Ana Sayfa Sağlık Sağlık Çalışanlarına Yabancı Dil Eğitimi

Sağlık Çalışanlarına Yabancı Dil Eğitimi

Bulunduğu coğrafi konum ve verdiği hizmet kalitesi nedeniyle en çok yabancı hasta kabulu yapan illerden olan Adana Kamu Hastaneleri, kritik alanlarda çalışan sağlık personeline yönelik Medikal Arapça Dil Kursu veriyor.

Giriş Tarihi: 18 Temmuz 2017 Salı 11:10
Sağlık Çalışanlarına Yabancı Dil Eğitimi

İlimizde yaşayan yabancı kökenli dilimizi bilmeyen hastalara hatalı veya eksik tedaviye sebebiyet vermemek ve Sağlık Turizmini geliştirmek amacıyla''Yabancı Hastayı Anlamak-Medikal İletişim Projesi'' Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Fatma Kemal Timuçin Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ortaklığında  hazırlanan Ar-Ge projesi, Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) 2017 yılı Teknik Destek Programından destek alarak uygulanmaya başlandı.

    Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesinden gelen öğretim görevlisi Doç.Dr. Muna Yöceol Özözen tarafından verilen eğitimlerle, hastanelerin kritik alanlarında danışma, hasta kabul, acil servis, doğum ve çocuk servisleri, ameliyathane, fizik tedavi, diş sağlığı klinikleri vb. görev yapan çeşitli sağlık personelinin yabancı hastalarla doğru iletişiminin sağlanarak, doğru teşhis ve  tedavinin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

    Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Proje Birim Sorumlusu Uzman Yük. End. Müh. Reşan ARLIER konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, son dönemlerde Arap turist sayısının artması ve sınırımızda gerçekleşen savaş nedeniyle çok fazla yabancı hastanın sağlık hizmeti almak için kamu tesislerini tercih ettiğini anımsattı.

Arlıer, dilimizi konuşamayan kisiler, sağlık problemlerini sağlık çalışanlarına anlatmakta, sağlık çalışanı da karsısındaki kisiyi arapça anlamakta ve tedavi etmekte oldukça güçlük çekiyor. Personelimizden de gelen talep doğrultusunda Kalkınma Ajansıyla gerçekleştirdiğimiz ortak proje kapsamında, aldığımız eğitimlerle en azından onların derdini anlamak ve gerekli yerlere yönlendirmek adına, pratik günlük kullanabileceğimiz, personelimizin derdini izah edebileceği kadar bir eğitim verilmeye başladı. İlerki dönemde de İngilizce kursunun hazırlıklarını yapıyoruz diye konuştu.

Katılımcılar ise kursun çok yararlı olduğunu söyleyerek, yabancı hastaların derdini anlayabilecek kadar bir Arapça öğrenmeye başladık. Kursumuz çok başarılı ve eğlenceli bir şekilde sürüyor diyerek memnuniyetlerini belirtiler.

   
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Mutluluğun tarifi bu olsa gerek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık