Ana Sayfa Gündem Paralar nereye gitti?

Paralar nereye gitti?

Adana BTÜ’de YÖK onaysız üniversite anlaşması ile öğrencilerden yılda 4 ile 5 bin lira arasında para tahsil etmişler

Giriş Tarihi: 9 Ağustos 2016 Salı 10:10
Paralar nereye gitti?

Adana’da eğitim veren Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin eski Rektörü Prof. Dr. Âdem Ersoy’un döneminde İngiltere Leeds Metropolitan Üniversitesi ile yapılan anlaşma gereğince öğrencilerin 3 yılı Adana’da, son 1 yılı ise İngiltere’de eğitim görecekleri ifade edilerek 4 ayrı bölüme alınan toplam 120 civarındaki öğrencilerden 4 ile 5 bin lira arasında ücret alındığı gerçeği ortaya çıktı.

 

KAMUOYU HABERİMİZLE AYDINLANMIŞ OLDU

Dün gazetemizde Adana BTÜ’nün eski Rektörü Prof. Dr. Âdem Ersoy dönemindeki uygulamalardan dolayı YÖK’ün iki ayrı soruşturma açtığı ve bu soruşturmalardan bir tanesinin neticelendiğini, diğerinin ise halen devam ettiğini okuyucularımıza duyurduk. Neticelenen soruşturmanın eski Rektör Âdem Ersoy’un rektörlük konutu oluşturmasına yönelik olduğunu da bilgi olarak kamuoyuna sunmuştuk.

 

120 ÖĞRENCİ ALINMIŞ

Halen devam eden soruşturmanın ise Adana BTÜ ile İngiltere’deki Leeds Metropolitan Üniversitesi ile yapıldığı kamuoyuna duyurulan ve o yıl yapılan tercih sisteminde YÖK’ün onay vermediği bu anlaşma ile sanki anlaşma yapılmış gibi gösterilip 4 ayrı bölüme 120 civarında öğrencinin alınması konusunun olduğu ifade ediliyor. Alınan öğrenciler inşaata 30, makineye 30, lojistike 30 ve uluslar arası ilişkilere ise 30 olmak üzere 120 civarında öğrencilerin olduğu belirtiliyor.

 

İKİ DİPLOMA SÖZÜ!

Peki, bu İngiltere’deki Leeds Metropolitan Üniversitesi ile yapıldığı ifade edilen ancak hiç yapılmayan anlaşmaya göre öğrenciler ne gibi imkâna sahip olacaklardı? Bu sisteme göre öğrenciler 3 yılını Adana’da okuyacakları üniversitenin son 1 yılını İngiltere’de okuyacaklar ve iki üniversiteden de diploma alacaklardı. Eski Rektör Âdem Ersoy, konuyu kamuoyu ile düzenlediği bir basın toplantısında açıklamıştı. Ancak böyle bir anlaşmanın yapılmadığı ve YÖK’ün de buna onay vermediği gerçeği ortaya çıkınca ne öğrenciler İngiltere’ye gitme imkânı buldular. Ne de bu nedenle verilen paralarını geri alabildiler.

 

Aynı yıl üniversite tercih listesine bu anlamda öğrenci alımının yapılacağının kılavuza alınmasının nasıl sağlandığı ise işin bilinmeyen bir başka boyutu. Konuyla ilgili olarak öğrenci velileri ile görüştüğümüzde veliler ‘Üniversite bize bu öğrencilerin BTÜ bünyesinde kalmalarının sağlanacağını belirtip paraların ise geri iade edilmeyeceğini söylediler. Bizlerde bu konuyu fazla irdelemeden mahkeme yoluna gitmedik. Ancak bazı öğrenci velileri konuyu yargıya taşıdılar. Paralarını istiyorlar. Biz öğrencilerimizi bu okula gönderir iken iki üniversite diploması alacaklarını düşünerek gönderdik. Üstüne bir de para verdik. Konu netleşip YÖK nasıl bir karar verecek bilmiyoruz ama bu konunun netleşmesi gerekir’  dediler. Bu arada öğrenci velileri, dönem başına 2 ile 3 bin lira arasında değişen rakamla yıllık olarak kendilerinden 4-5 bin lira arasında paranın alındığını ve bu paranın da nereye kayıt altına alındığını bilmediklerini ifade ettiler.

 

Bu şekilde üniversiteye kayıt yaptıran ve  aynı yıl kılavuzda tercih yaparak okul kazanan öğrencilerin normal  aynı üniversitenin aldığı diğer öğrencilere göre puanlarının düşük olduğu ve bu düşük puan nedeniyle bu parayı da vererek böyle bir okulu tercih ettikleri gerçeği ortaya çıktı. Şimdi gözler YÖK’ün soruşturmasına ve BTÜ’nün bu anlamda yapacağı resmi açıklamaya çevrildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Özer’den 19 personele teşekkür belgesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık