Ana Sayfa Ekonomi Palandöken: "Ar-Ge’ye ayrılan bütçede cömert davranılmalı"

Palandöken: "Ar-Ge’ye ayrılan bütçede cömert davranılmalı"

Ar-Ge çalışmalarının çok önemli olduğunu ve öncelikle tarım alanında daha geniş bir çalışma yapılması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Araştırma ve geliştirmeye ayırdığımız bütçe maalesef yeterli değil. Her yıl belirlenen miktar artıyor fakat yine de harcamalar düşük. Yeni dönemde Ar-Ge’ye daha fazla önem verilmeli ve öncelikli konu ise tarım olmalı" dedi.

Giriş Tarihi: 28 Temmuz 2018 Cumartesi 11:06
Palandöken:

Araştırma ve geliştirme çalışmalarının, meyvesini uzun vadede veren bir ağaç gibi düşünülmesi gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Ülkemiz yeraltı kaynakları, bitki ve hayvan çeşitliliği, birçok medeniyete ev sahipliği yapması, iklimi nedeniyle çok büyük bir kaynak yelpazeye sahip. Araştırma ve geliştirme çalışmalarının önemi uzun vadede mutlaka olumlu sonuçlar doğurmasıdır. Kendi ülkemizdeki bu zenginlikten faydalanmak, üretimi artırmak, ihracatı artırmak, dışa bağımlılığı en aza indirmek, eğitim sistemimizdeki eksiklikleri görmek gibi yüzlerce konuda yüzlerce olumlu dönüş alabiliriz. Bunu yapmak için de öncelikle bu çalışmalara ayrılan bütçeyi artırmalıyız. Geçtiğimiz yıl Ar-Ge’ ye ayırdığımız bütçe 2,9 milyar dolardı. Fakat bu miktar Amerika’da bir şirketin tek başına Ar-Ge’ye ayırdığı bütçe olan 22 milyar doların yarısı dahi etmiyor" ifadelerini kaydetti. 

"Ar-Ge’nin en büyük kolu tarım olmalı" 
Tarım konusundaki çalışmaların artması gerektiğini vurgulayan Palandöken, "Ülkemizin en büyük güçlerinden ve zenginliklerinden birisi tarım. Bu yüzden Ar-Ge çalışmalarının en büyük kolu tarım konusunda olmalı. Detaylı ve kapsamlı araştırmalar ile toprak yapımızdan ürettiğimiz meyve çeşitliliğine kadar neler yapılabilir, neler yanlış yapılmıştır ya da daha farklı neler yetiştirilebilir bunları görmek için çok önemli veriler elde ediliyor. Üretimin ve çeşitliliğin ihtiyaca göre artması, gelişmesi demek ihracatın da artması demektir. Dolayısıyla cari açığın kapanması, dışa bağımlılığın azalması, ekonomimizin canlanması açısından güzel bir nimet olacaktır. Bu yıl bütçeden Ar-Ge için tahsis edilen başlangıç ödeneği 12 milyar 950 milyon TL oldu. Araştırma ve geliştirme çalışmalarına harcanan rakamlardan asla çekinilmemeli, aksine daha cömert davranarak destek verilmeli" şeklinde konuştu. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Kablo hırsızları tutuklandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık