Ana Sayfa Gündem Tarihi Geçmiş İlaçta Tarihe Geçecek İşbirliği

Tarihi Geçmiş İlaçta Tarihe Geçecek İşbirliği

Adana Eczacı Odası (ADEO) eczanelerde bulunan miadı (tarihi) geçmiş ilaçları toplayarak sağlıklı bir şekilde bertaraf edilmesi için İl Sağlık Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile işbirliği yaparak çözüme kavuşturdu.

Giriş Tarihi: 26 Haziran 2016 Pazar 14:17
Tarihi Geçmiş İlaçta Tarihe Geçecek İşbirliği

Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ersun Özkan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz ve İl Sağlık Müdürlüğü Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şube Müdürü Yüksel Coşkun  ile bir araya gelerek konuya ilişkin açıklama yaptı.

 

ECZ. ÖZKAN, “2 TON’UN ÜZERİNDE MİADI GEÇMİŞ İLAÇ TOPLADIK”

ADEO Saymanı Ecz. Sühendan Toksöz, Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Zuhal Seher Cengiz Demir ve Ecz. Erdem Kızıltepe’nin de katıldığı çalışmada 200’e yakın eczaneden 2 ton’un üzerinde miadı dolmuş ilacı topladıklarını belirten Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ersun Özkan, yaptığı konuşmada “3 kurumun bir araya gelerek çevre ve insan sağlığı yararına hareket etmesini anlamlı buluyorum. Bu birlikteliğimiz ilaçların çöpe atılarak doğaya, insana zarar vermesini önlediği gibi ehil ellerde imhasını da sağladı. Ankara’da bulunan lisanslı firma bu iş için tasarlanmış özel araçlarını gönderip, topladığımız ilaçları aldı. Yasal prosedür içerisinde imha edecek ve bizlere imha tutanaklarını gönderecekler. Bizimle bu konuda işbirliği yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz Ahmet Kırılmaz’a, Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şube Müdürü Yüksel Coşkun’un şahsında İl Sağlık Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum, eczacılar olarak önümüzdeki süreçte de tüm kamu kurumlarıyla halk sağlığı adına işbirliğimiz devam edecektir.” dedi.

 

KIRILMAZ, “ÇEVREYİ KORUMAK ÖNCELİKLİ İŞİMİZ”

Çevre Şubelerden Sorumlu Müdür Yardımcısı Gülcan Karaserçe’ninde hazır bulunduğu çalışmada konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz, “Bir kısmı kullanılmış veya satılmadan ömrünü doldurmuş ilaçların çevreye zarar vermeden toplatılması ve lisanslı firma vasıtasıyla bertaraf edilmesini sağlayan ADEO Başkanı Ecz. Ersun Özkan ve yönetimine çok teşekkür ediyorum. Yapılan övgüye değer bir çabadır. Müdürlüğümüzün asli amacı öncelikli olarak çevreyi korumaktır ama insan sağlığında önem arz eden bu projelerde de yer almak bizleri mutlu ediyor. Eczacı Odasına ve bu tarz çalışma yapan her kurum ve kuruluşa desteğimiz sürecektir. Katkı vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

 

COŞKUN, “AKILCI İLAÇ KULLANIMINA FARKINDALIK SAĞLADIK”

İl Sağlık Müdürlüğü Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şube Müdürü Yüksel Coşkun ise “Miadı geçen ilaçların yönetmelik çerçevesinde imhası için Adana Eczacı Odası ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile ortak olarak bu projeyi yürüttük. Bu kapsamda bu tür ilaçların çevre ve insan sağlığına zarar vermeden imhasını sağladık. Ayrıca Akılcı İlaç Kullanımı eylem planına uygun ilaç israfının önlenmesi içinde bir farkındalık yaratmayı amaçladık. İleriki zamanlarda da bu işbirliğimiz devam edecektir.”dedi.

Konuşmaların ardından miadı geçmiş ilaçlar bertaraf edilmek üzere Ankara’ya gidecek kamyonlara yüklendi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Adana Valiliği'nden normalleşme duyurusu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık