Ana Sayfa Gündem Sözlü: “Davayı diri tutmak için Tepreş Şöleni’ndeyiz”

Sözlü: “Davayı diri tutmak için Tepreş Şöleni’ndeyiz”

Kırım Türkleri’nin Hıdırellez sonrası kutladıkları bahar bayramı Tepreş Şöleni, Ceyhan’da binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi. Ceyhan’ın Çakaldere Köyü’nde gerçekleştirilen şölende konuşan Başkan Sözlü, “Yalnızca eğlenmek için değil; davayı diri tutmak için burada, Tepreş Şöleni’ndeyiz” dedi.

Giriş Tarihi: 15 Mayıs 2017 Pazartesi 14:20
Sözlü: “Davayı diri tutmak için Tepreş Şöleni’ndeyiz”

İstiklal Marşı ve akabinde dualarla başlayan şölenin açılış konuşmasını Kırım Türkleri Derneği Başkanı, Adana Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü İsmail Taymaz yaptı. Taymaz konuşmasında “Tepreş, Kırım Türklerinin geleneğidir, bizler de bu geleneği yaşatmaya, geleceğe taşımaya çalışıyoruz. Kırım Türkleri, Türk Milleti’nin ayrılmaz parçasıdır. 93 harbinden bu yana Kırım Türkleri zulme maruz kalmaktadır. Soydaşlarımız Rusya’nın esareti altında zor günler geçiriyorlar. Kırım Türklerinin bundan böyle sürgünlerle, işkencelerle anılmasına son verilmesini istiyoruz” diyerek Kırım Türklerinin yaşadıklarını aktardı.

“KIRIM TÜRKLERİ VE GELENEKLERİNİN YAŞATILMASINI ÖNEMSİYORUZ”

Konuşmasında Dünya’nın her yerinde Kırım Tatarlarının bulunduğunu belirten Başkan Sözlü, Ceyhan’ı Kırım Tatarlarının kurduğunu ifade etti. Kırım Nogaylarının kurduğu Ceyhan’da sahiplik noktasında derin anlamları olan Kırım Tatarlarının Ceyhan’da yaşatılmasını önemsediğini söyleyen Başkan Sözlü, “Omurgayı teşkil eden, Anadolu’da bekamızı temsil eden maya bu mayadır. Kırım Türkleri büyük eziyetlere maruz kalmış, büyük çileler çekmişlerdir” diyerek Kırım Tatarlarının zor günlerden geçtiğini ifade etti.

“BU MEZALİMLİĞİ ANLAMAK İÇİN İNSAN OLMAK YETER”

Kırım’da Rusların mezalimliğini anlamak için yalnızca insan olmanın yeteceğini ifade eden Başkan Sözlü, “İnsan şerefliyse, Kırım’daki zulme sağır, kör, dilsiz olamaz. Gaspralı İsmail Bey’in “Dilde, fikirde, işte birlik” sözü, büyük coğrafyalarda parçalı olarak yaşayan Türkler için söylediği o söz bugün hala rehberdir. Türk Milleti’nin Balkanlara sürülüşü, anaların sırtlarında çocuklarıyla Balkanlar’dan Anadolu’ya gelişini düşünürsek bu coğrafyada yaşamak için ödediği bedel ortadadır. Eğlenmek için değil; davayı diri tutmak için buradayız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Etkinlik Kırım Türklerinin geleneksel gösterileri ile devam etti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Büyükşehir'de hızlandırılmış meclis

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık