Ana Sayfa Yaşam “Spor Sağlık Bilimleri Bilim Ödülü” Çukurova Üniversitesi’nin

“Spor Sağlık Bilimleri Bilim Ödülü” Çukurova Üniversitesi’nin

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO), Eğitim Fakültesi ve Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı işbirliğinde "Uluslararası, Herkes için Spor ve Wellness Kongresinde, “The Effect of One Year Feldenkrais Exercise Program on Biochemical Bone Turnover Markers at The Elderly” başlıklı çalışması ile “Spor Sağlık Bilimleri” alanında ‘Bilim Ödülü’nün sahibi oldu.

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2018 Çarşamba 10:30
“Spor Sağlık Bilimleri Bilim Ödülü” Çukurova Üniversitesi’nin

ÇÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Birimi tarafından desteklenen projenin yürütücüsü ÇÜ BESYO Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Sevimli, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Doğanay’a gerçekleştirdikleri teşekkür ziyaretinde yaptığı açıklama, araştırmanın aynı zamanda yüksek lisans öğrencisi Servet Özoruç’un tez çalışması olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Sevimli, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Doğanay, Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Kayrın ve Arş. Gör. Umut Kökbaş’ın araştırmacı olduğu bu çalışmada; Adana Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşayan 65-85 yaş arası bireylere bir yıl süre ile uygulan Feldenkrais egzersiz programının biyokimyasal, fiziksel, sosyal ilişkileri geliştirme, psikolojik olarak iyi olma halini sürdürebilme yetilerinin incelendiğini bildirdi.

 

Doç. Dr. Sevimli, “Yaşlılık Tüm Dünyanın Gündemi.”

Doç. Dr. Dilek Sevimli şunları söyledi;

“Yaşın ilerlemesine bağlı olarak yaşlı bireylerde gözlenen biyokimyasal, fiziksel, zihinsel ve sosyal fonksiyonlardaki kayıplar, sadece ülkemizin değil tüm dünyanın gündeminde. İnsan ömrünün giderek uzadığı bu yüzyılda “Yaşlılık” tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin gündemini yakından meşgul etmektedir. Yaşlı popülasyona sahip bilgi toplumları, yaşlı bireylere sahip olmanın en öncelikli konuları haline geldiği gerçeğini kabul etmek zorunda. Bu bağlamda Çukurova Üniversitesi olarak bu proje ile bilimsel çalışmanın yanı sıra, topluma hizmet sorumluluğunu yerine getirmenin gururunu yaşamaktayız.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Yaşlıların kahramanı oldular

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık