile Bilal Uludağ’ın bu anlamda Sarıçam’da 450 dönümlük bir araziyi AVM olarak tahsis etme noktasında çalıştıklarını görüyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde bu çalışmalar meyvesini verir. Adana’da kurulacak olan mobilya AVM’si aynı zamanda bölgeye hitap edecek. Adana’da 2 bin rakamına ulaşan sektörle ilgili mobilyacılar var. Sanayi odasına, ticaret odasına kayıtlı iş adamlarımız var. Marangozcular Odası’na kayıtlı esnaflarda var. Bir mobilya AVM’sinin yapılacak olması demek, bu sektörle ilgili birçok yan sektörleri de canlandırır. Adana’da bazı bölgelerde mobilyacıların mağazaları yoğunlaşmış durumda. Turgut Özal’da bir mobilya mağazasının kirasının altından kalkmakta kolay değil. İnsanların fazla mağaza gezmeleri de mümkün değil. Mobilyacılık açısından Kozan Yolu, Hayal Park Bölgesi ve Real Bölgesi yoğunlukta. Oralarda da kiralar çok yüksek. Buralarda mülk sahipleri işletmecilerle ortak. Mülk sahipleri hiçbir zaman zarar etmez. İşletme sahipleri zarar eder. Bu anlamda AVM’ler Adana’ya çok katkı koyar. Otoban giriş ve çıkışları da bu AVM’ye verilecek olunur ise sektör tamamen canlanır. 450 dönümlük bir alanda en az 100’ün üzerinde iş yeri olur. Mobilyacı, aydınlatmacı, perdeci gibi yan sektörlerde burada yer alacak. Düğün yapacak ve eşyalarını yenileyecek her insan ihtiyaçlarının tamamını buradan karşılayacaktır. Sosyal donatılarının da ön plana çıktığı bu mobilya AVM’sini Sayın Hüseyin Sözlü’nün Adana’ya kazandıracağını düşünüyoruz. Kendisine de bu anlamdaki katkılarından dolayı şimdiden teşekkür ediyoruz.

-          Faydalı bilgileriniz için teşekkür ediyoruz.

-          Derneğimizin tanıtımı ve sektörün durumunu Adanalılara ulaştırmada bizlere verdiğiniz destek için biz sizlere teşekkür ediyoruz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Hırsızlar arı kovanlarına dadandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık