Ana Sayfa Gündem Saygılı, ''Milletten aldığımızı millete ikram ediyoruz''

Saygılı, ''Milletten aldığımızı millete ikram ediyoruz''

Türk Kızılayı Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, darbeye karşı duruş sergileyen Adanalıların yanında yer alarak her gün 10 bin yurttaşa su, kahve, çay ve çorba ikram ettiklerinin altını çizip ‘Kızılay olarak milletten aldığımızı yine millete ikram ediyoruz. Böylesine önemli bir görevi yapmaktan da mutluyuz' dedi.

Giriş Tarihi: 23 Temmuz 2016 Cumartesi 12:52
Saygılı, ''Milletten aldığımızı millete ikram ediyoruz''

Türk milletinin darbeye karşı gösterdiği direnişin tüm bu coğrafyadaki milletlere örnek olduğunu belirten Kızılay Başkanı Ramazan Saygılı, milli birliğe yönelik her kim ki kastedici hareket içine girer ise bu ülkenin insanlarının tokadının yüzlerinde patlayacağını kaydedip ‘Bin yıldır yaşadığımız bu coğrafyada gözü olan emperyalistlerin varlığını biliyoruz. Güçlü bir Türkiye'nin olmasını istemeyen dış güçlere alet olan bu piyonların ülkede darbe yapmaya yönelik hareketlerine halkımız karşı duruş sergilemişlerdir. Bu hainlerin affı yok, tölere edilecek yanları yok. Gereken cezaları alacaklardır' dedi.


Ramazan Saygılı ile yapılan röportajı aynen yayınlıyoruz.


- Sayın Başkan, 15 Temmuz darbe girişimini nasıl yorumluyorsunuz ve nasıl okuyorsunuz?


- Milli birliğe, kardeşliğe yönelik hainlerin yaptığı bir girişim olarak yorumluyorum. Bin yıldır bu ülkede kardeşçe yaşıyoruz. Bu coğrafyada gözü olan emperyalistler var. Dışarıda aklı kirada olan vatan hainlerinin yaptığı bu operasyon bir vatan hainliğidir. Bir ülkenin insanına silah doğrultan, ona silah sıkan vatan evladı olamaz. Olsa olsa bunlar vatan hainidir. Güçlü bir Türkiye'nin varlığı emperyalistleri rahatsız eder. Dolayısıyla içteki bu vatan hainleri de bu güçlere alet olarak ülkeye hainlik etmişlerdir. Ülkenin insanlarının bu vatan hainlerine karşı duruşu da tüm dünyaya örnek olmuştur. Aklını kiraya veren, üst okula bağlı kişilere karşı verilen milli duruş çok önemlidir.


- Karşı duruş dediniz. Türk halkının darbeye karşı duruşunu nasıl yorumluyorsunuz?


- İbni Haldun ‘Coğrafya kaderdir' der. Tarihten bu tarafa bu coğrafyada çok ihtilal oldu. Anadolu, kültürel ve ekonomik geçişlerin ortasındadır. Emperyal dünyanın gözünün olduğu Türkiye'de Türk insanı darbeye karşı durmuştur. Milletin askerinin millete silah doğrultması doğru değildi. Bu millet bu hainleri böyle davransınlar diyerek beslemedi. Milletin rütbe verdiği kişilerin hainlik içinde olması doğru olmazdı. Milletin cesur yüreği ortaya çıktı ve tankların önüne durdu. Burada alkışlanması gereken iki önemli konu var.


- İki önemli konudan bahsetmiş iken biraz bunu açmanızı istesek neler söylemek istersiniz?


- Birincisi derin milletimizin cesur yüreğinin ortaya çıkmasıdır. İnsanlarımız gayri hukuki hiçbir eyleme müsaade etmiyor. İkincisi de Başkomutanımıza Allah uzun ömür versin. Halkın içine girdi, halkı darbeye karşı uyardı. Halk ise Tayyip Erdoğan Beye destek verdi. Halk ‘darbeye hayır' diyerek tankın önüne durdu.


- Adana'daki darbeye hayır eylemlerinde öncülük ettiniz. Oluşturulan platformda görev aldınız. Biraz da bu konu hakkında bilgi verseniz?


- Adana'da ilk kez 30 STK kuruluşunun ‘darbeye hayır' diyerek karşı durduğunu ve her gün akşam demokrasi nöbeti tuttuğunu görünce mutlu oluyoruz. İstasyon Meydanı'nda bir platform kurduk. Bu platformda tüm STK'lar bir araya gelerek yüksek sesle tepkilerini dile getirdiler. Getirmeye de devam ediyorlar. Biz de milletten aldığımızı Kızılay olarak burada millete ikram ediyoruz.


- Vali Beyle yakın zamanda ilk kez çalışma fırsatı buldunuz. Bu darbe girişimi sırasında nasıl bir çalışma temposu gördünüz?Gözlemlediniz? Yani darbede mülki idarenin darbeye karşı gelme duruşunu nasıl değerlendirmek istersiniz?

- Vali Bey Adana'ya yeni geldi ama devlet tecrübesi, bilgisi ve başarılı bir kişilik olması nedeniyle göreve geldiği Adana'da kısa zaman diliminde darbe girişimi olunca Sayın İl Emniyet Müdürü ve Sayın Cumhuriyet Başsavcısı ile birlikte darbeye karşı dik duruş sergileyen bütün güçleri iyi yönetim Adana'da bir sıkıntının olmaması adına gayret göstermişlerdir. Ben Valimiz, İl Emniyet Müdürümüz ve İl Cumhuriyet Başsavcımızı tebrik ediyorum. Adana'nın huzurunun temin edip, darbenin sokaklara yansımasını önlemişler ve darbecileri kıskıvrak yakalayarak devletin gücünü göstermişlerdir. Mülki erkanın Adana'daki refleksi Adana'da sıkıntıları bastırmış ve darbecilerin ortaya çıkmasına engel olmuştur. Ben mülki idarecilerimizi kutluyorum.


- Sizce Adana'da niçin bir darbecilerin sokaklara sirayetine rastlanmadı? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
- Mülki erkânın anında vermiş olduğu refleks karşısında darbeciler hareket kabiliyeti bulamadılar. Allah'a şükürler olsun ki Adana'da kan dökülmedi. Halkımız adına mülki idarecilerimize teşekkür ediyorum.


- Muhalefetin darbedeki duruşunu nasıl yorumlarsınız?


- Devlet Bahçeli'nin duruşu tam bir devlet adamlığı duruşudur. Muhalefetin darbeye karşı çıkmaları ülkemizin menfaati adına olmuştur. Üniversiteler eskiden darbelerin yanında yer alırdı. Bugün ise üniversiteler darbenin karşısında. Bizim demokrasi nöbetimize üniversitelerimiz destek vererek yanımızda yer aldılar. Bizi yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyoruz.


- Bu dakikadan sonra ne yapmak lazım. Yani darbe olayından sonra halkımıza nasıl bir çağrıda bulunmak istersiniz?


- Darbeye karşı halk darbesi yapılmıştır. Halkımız darbeye karşı koyarak tanklara geçit vermemiştir. Gönül coğrafyamızda yer alan ülkeler bizleri örnek almıştır. Artık ağlamayı bırakacağız. Güçlü Türkiye'nin insanları hayatına devam edecek, ekonomimiz kaldığı yerden devam edecektir. İş dünyamız bu darbeyi kazanç haline dönüştürmelidir. Hançer yedik, yaralındık ama yaralarımızı sararak yeni bir temiz sayfa açarak iş dünyamızla birlikte bu ülkemizin kalkınması adına çalışacağız. Doğru ve dik duruş sergileyerek kenetlenerek bu yolda düzlüğe çıkacağız.


- Kızılay olarak yakın zamanda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?


- Adana Kızılay teşkilatı olarak milli eğitimle yaptığımız ortak çalışma ile okullarda kan verme bilincini geliştirmekteyiz. 2015 yılından başlayan ve bu yılda devam edecek olan bu çalışmamız ile seçilen 20 pilot okulumuzda bu eğitimi gerçekleştirdik. Çocuklarımıza hayır nasıl işlenir? Sorusuna yanıt bulduracak çalışmalar yaptırıp onları hayır ve hasenat işlemeye yönlendiriyoruz. Deprem, afet, ilk yardım bilincini geliştirmek adına çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Kızılaycılığı aşılayacağız. Bütün amacımız bu. Eğer biz bugün bu çocuklara Kızılaycılığı aşılayamaz isek yarın bireyci bir toplum yetiştirmiş oluruz. Bu da felaket olur.


- Sayın Başkan verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyoruz.


- Ben teşekkür ediyorum. Bana bu fırsatı tanıdığınız için.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

SEYHAN'DA GÖRME ENGELLİ SÜNNETÇİYE SUÇÜSTÜ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık