Ana Sayfa Kültür-Sanat Özgentürk Filmleri Adanalılarla Buluştu

Özgentürk Filmleri Adanalılarla Buluştu

Ali Özgentürk’ün 50. sanat yılı etkinlikleri kapsamında ünlü yönetmen ve senaristin önemli sinema filmlerinden “Hazal” ve “Bekçi” nin gösterimi yapıldı. Sinematek sinema salonunda gerçekleşen gösterimlere filmlerin oyuncuları Türkan Şoray ve Halil Ergün’de katıldı.

Giriş Tarihi: 22 Mayıs 2017 Pazartesi 10:25
Özgentürk Filmleri Adanalılarla Buluştu

Seyhan Belediyesi 2. Sanat Günleri kapsamında Dünyaca Ünlü yönetmen ve Senarist Ali Özgentürk’ün 50 sanat yılı memleketi Adana’da kutlanırken Özgentürk’ün en önemli yapımlarından olan  “Hazal” ve “Bekçi” Adanalı sinemaseverlerle buluştu. Sinema filmlerini Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da eşi Nuray Karalar ile birlikte izledi.

 

HAZAL VE BEKÇİ SİNEMASEVERLER İLE BULUŞTU

Seyhan Belediyesi ve Sinematek işbirliği ile Başkent Üniversitesi Kışla Yerleşkesi’nde gerçekleşen gösterimin ilki başrolünü Türk sinemasının sultanı olan Türkan Şoray’ın yaptığı “Hazal” oldu. Hazal filminin ardından ünlü yönetmenin önemli yapımlarından “Bekçi” filmi Adanalılarla buluştu. Gösterim sonunda Ali Özgentürk, Halil Ergün ve Türkan Şoray, Adanalı sinemaseverler ile sohbet etti.

 

HERKESİN KENDİSİ OLMA GAYRETİ KENDİ SİNEMASINI ORTAYA KOYAR

Sinemanın geneli üzerine konuşan ünlü Yönetmen ve Senarist Ali Özgentürk teknolojinin gelişmesi ile birlikte sinemanın geriye gittiğini savundu. Özgentürk, “Türkan hanım insanda sinema aşkı yaratıyor. O zaman hissetmiştim onu.  Sinema alanımızda 40 yıl önceden 50 yıl önce şu günden daha ilerdeydik. Sinemanın teknolojisi yükseldikçe kalitesi düştü. Yani sinema alanın teknoloji değişiyor ama onun plastik sanatlarla alakası, dünyası geriye gidiyor. Bir şeyi ezberlemişseniz kopyadır. Bizde genelde sanat filmi çekenler kopyacadır. Bizim dönemizde Tarkovskyciler vardı ya da Antonioniciler hiç kimse bir daha Tarkovskyci olamaz hiç kimse bir daha Antonioni olamaz hiç kimse bir daha Yılmaz Güney olamaz. Herkesin kendisi olma gayreti kendi sinemasını ortaya koyar” ifadelerine yer verdi.

 

ŞORAY: ALİ ÖZGENTÜRK İLE ÇALIŞTIĞIM İÇİN KEDİMİ ÇOK MUTLU HİSSEDİYORUM

Oynadığı 220 film arasında “Hazal” filminin kendi için çok ayrı bir yeri olduğunu belirten Türk Sinemasının Sultanı Türkan Şoray, Ali Özgentürk ile çalışmanın kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Şoray, “Sinemamıza 50 yıl boyunca emek vermiş, sinema aşkı ile dolu gerçek sinema insanının 50. yılını kutlamak için hepimiz dünden bu yana buradayız. Bende Ali Özgentürk ile çalıştığım için kendimi çok mutlu hissediyorum. Birlikte çektiğimiz Hazal filmi gerçekten çok insanın yüreğini acıtan, yüreğini sızlatan, benim 220 filmim içinde ayrı bir yeri olan filmimdir.  Her sinemanın sahibi yönetmendir.  İlk önce senaryo ile başlıyor ama kötü bir senaryodan da iyi bir film çıkarır, onun dünyasıdır. Diğer oyuncular yönetmenin yardımcısıdır. Işıkçı, görüntü yönetmeni tamamen onun yardımcısı. Yönetmen kendi estetik duyguları ile bir filmi meydana getirir. Bu filmde bizler oyuncular olarak karakterleri canlandırma olarak elimizden geleni yaptık. Benim için Hazal çok önemli bir film onun için ben bütün yüreğimle Ali Özgentürk’ü kutluyorum” şeklinde konuştu.

HALİL ERGÜN: TÜRKAN ŞORAY’A HAYRANIZ

Sinema dünyasında yönetmen ve oyuncu ilişkisine vurgu yapan Halil Ergün ise Türkan Şoray’a hayran olduğunu söyledi. Ergün, “Elbette dünyayı yönetmen kuruyor. Onun sancılarının, izlenimlerinin, iddialarının başkaldırıların ruhu yönetmenin içinden çıkmıyor. Ama bir oyuncu yönetmene çok şey katabilir. Bir oyuncunun kurmaya çalıştığı karakter çok şeyler getirebiliyor yönetmenin dünyasına. Oyuncular çok edilgin unsurlar değildir. Hele birde Türkan Şoray olursa duruyorsunuz ve anlatıyorsunuz. Ondan etkilenmemek mümkün değil Türkan Şora’ya hayranız ona bayılıyoruz” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Tarihe ışık tutan müzelerimiz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık