Ana Sayfa Gündem Oruç’tan üreticiye destek amaçlı soru önergesi

Oruç’tan üreticiye destek amaçlı soru önergesi

HDP Adana Milletvekili TBMM Başkanlığı’na Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için yazılı soru önergesinde bulundu.

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2019 Salı 05:02
Oruç’tan üreticiye destek amaçlı soru önergesi

HDP Adana Milletvekili TBMM Başkanlığı’na Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için yazılı soru önergesinde bulundu.

Adana’daki pamuk üreticilerinin sorunlarına değinen Milletvekili Oruç, önergesinde şu sorulara yer verdi.

‘1. Türkiye’de son yıllarda kamu enstitüleri ve yerli firmaların geliştirdikleri verimli yerli pamuk çeşitlerinin ticarete konu olduğu düşünüldüğünde; birçok sanayi kolunun ham maddesi olan pamuğun ithalatını düşürmek için daha fazla üretim yapmak gerekli iken, pamuk üreticisini üretimden uzaklaştıracak bu uygulamanın nedeni nedir?

  1. Pamuk üreticisi 2018 yılında ürettiği pamuğun primlerini halen alamamıştır. Bu prim ödemeleri ne zaman yapılacaktır?
  2. Tüketilen pamuğun neredeyse yarısı yurtdışından alınmaktadır. İthal edilen pamuk için 2 Milyar Dolar civarında yurtdışına ödeme yapılmaktadır. Prim desteğinin dekar başına 500 kilograma düşürülmüş olması çiftçinin pamuk ekmekten vazgeçmesi anlamına gelmektdir. Pamuk ekiminin artması için çiftçinin daha çok desteklenmesi gerekirken pamuk primlerinde sınırlama getirilmesi ithalatın artmasına neden olmayacak mıdır? Bu bütçe ithalat yerine pamuk yetiştiriciliği yapan çiftçiyi desteklemek için neden kullanılmıyor?
  3. Üreticilerden gelen talep üzerine desteklemeye esas olan dekar başına üretilen pamuk miktarı sınırını kaldırmak ve prim miktarını artırmak için Bakanlığınızın çalışmaları var mıdır?

5. Ziraat Bankası’na, Tarım Kredi Kooperatifleri’ne borçlu çiftçi ve üreticilerin borçlarını ödeyebilmeleri için ve üreticilerin üzerindeki yükün azaltılması için Bakanlığınız tarafından önlemler alınmakta mıdır?’

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Adanalı öğrencilerin hedefi dünya şampiyonluğu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık