Ana Sayfa Gündem Soner Çetin, ''CHP'ye kamyon dolusu oy getiririm''

Soner Çetin, ''CHP'ye kamyon dolusu oy getiririm''

Çukurova Belediye Başkanı ve Adana Büyükşehir Belediyesi’ne başkan adayı olarak talip olan Soner Çetin, ''Kamyon dolusu ekstra oy getiririm'' dedi.

Giriş Tarihi: 5 Ağustos 2016 Cuma 10:16
Soner Çetin, ''CHP'ye kamyon dolusu oy getiririm''

Çukurova’nın CHP’li Belediye Başkanı Soner Çetin, hiçbir zaman altından kalkamayacağı ve başaramayacağı bir şeye talip olmadığını belirtip ‘Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ben yeni talip olmadım. Ben aday olur isem CHP’ye kamyon dolusu ekstra oy getiririm. Şuan 3.parti olarak Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde gözüken CHP’nin oylarını Adana’da 600 bine yükseltirim’ dedi.

GÖMLEK DAR GELİYOR

Gazetemizden Özcan Aladağ, Durmuş Ali Başkan, Yaşar Kara ve Mustafa Özgür’ü makamında kabul ederek sorularını yanıtlayan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, güz döneminden itibaren açılışlara başlayacakları hizmetlerinin olduğunun altını çizip ‘Çukurova’da bana verilen güvenoylarının karşılığı hizmetlerimi sürdüreceğim. Elbette Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı da istiyorum. Adana için çok büyük projelerim ve hedeflerim var. Bu projeleri yerine getirebilmem için Çukurova’nın bütçesi yetmez. Gömlek dar geliyor. Adana için büyük hizmetler yapmak istiyorum. Kentin kimliğini değiştirmek istiyorum. Borçlu teslim almış bir belediyede kafamızdaki projeleri hayata geçirmem mümkün değil’ dedi.

ZEYDAN BEY SEYHAN’I İSTİYOR

Kendisi gibi Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın da Büyükşehir Belediyesi’ne talip olması gibi bir ihtimal çıktığında ve Zeydan Karalar’ın Büyükşehir adayı kendisinin ise Çukurova Adayı olarak tekrar gösterilmesini nasıl değerlendireceği şeklindeki sorularımızı yanıtlayan Başkan Karalar şunları söyledi. ‘CHP, benden bir oy fazla oy alacak kişiyi aday göstersin, onu sırtıma alıp götürürüm. Bir oy fazla alacak bir kişiye her türlü fedakârlığı yapacak durumdayım. İsime indirgemek doğru değil. Sayın Zeydan Karalar Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını söz konusu etmedi. Seyhan’da bir beş yıl daha istediğini söyledi. Yani Seyhan’a talip oldu. Öyle Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu da tahmin etmiyorum. Er meydanından kaçmadım’

 

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ile yaptığımız söyleşiden kesitler sunuyoruz.

-          Önümüzdeki güz döneminden başlayarak gelecek yıllara da ilişkin hizmetleriniz arasında neler var? Biraz bundan bahsedebilir misiniz?

-          Eylül ayından itibaren Çukurova Belediyesi olarak açılışlarımıza başlayacağız. Bir yandan yeni ilave ettiğimiz emekli evlerinin açılışlarını yapacağız. İki Pazar yerinin kapatılması (Huzurevlerin ve 100.Yıl Semt Pazarları) konusunda temeller atacağız. Mahfesığmaz’da çalışmalarımız devam ediyor. Pazar yerleri, parklar yapıyoruz. Ayağımızı gazdan çekmeden hizmetimizi sürdürüyoruz. İki yıl içinde ne yaptığımızı kitap haline getirdik. Halka seçim döneminde vaat ettiğimiz ne var ise hepsini yerine getirmenin gayreti içindeyiz. Ben yapamayacağım hiçbir konuda halka vaatte bulunmadım. Bulunduklarımı da yerine getirdim, getirmeye de devam ediyorum. Görev süremin sonunda halka ne vaat ettiysem onu yerine getirmenin mutluluğunu yaşamak istiyorum.

-      Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olduğunuzu biliyoruz. Bu anlamda çalışmalarınız nasıl gidiyor?

-          Ben başından beridir Büyükşehir Belediyesi’ne talip oldum. Kısmet burası imiş, bana burayı uygun gördüler. 2014 yılında belediye başkanı oldum. Adana için çok büyük projelerim ve hedeflerim var. Bu projeleri yerine getirebilmem için Çukurova’nın bütçesi yetmez. Gömlek dar geliyor. Adana için büyük hizmetler yapmak istiyorum. Kentin kimliğini değiştirmek istiyorum. Borçlu teslim almış bir belediyede kafamızdaki projeleri hayata geçirmem mümkün değil.

-          Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini değerlendirir iseniz beğeniyor musunuz?

-          Siyasi hayatım boyunca eleştiri noktasında olmadım. Benim daha büyük projelerim var ki adayım diyorum. Daha iyisini yaparım diyorum. İddialıyım. Takdir etmek de halkın yetkisinde. Kendi yapacaklarımı anlatmak durumundayım. Genel merkez derse ki sen Çukurova’da kal, hizmetine devam et. Başım üstüne. Derse ki Büyükşehir adayı olarak Adana’ya hizmet et. Takdir genel merkezimizindir. Derse ki Allah işini gücünü rast getirsin der ise işimize gücümüze bakarız. Yani takdir genel merkezindir. Allah’a şükür işim ve gücüm var.

-         Çukurova Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğunuzda eksik gördüğünüz çalışmalar nelerdir?

-          Görevi teslim aldığımız arkadaşımız bizim arkadaşımız. Sağ olsun güzel hizmetler yapmış. Çukurova’da çok büyük sorun yok. Ancak halkın beklentileri çok yüksektir. Beklentileri yüksek. Asfalt dökme ile yol yapma ile temizlik ile hizmet yapılmış olmuyor. Yıldıray Beyde başarılı hizmetler vermiş. Biz üzerine koyduk.

-          Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak taşra ile bütünleştiniz mi? Taşrada gücünüz ve kuvvetiniz nedir?

-          Temelimiz sağlam. Araziye elbette çıkıyorum. İlçelerde benimle geçmişte birlikte aynı ekipte mücadele etmiş arkadaşlarım var. Yani biz bir ekibiz. Soner Çetin Çukurova Belediye Başkanlığına aday olsa yüzde 68 ile seçimleri yeniden kazanıyor. Seçilmem garanti olan bir yeri bırakıp neden Büyükşehir Belediyesi’ne aday oluyorum? İşte her şey burada saklıdır. Ben iddialı bir insanım. Başka yere talip oluyor isem mutlaka bir bildiğim var. 2008 yılı Ocak ayından beri Adana’nın her yerindeyim. Araziden zaten hiç çıkmadım ki. Sıkmadığım el, girmediğim hiçbir yer yok. Yakın zamanda bütün ilçeleri dolaştım. Rotam belli benim.

-          Sizin eliniz Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Deniz Baykal tarafından kaldırıldıktan sonra adaylıktan alınma olayı yaşandı ve bu şoku sanırım biraz zor atlattınız. Sizden özür dilendi mi?

-          Siyasette ayak oyunlarının olduğu bir gerçek. Bunu saklamaya gerek yok. Ayak oyunları da geldi bizi buldu. Türkiye’de bir ilki yaşadım. Aday edildim, geri alındım. Öz eleştirisini yaptılar. Ben partiliyim. Çok da önemsemedim. Hayatımda hiçbir zaman zikzak olmaz. İnançlarım, hedeflerim vardır. Elbette benden bu konuda özür dilediler.

-          Yarın seçim olsa, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak CHP Zeydan Karalar’ı gösterse, sizi de Çukurova Belediye Başkan Adayı olarak tekrar gösterseler, tavrınız ne olur?

-          CHP, benden bir oy fazla oy alacak kişiyi aday göstersin, onu sırtıma alıp götürürüm. Bir oy fazla alacak bir kişiye her türlü fedakârlığı yapacak durumdayım. İsime indirgemek doğru değil. Sayın Zeydan Karalar Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını söz konusu etmedi. Seyhan’da bir beş yıl daha istediğini söyledi. Yani Seyhan’a talip oldu. Öyle Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu da tahmin etmiyorum. Er meydanından kaçmadım. Kendime güveni olan biriyim. Bir insanın karşısına aday çıkmaz diye de bir durum yok.

-          CHP, Adana Büyükşehir seçimlerinde şuan 3.parti konumunda. Seçimi kazanan parti ile arada büyük fark var. Bu farkı Soner Çetin olarak kapatabileceğinizi düşünüyor musunuz?

-          CHP’ye kamyonla ekstra oy getiririm. CHP’nin oylarını artırır, farkı da kapatırım. İddia ediyorum ben 600 bin oy getireceğim CHP’ye.  Ben üfüren siyasetçilerden de değilim.  CHP’nin oy alamadığı kesimlerin oylarını da CHP’ye taşırım.

-          Adana’da neşter vuracağınız sorunlar nelerdir? Bu konuyu biraz açmanızı istesek neler söylemek istersiniz?

-          O kadar çok sorun var ki. Hangisini sayayım. Adana kimliğini yitirdi. Bunda siyasilerin de büyük hatası var. CHP, Büyükşehirlerde seçim kaybetmiş ise varoşlarda yaşayanların suçu günahı yok. Sizin siyasetiniz önemli. İnsanlara umut olmalısınız. Öz eleştiri vermemiz çok konu var.

-          İmara açılmış, arsa olmuş yerlerin aslında tarla olduğu Çukurova’da bu anlamda alınan vergiler vatandaşlarda sıkıntı yaratıyor. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

-          Benim yapacak bir şeyim yok. Arsa gözüken yere tarla diyemeyiz. Ancak buralar imara kapalı. Buraları biran önce imara açacaksın. Buradaki sıkıntı var. Büyükşehir Belediyesi’nde çözmeye çalışıyoruz. 1995 yılından bu yana gelen bir sorun. Adana’da bir arsa sıkıntısı var. Bu işin bir boyutudur. Vatandaşın emlak vergisini arsa olarak ödediği yere çivi dahi çakamamış olması doğru bir davranış değil. Yazık günah bu insanlara. Burada çok büyük arsa sahipleri de yok. Hisseli arsalar var. Bunu ortadan kaldırmak var. Kasım ayı gibi bitirmek lazım bu sorunu. İnşallah çözeriz. Yanlış bir algıyı da bu vesile ile ortadan kaldıralım. Biz bu yerlerde yoğunluk yükseltinsin diye bir talepte bulunmadık. Yoğunluk orada 1,2’dir. Mahkeme kararı ile belirlenmiş bu yoğunluk. Yükseklik sınırı konusunda sınır koymayın diye talepte bulunduk. Yoğunluk artsın diye talebimiz olmadı.

-          Kentsel dönüşüm uygulamasında durum nedir? Geri adım mı attınız? Çukurova’da durum nedir?

-          3 bakan değişti Çevre Bakanlığında. Yeni bakandan umutluyuz. Belediyecilikten gelme bir arkadaş. Onayı bekliyoruz. Onaylanır ise sorun ortadan kalkacak.

-          Sayın Başkan teşekkür ediyoruz verdiğiniz bilgiler için.

-          Biz teşekkür ederiz. Barış Gazetesi ekibini ağırlamaktan mutluluk duydum. Size de yayın hayatınızda başarılar diliyorum.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

ELEKTRONİK MALZEME ALINACAK

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık