Ana Sayfa Gündem online deprem değerlendirme yazılımı

online deprem değerlendirme yazılımı

ODTÜ-Teknokent'de hizmet veren Yapıdestek Mühendislik firması dünyada bir ilke imza attı ve internet üzerinden binanızı kendi başınıza değerlendirebileceğiniz bir uygulama geliştirdi.

Giriş Tarihi: 18 Eylül 2016 Pazar 13:29
online deprem değerlendirme yazılımı

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Yapıdestek Mühendislik Firması Kurucu Ortağı Prof. Dr. Ahmet Türer, yaptığı açıklamada, sismik durum tespiti ve risk analizinin, nüfusunun büyük bölümünün birinci ve ikinci seviye deprem bölgelerinde yaşadığı ve kaliteli bina inşa edilmesi konusunda kötü geçmişi olan ülkemiz için oldukça önemli bir konu olduğunu belirterek, son yıllarda ivme kazanan kentsel dönüşüm hareketi ile tekrar gündeme geldiğini ifade etti.

Türer, ‘’Dünyada, yapının depreme dayanıklılığının belirlenmesi için kullanılan uzun, detaylı, malzeme testleri, analitik modelleme ve uzmanlık isteyen detaylı yöntemlerin yanı sıra, basit sorulara verilen cevaplarla yaklaşık durum tespiti"için geliştirilen metodlar da mevcut’’ dedi.

Yapıdestek Bina Risk Analiz Sistemi’nin, mevcut ulusal ve uluslar arası en güncel teknik bilgi ve şartnameleri kullanarak mevcut yapıların hızlı ve yaklaşık deprem değerlendirmesini, bina oturanlarının kullanabilmelerinin yanında  belediyelerin kullanımına açmak amacıyla hazırlandığını belirten Türer,  şunları kaydetti:

‘’Hızlı değerlendirme yöntemlerinde, basit sorulara verilen yanıtlarla binanız için bir değerlendirme puanı hesaplanıyor ve otomatik olarak hazırlanacak bir rapor size sunuluyor. Bu rapor dahilinde en az dört farklı analiz sonucu bulunuyor. Bu sonuçlara göre bina sakinleri tarafından izlenecek yol daha kolay belirleniyor.

Risk analiz sistemi ayrıca bina sismik durum envanteri tutmak isteyen kamu kurumları ve belediyeler tarafından da kullanılabilecek şekilde yazıldı. Kayıtlı binalar içinde arama yapma ve raporlara istenen an erişme özellikleri bulunmakta.

Halen geliştirilen Risk Analiz Sistemi’ne yakın zamanda daha gelişmiş ön değerlendirme yöntemlerinin de eklemeyi planlıyoruz.’’

Deneme aşamasında olan sistemin şimdilik ücretsiz olduğu ve https://analiz.yapidestek.com.tr/ adresinden erişilebildiği ifade edildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Erbaş: “İkinci duyuruya kadar umre talepleri alınmayacak”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık