Ana Sayfa Gündem Soylu: “İnsanlara afet eğitimleri vereceğiz”

Soylu: “İnsanlara afet eğitimleri vereceğiz”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2021 yılını Afet Eğitim Yılı olarak ila ettik. 2021 yılında Allah nasip ederse öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, muhtarlarımız, belediyelerimiz, belediyelerimizin çalışanları, ardından sivil toplum örgütlerimiz ve tüm vatandaşlarımız, bunlarla ilgili grup grup milyonlarca insana afet eğitimleri vereceğiz” dedi.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2020 Cumartesi 09:05
Soylu: “İnsanlara afet eğitimleri vereceğiz”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2021 yılını Afet Eğitim Yılı olarak ila ettik. 2021 yılında Allah nasip ederse öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, muhtarlarımız, belediyelerimiz, belediyelerimizin çalışanları, ardından sivil toplum örgütlerimiz ve tüm vatandaşlarımız, bunlarla ilgili grup grup milyonlarca insana afet eğitimleri vereceğiz” dedi.

AFAD Başkanlığı binasında gerçekleşen Mülki İdare Amirlerine Yönelik Afet Eğitim Programı’nda yaptığı konuşmada afet durumlarında olay olduğu an hemen olay yerine gidilmesi gerektiğini ve anında kriz koordinasyonunun yerinde sağlanması gerektiğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bizim işin başında olmamız esastır. Bir afette ilk yapılması gereken işlerden bir tanesi olayın fotoğrafını çekmektir. Neyle, nasıl bir süreçle karşı karşıyayız? İki, afet bölgesinin genişliği ne kadardır ve biz bunu nereden yönetebiliriz? Üç, ihtiyaçlarımız nelerdir? Bizim her afetle ilgili derecelendirmemiz var. Hangi derecededir? Yerel ölçek, ulusal ölçek, uluslararası ölçek. Ardından bütün bunlarla ilgili Türkiye Afet Müdahale Planı’nın ön gördüğü tüm adımları hemen atabilmektir. Ama tüm bunları işlevselliğe döndüren süreç sizin işin başında bulunmanızdır, açık ve net” şeklinde konuştu.

“Afetin temel meselesi ilk 6 saattir”
Afetlerle mücadele noktasında ilk saatlerin koordinasyonun sağlanabilmesi açısından çok önemli olduğunu kaydeden Bakan Soylu, “Afetin temel meselesi ilk 6 saattir. Karşı karşıya kaldınız. Toplanma alanlarını vatandaşlarımızı tahliye ettiysek, trafiği açık tutabildiysek, cep telefonları ve iletişimleri yüklenmeden alternatif kaynaklar ile bunu sağlayabildiysek, ilk 6 saati doğru başarmışız demektir. Sonrasını daha iyi yönetebilme kabiliyeti Türkiye’nin kapasitesinde mevcuttur. Bunu sadece bu yıl içerisinde karşı karşıya kaldığımız afetlerde gördük. Takdir edersiniz ki Van Depremi gibi, yaşadığımız ve 10 binlerce hasarla karşı karşıya kaldığımız süreci yöneten bir Türkiye kapasitesi var. Hakikaten bu konuda Cumhurbaşkanımızın oluşturduğu çok ciddi bir süreç var. 1999 Depremi’nden sonra Türkiye’nin işi sıkı tutması var. Attığımız adımlar var. Bize ilk 6 saat lazım. İlk 6 saati gerçekleştirdikten sonra süreç yönetilebilme kabiliyetine sahip olunabilir” diye konuştu.

“En büyük ürküntümüz ve korkumuz trafik sıkışıklığıdır”
Deprem, sel ve benzeri afetlerde en önemli sıkıntının trafik sıkışıklığı olması gerektiğini belirten Bakan Soylu, “En büyük ürküntümüz ve korkumuz trafik sıkışıklığıdır. Arabasını alan hem oradan uzaklaşmak, hem belki ikinci bir konaklayabileceği bir yer varsa oraya geçebilmek, hem de arabayı bazen güvenli bir konaklama merkezi olarak düşünebilmesi maksadıyla ayrılmaktadır. Böylece esas afet alanını, yani deprem alanını veya sel alanını veya çığ veya kaya düşmesi alanına gitmesi gerekli olanlar kimlerdir; itfaiyeler, ambulanslar, arama kurtarma ekipleri ve AFAD yöneticileri. Eğer bunlar trafik sıkışıklığından dolayı ulaşamazlarsa, enkazın altında kalanlar ve afetten etkilenenlerin can kaybı oranı artar” ifadelerini kullandı.

“81 ildeki İl Afet Risklerini Azaltma Planlarının 2021’de tamamlanması için planlama çalışması gerçekleştiriyoruz”
Türkiye’nin afetle mücadele konusunda sürekli üzerine koyarak ilerlediğini vurgulayan Bakan Soylu, “Dünyanın en gelişmiş ülkelerini yukarıdan aşağıya sayın, Türkiye’nin afete müdahale kapasitesi dünyanın en gelişmiş ülkelerinden yüksektir. Keşke hiç afet olmasa da bunlarla ilgili bir değerlendirme yapmasak. Ama bundan kaçınmamız ifade etmem gerekir ki; mümkün değildir. Yine yarın sabah İstanbul’da bir AFAD toplantısı yapacağız. Bugün Bakan Yardımcımız İzmir’de, siz burada bir eğitim toplantısı ile karşı karşıyasınız. Yılsonuna kadar 81 ildeki İl Afet Risklerini Azaltma Planlarının 2021’de tamamlanması için, ilk önce burada bir planlama çalışması gerçekleştiriyoruz. Biliyorsunuz Kahramanmaraş’ı bitirdik, 6 vilayette devam ediyor. 81 ildeki İl Afet Risklerini Azaltma Planları, bu ne demek; eğer deprem bölgesi ise depremdeki il afet riskini azaltmak için şehrin tüm tarafları bir araya geliyorlar, valimizin başkanlığı ve bir öğretim üyesinin moderatörlüğünde yaklaşık 6,7,8 aylık tümilin riski ortaya çıkıyor. Ondan sonra da atılacak adımların neler olduğu konusunda herkes kendi ev ödevini alıyor. Daha sonra o ilin kentsel dönüşümdeki öncelikleri, kaya düşmesi, çığ düşmesi gibi süreçler varsa bunlara ait atılabilecek adımlar ve özellikle depremle ilgili alınabilecek tüm tedbirler, yukarıdan aşağıya sıralanıyor ve bu o ilin İl Afet Risklerini Azaltma Planları olarak kitap haline getiriliyor ve tüm kurumlar ödevlerini alıyor, herkes çalışıyor” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

KAYIP KUAFÖR CİNAYETİ FİRARİSİ YAKALANDI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık