Ana Sayfa Ekonomi Tarımsal ithalat artıyor

Tarımsal ithalat artıyor

TMMOB’ye bağlı Odalar ile Seyhan Belediyesi’nin birlikte düzenlediği “Yerel Yönetimler, Tarım ve Gıda” panelinde konuşan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “Üretimlerimizi tekelleşmeye yüz tutmuş bir disiplinle değil, yeniden yarattığımız özgür köylü ile yaptık” dedi.

Giriş Tarihi: 17 Ekim 2016 Pazartesi 11:16
Tarımsal ithalat artıyor

Katılımcı yerel yönetimi halkçı bir bakış açısıyla yorumlayan Fatsalı Fikri Sönmez’i, su haktır satılamaz diyen Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’i selamlayarak konuşmasına başlayan Maçoğlu, Ovacık’ta yapılan tarımsal çalışmalara ülkenin diğer illerinde yaşayan vatandaşların olumlu yaklaştığını ve kendilerine karşı gönül bağı geliştirdiklerini söyledi.

ÜRETİCİ İÇİN TOHUM AYARLAYACAĞIZ

İlk başta dayanışma ruhu, öğrenci desteği, tohum açısından önemli olan çalışmalarının kırsal kesimin göçünü önlemek açısından ileri bir aşamaya geldiğine vurgu yapan Maçoğlu, “tohum ve mazot desteğiyle daha çok üreticiyi bu faaliyetin içine çekmeye çalışıyoruz. Üretici için tohum ayarlayacağız. Birde önümüzdeki dönem hayvancılıkla ilgili çalışmalarımız olacak. Tüm bu çalışmalarımızı kuracağımız üretici kooperatifleri ile gerçekleştireceğiz”

TARIM TOPRAKLARININ AMAÇ DIŞI KULLANILMASINA İZİN VERMEYECEĞİM

Dünya nüfusunun yakın gelecekte 10 milyarı bulacağını ve verimli tarım topraklarının öneminin artacağını söyleyen Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Dünya’da en önemli şey su ve verimli topraklar. Bugün küresel sermayeyi elinde tutanlar tarım topraklarını kendi amaçları doğrultusunda kullanmaktan çekinmiyorlar. Ben belediye başkanı olduğum sürece kendi yetki alanımda olan tarım topraklarının amaç dışı kullanılmasına izin vermeyeceğim”

TARIMSAL İTHALATIMIZ ARTIYOR…

2002 yılında Türkiye’nin tarımsal ihracatı, ithalatından fazla iken, 2015 yılında tarımsal ithalatının, ihracatından 1,3 milyar dolar fazla olduğuna dikkat çeken Karademir, “Bilimsel çalışmalar Dünya nüfusunun 2050’de 10 milyar, Türkiye nüfusunun 100 milyon olacağını öngörmektedir. Türkiye’de tarım alanları, 2002 yılından günümüze, 2,6 milyon hektar azalmıştır. Bu miktar yaklaşık %7 oranına tekabül etmektedir. Bütün bu projeksiyonlar çerçevesinde Tarım Politikalarının Amacı, Tarım Topraklarını Korumak, Yeterli Gıdaları Üretmektir. Bunun için doğaya dost bilimsel, üretim tekniklerini geliştirmek zorundayız”

13 MİLYON HEKTAR ORMAN ALANI YOK EDİLMEKTE

Gıda Güvencesini tüm insanların sağlıklı ve aktif bir hayat sürdürebilmeleri için gerekli olan besleyici gıdayı zamanında ve yeterli miktarda ulaşabilmeleri olarak tanımlayan Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, “Küresel iklim değişikliğinin gıda güvencesini tehdit eden önemli faktörlerin başında gelmekte. Halen yılda ortalama 13 milyon hektar orman alanı yok edilmekte ve bu alanların yok edilmesinin durdurulması ile %10-11 dolayında sera gazı emisyonunun engellenmesi mümkün”

Panele CHP Adana Milletvekilleri Elif Doğan Türkmen, İbrahim Özdiş, CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, CHP İl Başkanı Ayhan Barut ile emek ve meslek örgütlerinin temsilcileri katıldı. 

 

 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

KAMU MÜTEAHHİTLERİ VERGİ DAİRESİNİN İYİ MÜŞTERİSİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık