Ana Sayfa Gündem Savaşta çocukların sığındığı konak "Yazarlarevi" oldu

Savaşta çocukların sığındığı konak "Yazarlarevi" oldu

Adana'da, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasında kadın ve çocukların sığınma evi olarak kullanılan Ekmekçi Halil Bey Konağı günümüzde "Yazarlarevi" olarak hizmet veriyor.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2019 Perşembe 08:47
Savaşta çocukların sığındığı konak

 Adana'da, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasında kadın ve çocukların sığınma evi olarak kullanılan Ekmekçi Halil Bey Konağı günümüzde "Yazarlarevi" olarak hizmet veriyor. 
Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan Ekmekçi Halil Bey’e ait konak Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda kadın ve çocukların sığındığı ve günlerce işgal güçlerinden saklandığı yer olarak tarihe iz bıraktı. Geçmişte çocukların sığındığı ev günümüzde yazarların çeşitli etkinlikler düzenleyip konakladığı Yazarlarevi olarak hizmet veriyor. Bunun yanında her yaştan bireyler için çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. 
Konağın sahibi Ekmekçi Halil Bey’in torununun kızı Hülya Başak Ekmekçi, savaş sırasında konağın milli mücadelenin halk nezdinde karşılık bulduğunu ve konağın bir toplantı yeri olarak da kullanıldığını belitti. İşgal altında bulunan yerlerde valiliğin ‘kenti boşaltın’ emrine karşı çıkan halkın kahramanlık göstererek Adana’yı terk etmediklerini ve işgale karşı durduklarını ifade etti. Ekmekçi, konağının şu anki salonunda yapılan toplantıların nedenini şu şekilde ifade ediyor: 
“Mitras salonu sur gibi sadece avluyu görüyor. Salon yola bakmıyor, burada yapılan toplantılarda çıkan ışık yola sızmıyor doğal olarak işgal kuvvetlerinin askerleri burayı görmüyor. Burada Adana’yı işgalden kurtarmak için bir takım toplantılar yapılıyor kararlar alınıyor ve işgale karşı direniş gösteriliyor. Ekmekçi Halil Bey yani büyük dedem de bu toplantılarda bulunuyor” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Ceyhan Nehri'ne düşen adam bulunamadı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık