Ana Sayfa Eğitim Renklerin Okula Yolculuğu

Renklerin Okula Yolculuğu

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Öğrenci Faaliyetleri Birimi “Renklerin Okula Yolculuğu” konulu konferansı vermesi için Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği ABD öğretim üyelerinden Prof. Dr. Gelengül Haktanır’ı ağırladı.

Giriş Tarihi: 4 Mayıs 2016 Çarşamba 11:23
Renklerin Okula Yolculuğu

ÇÜ Akif Kansu Toplantı Salonu’nda yapılan konferansta, henüz oluşum aşamasındaki “Çocuk Çalışmaları Kulübü”nü öğrencileriyle birlikte kuran Öğr. Gör. Dr. Şule Erden ve Kulüp Başkanı Türkan İci birer konuşma yaptı.

Öğr. Gör. Dr. Şule Erden, kulübün amacı hakkında bilgi verirken konuklardan bu konuda yardım ve desteklerini beklediğini belirtti. Ayrıca Dr. Erden, Prof. Dr. Gelengül Haktanır’ın özgeçmişi hakkında konuklara bilgi verdi ve Prof. Dr. Haktanır’a konferansa katıldığı için teşekkür etti.

 

“0 – 8 Yaş Arası Çocuklar Ne Olursa Olsun Ekranlı Aletlerin Önünde Vakit Geçirmemeli.”

Prof. Dr. Gelengül Haktanır’ın “Renklerin Okula Yolcuğu” isimli konferansına katılım oldukça yoğundu. Prof. Dr. Haktanır, yıllardır başkanlığını yaptığı Türkiye Okul Öncesi Eğitimini Geliştirme Derneği’ni tanıtarak gönüllü kuruluşlarda çalışmanın müthiş bir şey olduğundan söz etti. Konferansta, 0 – 8 yaş erken çocukluk döneminde çocukların ne olursa olsun ekranlı aletlerin önünde vakit geçirmeleri yerine yürümesinin, koşmasının, oynamasının gerekliliğini ve bunların da çoğunlukla açık havada yapılması gerektiğinin önemine değindi. Prof. Dr. Haktanır konuşmasına uygulanmış bir aylık plan ve başladıktan sonra resimlendirilmiş günlük plan haritası ile devam etti.

 

2013 yılında değiştirilen Okul Öncesi Eğitim Programı’nı fotoğraflarla ve uygulanmış örneklerle anlatan Prof. Dr. Haktanır, uygulamalar için de yaratıcı birçok örnek verdi. Prof. Dr. Haktanır yaptığı sunumla günlük akışta bulunan güne başlama, oyun, etkinlik, günü değerlendirme ve genel değerlendirme zamanlarını anlatırken aslında öğretmenlerin yapmaları gerekenlerin temeline gerçekten çocuğu aldıklarında mükemmel deneyimlerin ortaya çıkacağının anlaşılmasını sağladı. Prof. Dr. Haktanır, “Çocukların ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik program oluşturabilmek için öğretmen, güne başlama zamanındaki sohbetleri not alarak sonraki günlerde bu notlarını rotasına yardımcı olacak şekilde kullanabilir.” dedi ve öğrencilere eski bilgilere olan dirençlerini kırarak yeniliğe açık olmaları gerektiğini kaydetti.

 

“Çocuğun Gününün En Az %60’ı Açık Havada Geçmeli.”

Çocukların çoğunlukla oturmak yerine daha sık açık havaya çıkmasının yararlarına da değinen Prof. Dr. Haktanır, “Çocuğun gününün en az %60’ı açık havada geçmeli.” dedi.

Sınıflarda olduğu gibi bahçede de öğrenme merkezleri oluşturabileceğinden söz eden Prof. Dr. Gelengül Haktanır, etkinlikler yaparak ve yaşayarak yapılmasını gerektiğini, etkinliklerde kullanılan çalışma sayfalarının ise etkinlik sonunda kullanılabileceğini belirtti. Kuralların çocukları gözleyerek oluşturulmasının daha doğru olacağına, çocukların sınırlar içinde özgür olmak ve hepimiz gibi varsayılmak, saygı duyulmak istediklerine de değinen Prof. Dr. Haktanır iki saatlik konferansını yaşam boyu öğrenme dilekleriyle sonlandırdı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Adana Doğa Koleji’nin TUBİTAK başarısı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık