Ana Sayfa Siyaset POZANTI POLİTİKASINDA SON DURUM

POZANTI POLİTİKASINDA SON DURUM

Ak Parti ile birlikte oluşturulan fermuar liste de, yer alan Pozantı MHP Belediye Meclis Üyeleri adayları, kamuoyunda benimsenen isimler olarak dikkat çekiyor.

Giriş Tarihi: 5 Mart 2019 Salı 08:45
POZANTI POLİTİKASINDA SON DURUM

Ak Parti ile birlikte oluşturulan fermuar liste de, yer alan Pozantı MHP Belediye Meclis Üyeleri adayları,  kamuoyunda benimsenen isimler olarak dikkat çekiyor.

Bu isimlerin, fermuar listenin ağırlığını da yüklenecekleri, Pozantı kulislerinde devamlı konuşuluyor

Yerel yönetimler seçimlerinin, önemli kurullarından birisi olan, Belediye Meclis Üyelikleri listesi,  seçim kurullarına verildi. Pozantı da,   Belediye Meclis Üyelikleri sıralamasını, kamuoyuyla paylaşan ilk siyasi kuruluş da, Milliyetçi Hareket Partisi oldu.

Listede,  bir ismin dışında diğerleri sürpriz olmadı.  Kontenjan 2. Sırada yer alan ve başta Kamışlı olmak üzere, Boğaz Mahallerinde geniş bir çevreye sahip bulunan Ali Çapar, yedek listeye alınırken yerine ise, sürpriz olarak önceki İlçe Başkanlarından Aziz Şen konuldu.

İlçe Başkanı Şeref Dinç ve Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın, inisiyatifi dışında gerçekleşen, MHP Adana Milletvekillerinden Muharrem Varlı ile, MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı’nun talimatı ile, Aziz Şen seçilebilecek bir yer olan, Kontenjan ikiden, Belediye Meclis Üyesi Adayı gösterildi.

 

CHP LİSTESİ

CHP, Pozantı Belediye Başkan Adayı Şenol Eroğlu’nun, büyük bir gizlilik içerisinde yürüttüğü, Belediye Meclis Üyeliği sıralamasında,  Petrolcü Nuri Akkaya 1. Sırada yer aldı. 

Ziraat Mühendisi Seyhan İnce ise,  sürpriz bir şekilde aktif siyasete giriş yaptı. Ve CHP listesinden seçilebilecek bir yer olan, 2. Sıradan Meclis Üyesi adayı oldu.

CHP’nin aday listesi belirlemesinde, Pozantı’da geniş bir çevreye sahip olan, işadamı Adnan Günaydın ise, kendisine yapılan ısrarlı tekliflere rağmen,  aktif siyasetin içinde yer almayacağını belirterek,  sıralamaya girmedi.

Belediye Başkan Adayı Şenol Eroğlu, Meclis Üyeliği sıralamasında bilinen ve kendi işinde gücünde olan, etkili isimleri sıralamaya aldıklarını belirtti. CHP listesinde, en önemli eksiklik ise, Kadın Adayların Meclis Üyeliği sıralamasında,  seçilebilecek bir yere konmayışları oldu.

Başkan Adayı Şenol Eroğlu’nun, benim  yaptığı sohbette, “Meclis Üyeliği sıralamasında, bekledikleri yeri bulamayanlar ile, bekledikleri yere konmayanların, gösterdikleri tavırları, asla unutmayacağım” sözleri de, çok manidar bir ifade oldu.

 

 BAŞKANLAR İLK ÜÇ SIRADA

 

Pozantı da, Belediye Meclis Üyeliği sıralamasında, en büyük sürpriz olan ve konuşulmaya devam edilen liste ise, Ak Partinin oldu.

Yaklaşık, 36 aday adayının müracaat ettiği ve aralarında partiye uzun yıllar hizmet etmiş bulunan isimlerin yer aldığı, aday listesinin açıklanması partililer arasında ŞOK etkisi yarattı.

 

LİSTE BAŞI

Ak Parti, Pozantı Belediye Başkanlığına aday olması için, Genel Merkez tarafından, İlçe Başkanlığından istifa ettirilen Yusuf Arısoy,  Cumhur İttifakının Pozantı’da da uygulanıyor olması ile sürpriz bir şekilde, Belediye Meclis Üyeliği Aday listesinde, 1. Sırayı aldı.

 

SÜRPRİZLER DEVAM EDİYOR

 

Ak Parti’den,  Meclis Üyeliği Listesinde,  ikinci sürpriz ise, kadın adaylarda yaşandı. Yusuf Arısoy’un, İlçe Başkanlığı döneminde, Tekin Turan ile birlikte kurduğu, ARTU İnşaat Şirketinde, Mühendis olarak çalışan ve aynı zamanda, Pozantı İlçe Kadın Kolları Başkanlığını yürüten Büşra Durmuş ile yaklaşık 8 ay önce iş birlikteliğini sona erdirerek, yollarını ayırmış idi.

Büşra Durmuş’un, Belediye Meclis Üyeliği sıralamasında, seçilebilecek bir sıra olan 3. Sırada yer alması ise, yine büyük bir sürpriz olarak,  Ak Parti cenahında konuşulmaya devam ediyor.

 

DEVAM EDEN SÜRPRİZ

Ak Parti,  Pozantı Belediye Meclis Üyeliği sıralamasında, çok konuşulmakta olan bir başka sürpriz ise, Gençlik Kollarında yaşandı.

Yaklaşık, bir yılı aşkın bir süreden beri, Pozantı Gençlik Kolları Başkanlığını yürüten ve siyasete yeni atılmış bulunan Selçuk Coşkun’nun da, yine Ak Parti listesinden, seçilebilecek bir sıra da olması da, partililer tarafından eleştiri konusu olmayı sürdürüyor.

 

VE DİĞERLERİ

Ak Parti listesinde, seçilebilecek sırada yer alan, diğer önemli  isimlerin bir bölümünün ise, inşaatçılık  sektörü ile uğraşıyor olmasının yanı sıra, partiye uzun yıllar hizmet etmemiş olmaları da, Pozantı Ak Parti Teşkilatında, tepki ile karşılanmaya  devam ediyor. 

 

İNŞAAT MALZEMELERİ

Yusuf Arısoy, Pozantı yöresinde çok geniş ve çeşitli inşaat malzemeleri satan, yanı sırada çok katlı binalar yapmakta olan güçlü bir firmanın veliahdıdır.

Bilindiği gibi, İlçe Başkanı ve sonrasında da, Belediye Başkanlığı beklentisi içerisinde olan Yusuf Arısoy’un, Cumhur İttifakının Pozantı’da da uygulanıyor olması sonrası, başkanlık hayalleri boşa çıkmış, sonuçta da Belediye Meclis Üyeliğinin 1. Sırasına “ FİT” olmuştur.

 

FERMUAR LİSTE

 

Yerel yönetimlerde yapılan ittifak doğrultusunda, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın Başkanlığı başta olmak üzere, MHP ve Ak Parti Üyelerinden oluşan Belediye Meclis Üyelikleri Listesi, ÜÇ HİLAL Amblemli ve MHP başlıklı dilekçe ile aynı partinin İlçe Başkanı Şeref Dinç tarafından, İlçe Seçim Kuruluna

18 Şubat Pazartesiyi, 19 Şubat 2019 Salıya bağlayan gece, İlçe Seçim Kurulu yetkilisine Saat 04.00 sularında, imza karşılığı teslim edildi.

 

ACABA AYNI MI OLURDU?

 

Fermuar Liste de, Ak Partili Meclis Üyesi Adaylarının, siyasetin yenileri olması, bazılarının ise,  siyasi tecrübelerinin olmayışının yankıları, Pozantı da konuşulmaya devam ediyor.

 

Siyasi kulislerden yansıyanlar ise, Ak Partinin Pozantı da 2,5 yıldır, çok başarılı bir şekilde, İlçe Başkanlığını yapan, tüm küskünleri bir araya getirerek, İl ve Genel Merkez bazında, takdir edilen Yusuf Arısoy’un, fermuar listedeki adayların tespitindeki etkisi, inkâr edilemez.

 

Kendisi her ne kadar, geri planda olduğunu konuşuyor olsa bile, bu listeyi oluşturanın bizzat kendisi olduğunu, gerek Ak Partililer ve gerekse de, tüm Pozantılılar bilmektedir.

 

Ak Partinin, Pozantı’daki kurucuları başta olmak üzere, bu partiye yıllarca gönül vermiş ve emeği geçmiş olup, Belediye Meclis üyeleri sıralamasında saf dışı bırakılmış olmaları,  Pozantı Ak  Parti  siyasetinde,  kırgın ve küskünler sayısının her geçen gün artıyor olmasına, sebep oldu. Bu kırgınların sorduğu soru ise, Yusuf Arısoy’un Ak Parti Belediye Başkan Adayı olması halinde acaba, bu aynı listeyle mi, seçime gidip gitmeyeceği konuşuluyor.

Ayrıca, yine liste de yer alan bazı isimlerin, inşaatçı olmaları, Yusuf Arısoy’un da, yörenin en çeşitli inşaat malzemeleri satan şirketin, sahibi olması Ak Parti Meclis Üyeliği sıralamasının, bir başka dezavantajı olarak dillendirmeyi sürdürüyor.

 

FOTOĞRAFA GİRMEDİ

 

Bir başka gelişme ise, Pozantı’da belli bir kitlenin siyasetteki söz sahibi olan ve Ak Parti çizgisinden, hiç bir zaman ayrılmayan Abuzer Aktan’nın, Meclis Üyeliği sıralamasında, seçilebilecek bir sıraya konulmayışı sonrası, aile boyu Fermuar listenin fotoğraf çekiminde, yer almayışı da, yine Ak Parti Belediye Meclis Üyeliği sıralamasında konuşulmaya devam eden eksiklikler olmaya devam ediyor.

Ak Partinin, Belediye Meclis Üyeliği sıralamasındaki tüm bu  dezavantajlar, 2.5 yıllık başarılı  bir ilçe başkanlığı yapan,  geçmiş dönemlerdeki küskünleri bir araya getirerek, Pozantı genelinde  olumlu bir konsensüs oluşturan Yusuf Arısoy’un, başarısına gölge düşürmeyi de devam ettiriyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Kocaispir: “Vatandaşımızın memnuniyeti kırmızı çizgimizdir”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık