Ana Sayfa Gündem Öğrenciler bu paraları nasıl ödesin

Öğrenciler bu paraları nasıl ödesin

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, ÖSYM’nin açıkladığı yüksek sınav ücretlerine tepki gösterdi. Sümer tüm sınavların bir lira olmasını istedi.

Giriş Tarihi: 6 Şubat 2021 Cumartesi 10:06
Öğrenciler bu paraları nasıl ödesin

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, ÖSYM’nin açıkladığı yüksek sınav ücretlerine tepki gösterdi. Sümer tüm sınavların bir lira olmasını istedi.

10 LİRALIK SINAV 90 TL

Orhan Sümer, “Covid 19 salgını tüm dünyada ve ülkemizde etkisini göstermeye devam ediyor. Ülkemizde sağlığın yanı sıra çok büyük ekonomik sorunlar da yaşanıyor. Eğitim camiası, öğrenciler, öğretmenler, aileler bu durumdan etkilenenler arasında.Öğrencilerimizin bir çoğu bu sene Üniversite Seçme Sınavına -Kamu Personeli Seçme Sınavına, Tus’a ve uzmanlık sınavlarına girecekler. Öğrenciler Yükseköğretim Kurumları Sınavı için her oturuma 90 lira ödemek zorunda, maksimum 10 liraya mâl olabilecek bir sınav için pandemi döneminde bu kadar yüksek rakamlar belirlemek vicdanlı değildir” dedi.

TÜM SINAV ÜCRETLERİ 1 LİRA OLMALI

Orhan Sümer, “Öğrenciler, memleketimizin, ülkemizin geleceği konumundalar. Sosyal Devlet ilkesini en çok onlar için işletmemiz gerekiyor. Pandemi süreciyle birlikte okulların kapanması, yüz yüze eğitimin sona ermesi gibi bir çok olumsuzluk yaşayan öğrencilerimize girecekleri sınavlar için bu kadar yüksek ücret belirlemek yanlıştır. Bugün TUS sınavına girecek bir aday 500 lira, üniversite sınavı için 3 oturuma da girecek öğrencimiz 270 lira ödüyorsa burada yanlış var demektir. En azından pandeminin halen devam ettiği 2021 yılındaki tüm sınavlar sembolik olarak 1 lira olmalıdır. Sınavların ekonomik bir yükü varsa da devletin en azından bir senelik bunu karşılayacak gücü olmalıdır” Dedi.

 

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ KALMADI

Orhan Sümer, Bakanlık böyle zor bir dönemde unutulan sosyal devlet ilkesini hatırlamalı, pandemi nedeniyle işşiz kalan babaların çocuklarını da düşünerek eğitimde fırsat eşitliğini sağlamalıdır. Sınav ücretini ödeyemeyecek, işini kaybetmiş, pandemi sonrası geliri sıfıra inmiş on binlerce aile ve çocuklar göz ardı edilmemelidir” dedi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

DOLAP VE MASA SATIN ALINACAK

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık