Ana Sayfa Ekonomi Patates ve soğan üreticisi zor durumda

Patates ve soğan üreticisi zor durumda

CHP İl ve ilçe örgütleri, milletvekilleri, belediye başkanları, AKP iktidarının yanlış tarım ve dış politikaları nedeniyle ürünü tarlada kalan patates ve soğan üreticilerinin mağduriyetine dikkati çektiler.

Giriş Tarihi: 9 Mayıs 2016 Pazartesi 11:43
Patates ve soğan üreticisi zor durumda

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, AKP iktidarında izlenen yanlış dış politikaların tarım sektörüne ağır darbe vurduğunu söyledi. Yaş sebze-meyve ihracatının büyük bölümünün gerçekleştirildiği Rusya’yla yaşanan uçak krizinin Adana’ya yansımasının ilk işaretlerinin soğan tarımında görülmeye başlandığını vurgulayan Barut, yılın ilk dört ayında Rusya’ya yapılan ihracatta yüzde 75’lik bir azalma olduğuna dikkati çekti. Barut, turunçgil hasadının başlayacağı dönemde de ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınacağını söyledi.

ÜRETİCİLERLE BASIN AÇIKLAMASI

CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, il yönetim kurulu, Adana Milletvekilleri Elif Doğan Türkmen, Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, Aydın Uslupehlivan, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları, partililer ve çiftçilerin katılımıyla Sarıçam ilçesinde Misis Kavşağı’ndaki Geylaniler Petrolde tarımda yaşanan sorunlarla ilgili basın açıklaması yaptı.

NET İHRACATÇILIKTAN NET İTHALATÇILIĞA

Türkiye’nin 23,8 milyon hektarlık tarım alanı içeriğiyle Dünya’nın en büyük 7., Avrupa Birliği içerisinde de 1. tarım ekonomisi konumda olduğunu ifade eden CHP İl Başkanı Ayhan Barut, 1980’li yıllara kadar tarımda net ihracatçı konumunda olan Türkiye’nin daha sonraki yıllarda ise tarım ürünlerinde net ithalatçı konumuna geldiğini vurguladı.

“TARIM ÇÖKERTİLDİ, SAMAN BİLE İTHAL EDER HALE GELDİK”

Barut, “Ülkemizde 1980 yılından beri uygulanan neoliberal politikalar ve özellikle 2002 yılından sonra AKP iktidarının uyguladığı politikalar sonucunda tarım çökertilmiştir. AKP iktidarın yanlış tarım politikaları sonucu ülkemiz ciddi bir tarım ithalatçısı konumuna düşürülmüş, şeker ve saman ithal eder konuma gelmiştir” dedi.

“ÜRETİCİ KADERİNE TERK EDİLDİ”

Ülkede bir tarımsal planlamanın olmadığını ve üreticinin kendi kaderine terk edildiğinin altını çizen Barut, üreticinin bir yıl önce kârlı olan tarımsal faaliyetlere yönelmesi sonucu üretim fazlalığı veya üretim eksikliği ile karşı karşıya kalındığına dikkati çekti.

“YANLIŞ DIŞ POLİTİKA YAŞ SEBZE-MEYVE İHRACATINA AĞIR DARBE VURDU”

Türkiye’nin iyi bir yaş sebze – meyve ihracatçısı olduğunu aktaran Barut, yıllık 2,5 milyar dolar yaş meyve – sebze ihracatının yüzde 40’lık kısmının Rusya’ya, yüzde 25’lik kısmının Irak’a, yüzde 20’lik kısmının da Suriye’ye gerçekleştirildiğini aktardı.

AKP iktidarının tarım politikalarındaki yanlışlara, dış politikada izlediği yanlışların da eklenmesiyle bu ülkelere olan ihracatın ağır bir darbe aldığını vurgulayan Barut, 2016 yılının ilk dört aylık verilerine göre yalnızca Rusya’ya yapılan ihracatta yüzde 75’lik bir azalma görüldüğünün altını çizdi.

“PATATES VE SOĞAN ÜRETİCİSİ ZOR DURUMDA”

Adana’da hasadı devam eden patateste üreticinin altından kalkamayacağı zararla karşı karşıya olduğunu, soğanın da maliyetinin altında satıldığını ve önemli miktarda soğanın da tarlada hasadı beklediğini dile getiren Barut, devlet desteklerinin de yeterli düzeyde olmadığını vurguladı.

“RUSYA’YA SOĞAN İHRACATI DURDU”

Rusya krizinin Adana’ya yansımasının ilk işaretlerinin bugünlerde soğan tarımında görüldüğünü vurgulayan Barut, “Geçmiş yıllarda Rusya’ya ciddi anlamda turfanda soğan ihracatı yapılırken bugün bunun yapılmadığını görmekteyiz. Ayrıca Adana’mızın turunçgil hasadının başlayacağı dönemde ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacağı aşikardır” ifadelerini kullandı.

“YANLIŞ DIŞ POLİTİKALARDAN DÖNÜLMELİ”

Türkiye’nin tarım ülkesi olduğunu ifade eden Barut, “Kalkınmanın temeli tarımdan geçmektedir. Yarın çok geç olmadan tarımsal planlamalar yapılmalı, genel ve yerel yönetimler çerçevesinde demokratik kooperatifçilik geliştirilmeli, ithalata ayrılan kaynaklar ülke içerisinde çeşitli desteklemelerle üreticilere aktarılmalı ve en önemlisi ihracat açısından yanlış dış politikadan hızla dönülmeli” şeklinde konuştu.

Soğan ve patates üreticileri de yaşadıkları sorunları anlatıp yetkililerden yardım beklediklerini söylediler.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Kundura buğdayının ilk hasadı yapıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık