Ana Sayfa Gündem Şiddet mağduru Özbek kadına Başsavcılık sahip çıktı

Şiddet mağduru Özbek kadına Başsavcılık sahip çıktı

Adana'da, bulaşıkları makinede yıkama meselesi nedeniyle eşi Nusret Limonçiçeği (51) tarafından darp edilerek yaralanan Özbekistan asıllı Shakhnazahon Limonçiçeği'ne (32) Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi Suçlar Soruşturma Bürosu sahip çıktı.

Giriş Tarihi: 23 Kasım 2016 Çarşamba 01:00
Şiddet mağduru Özbek kadına Başsavcılık sahip çıktı

Başsavcılık talimatıyla yeniden aldırılan raporda, önceki raporun aksine vücudunda kırıklar oluştuğu ve lezyonların basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek şekilde olduğu tespit edilince, serbest bırakılan şüpheli koca, yeniden gözaltına alındı. Genç kadına yine Başsavcılıkça yakın koruma verilmesi talep edildi.

            Seyhan İlçesi Akkapı mahallesinde 2 yıl önce eşinden boşanan Nusret Limonçiçeği, bulaşıkları makinaya yerleştiren Özbekistan asıllı eşi Shakhnozakhon Limonçiçeği’ne tabakları elinde yıkamasını söyledi. Bu yüzden tartışma çıkınca Limonçiçeği, kafa attığı eşini tekme ve yumrukla dövdü. Gözleri moraran ve görme kaybı yaşayan kadın, eşinin kendini dövdüğünü belirterek yardım istedi. Adana Devlet Hastanesi'ne götürülen mağdur kadın, yine burada görevli kadın bir doktor tarafından muayene edildi. Doktor, raporunda 'hayati tehlike yoktur, lezyonlar basit tıbbi müdahale ile giderilebilir' şeklinde rapor verdi. Bunun üzerine kadının Adli Tıp Birimi'nden alınan raporunda ise, Kulak-Burun-Boğaz  servisine sevk edilerek tedavi edilmesi yönünde görüş bildirildi. Gözaltına alınan şüpheli koca, bu rapor ile birlikte sevk edildiği adliyede serbest bırakıldı.

            İKİ RAPOR ARASINDAKİ ÇELİŞKİ İÇİN YENİ RAPOR 

            Özbek kadının yardım çığlığı ve mağduriyetine hassasiyet gösteren Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu harekete geçerek, dosya yeniden ele alındı. Savcılıkça yapılan incelemede, Adana Devlet Hastanesi ile Adli Tıp Birimi'nden alınan iki rapor arasındaki çelişkilerin giderilmesi için, detaylı muayene yapılarak tekrar rapor alınması sağlandı. İlk raporun aksine, alınan 3'üncü raporda Özbek kadının vücudunda kırıklar bulunduğu, yaralarının da basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek şekilde olduğu saptandı. Daha sonra, mağdur kadının  Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi'ne bağlı Kadın Sığınma Evi'nde sosyal hizmet uzmanı ile görüştürülerek risk durumu değerlendirip rapor alındı.

            ŞÜPHELİ KOCA YENİ DELİLLER ÜZERİNE GÖZALTINA ALINDI

            Mağdur ile şüpheli koca arasında daha önce yaşanan olayların tanığı olan çok sayıda kişinin de ifadesine başvuruldu. Ayrıca 5 ay önce, şüpheli koca Nusret Limonçiçeği'nin darp etmesi sonucu, düşük yaptığı belirtilen Shakhnozakhon Limonçiçeği ile ilgili Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'ndeki raporlar da dosyaya eklendi. Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı da, mağdur kadının, sosyal hizmet uzmanı eşliğinde yeniden ifadesini aldı. Şüpheli kocasının pasaportuna el koyduğunu söyleyen kadının, kişisel eşyalarının polis marifetiyle alınması için Aile Mahkemesi'nden de karar alındı. Ayrıca mağdur kadın hakkında, can güvenliğinin sağlanması için Adana Valiliği'ne yazı yazılarak yakın koruma verilmesi talep edildi. Alınan adli tıp uzmanı raporu ve yeni delillerin elde edilmesi sonucu, Savcılığın talimatı ile serbest bırakılan şüpheli koca Nusret Limonçiçeği tekrar gözaltına alındı.

            Öte yandan, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, bundan sonra aile içi şiddet olaylarında şiddete maruz kalan mağdurların raporlarının net ve gerçeği yansıtır şekilde olması açısından, devlet hastanelerinde değil adli tıp uzmanları tarafından muayenesinin yapılması ve muayene sırasında fotoğraflarının çekilelerek hazırlanacak raporun dosyaya koyulmasına yönelik Adana Valiliği'ne yazı yazıldı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Genç avukatlar mesleğe adım attı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık