Ana Sayfa Kültür-Sanat Sevgi Korteji hasreti son buldu

Sevgi Korteji hasreti son buldu

24. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında, uzun bir aranın ardından Sevgi Korteji gerçekleştirildi. Sanatçılar üzeri açık klasik araçlarla kent turu attı, vatandaşla buluştu. Sinema ve Kültür Sanat Kasabası’nda ise Türk Sineması’na Ömür Verenler Farkındalık Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi, Sanat Ateşi yakıldı.

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2017 Perşembe 15:20
Sevgi Korteji hasreti son buldu

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan 24. Uluslararası Adana Film Festivali, film gösterileri, prömiyerler, Sinema ve Kültür Sanat Kasabası etkinlikleri ve konserlerle devam ediyor. Çeşitli nedenlerle bir kaç yıldır ara verilen Sevgi Korteji, bu yıl yoğun katılım ve coşkuyla gerçekleştirildi. Adana Film Festivali kapsamında onur ödülü alan sanatçıların da aralarında bulunduğu çok sayıda sinemacı, oyuncu, yönetmen ve yapımcının katıldığı Sevgi Korteji, Sheraton Oteli’nden hareket etti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, MHP Adana Milletvekilleri Seyfettin Yılmaz ve Muharrem Varlı’nın da  katıldığı kortejde, üzeri açık klasik araçlarla şehir turu atan sanatçılara Adanalılar yoğun ilgi gösterdi. Sheraton’dan Adana Büyükşehir Belediyesi önüne gelen kortej, burada sanatçıların halkla buluşmasının ardından, Sinema ve Kültür Sanat Kasabası’na hareket etti.

ANIT AÇILIŞI YAPILDI VE SANAT ATEŞİ YAKILDI

Kasabada; Türk Sineması’na Ömür Verenler Farkındalık Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi ve Sanat Ateşi yakıldı. 680 kadın ve 1180 erkek sanatçının adının yazılı olduğu anıtın açılış töreninde konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Adana Film Festivali münasebetiyle sanatın başkenti olma yolundaki şehrimizi şereflendirdiniz. Gelen sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Adana Büyükşehir Belediyesi olarak sinemaya ve sanatın her dalına gücümüzün yettiğince destek vermek, Türk sanatını yüceltmek için çaba sarf ediyoruz. Türk sanatına hizmet, Türk sanatçısına hürmet temel ilkemiz. Türk sanatını ifa eden, onu yücelten değerli sanatçılarımızı görmeden, kaba şekilde sanat kavramını ifade edemeyiz. Sanatımızı yüceltenler, bulundukları dönem için ona yeni yorumlar getirenler, yeni katkılar koyanlar için Adana Film Festivali’nin sanata bakış açısının hafızalara nakşedilmesini sizlerden istiyorum. Buradaki anıtta sanatımıza hizmet eden, ömür veren sanatçılarımızın isimlerini bulundurarak, hatırlanmalarını istedik” dedi.

BU ANITLA BİRLİKTE ADANA SİNEMANIN BAŞKENTİ OLDU

Tiyatrocu Gülsen Tuncer de Başkan Sözlü ve ekibinin sanata dair yaptığı işlerin çok önemli olduğunu söyledi. Tuncer, “Ben Adanalıyım ve bugün bu anıtla birlikte Adana sinemanın başkenti oldu. Atamızın da dediği gibi; bir ülke yalnızca bilimin ve sanatın omuzlarında yükselir. Sayın Başkan, arkadaşları ve hemşehrilerine binlerce teşekkür. Bizim gerçek bir aile olduğumuzu gösterdi. Adana’nın özünde olan yurtseverlik zimmetini de mühürledi” diye konuştu. 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Seyhan’dan yoksul ve kimsesizlere sıcak yemek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık