Ana Sayfa Yaşam TEMA'lı park için ilk kazma vuruldu

TEMA'lı park için ilk kazma vuruldu

Yüreğir yeşil alan ve parkları ile gerçek bir değişim yaşıyor. Mahallerde yer alan irili ufaklı onlarca parkın yanı sıra, bir dönem hayali bile kurulamayan büyük temalı park projeleri hayata geçiriliyor.

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2016 Salı 15:35
TEMA'lı park için ilk kazma vuruldu

Atakent Mahallesi'nde 54 dönümlük temalı park için çalışmalar başladı, ilk kazma vuruldu. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan “Bugüne kadar Yüreğir’de hep ilkleri gerçekleştirdik, temalı parkımız sadece Yüreğir için değil Adana için de yine bir olacak” dedi.

 

TEMALI PARK ADANA’DA BİR İLK

Yüreğir yeşil alan ve parkları ile modern bir kent olma yolunda emin adımlarla hızla ilerliyor. Yeşil alan ve parkları ile gerçek bir değişim yaşayan Yüreğir’de mahallerde yer alan irili ufaklı onlarca parkın yanı sıra, bir dönem hayali bile kurulamayan büyük temalı park projeleri hayata geçiriliyor. 30 dönümlük Kültür Park, Atakent Mahallesi’nde çalışmalarına başlanan Temalı Park projesinin hayata geçirilmesiyle ilçenin en büyük parkı unvanını Temalı Park’a devredecek. 54 dönümlük Temalı Park için ilk kazma vuruldu. Yüreğir Belediyesi ekiplerinin çalışmaları başladı. 54 bin 300 metrekare alanda projelendirilen park içerisinde Adana’da da ilk olacak birçok uygulama kente hareket katacak.

 

DOLU DOLU BİR PARK GELİYOR

İçerisinde çok değişik faaliyetlerin gerçekleştirileceği temalı parkın bölgede bir ilk olacağını belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan “Adana'dan ve çevre illerden herkesin gezmeye gelebileceği bir alan oluşturuyoruz. Bölgemizde eksikliğini düşündüğümüz parkımızın içerisinde her yaştan öğrencilerimizin faydalanacağı temalı çocuk oyun alanları, planetaryum (gökevi), müze binası, gezinti yolları, yürüyüş ve koşu parkuru, bisikletli gezi parkuru, pergolalı gölge alanları, spor alanları, kermes ve festival alanı, yenilebilir ürünler bahçesi, kafeteryalar, çay bahçeleri, el sanatları sergi birimleri gibi çok değişik faaliyetlerin yapılabileceği alanlar olacak.” şeklinde konuştu.

 

PLANETARYUM İLGİ ODAĞI OLACAK

Çalışmalarına başlanan temalı parkın içerisinde yer alacak en dikkat çeken bölüm Planetaryum  (gökevi) binası. Güneşin, yıldızların, gezegenlerin diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı gösteri salonu özellikle öğrenciler için ilgi odağı olacak. Uzay hakkında çarpıcı görseller ve anlatımların yer alacağı Planetaryum binası Adana’da bir ilk olacak.

 

KURTULUŞ SAVASI MÜZESİ

Temalı parkın içerisinde yer alacak olan Kurtuluş Müzesi de yine Adana’da bir ilk olma özelliğini taşıyor. Çocuklarımıza kurtuluş savaşını görsel bir şekilde anlatma imkanına kavuşacağımız müze ile kurtuluş mücadelesi veren atalarımızın hangi şartlarda vatan savunması yaptıkları, verilen mücadelenin zorluğu hem şimdiki kuşaklara, hem de gelecek kuşaklara en iyi şekilde anlatılacak. Bir benzeri Anıtkabir’de bulunan müzede Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşanan olaylar dönemin resimlerinden yararlanarak canlandırılacak. Panoramaların önünde maketlerle düzenlenmiş savaş alanı üç boyutlu bir etki ile ziyaretçilere o anları hatırlatacak. Müzede Panoramaları izlerken ziyaretçiler, top sesleri, kılıç şakırtıları, at nalları, "Allah Allah" nidaları gibi savaş efektleri duyacak. Ayrıca Kurtuluş Savaşı'na katılan komutanların portreleri ve Kurtuluş Savaşı'nı gösteren büyük boy tablolar sergilenecek.

 

HEDEF 2017 YILI SONU

Yüreğir Belediyesi tarafından inşasına başlanan temalı parkın bölgeye bir canlılık kazandıracağını belirten Başkan Çelikcan “Temalı parkımız içerisinde birçok etkinliğin bir arada yapılacak olması nedeniyle hem Yüregir hem de Adana için çok önemli bir projedir. Parkımızı 2017 yılı sonuna kadar hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bugüne kadar Yüreğir’de hep ilkleri gerçekleştirdik. Temalı parkımız sadece Yüreğir için değil Adana için bir ilk olacak. Sadece Yüreğir’e değil, Adana’ya, bölgemize hayırlı olsun.” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

KIZILAY, ANNELERİ UNUTMADI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık