Ana Sayfa Kültür-Sanat ‘Tepebağ kazılarıyla Çukurova’nın tarihi yeniden yazılacak’

‘Tepebağ kazılarıyla Çukurova’nın tarihi yeniden yazılacak’

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, medeniyetlere beşiklik eden Adana’nın kent merkezindeki Tepebağ Höyüğü’nde sürdürülen arkeolojik kazıları yerinde inceledi. Başkan Sözlü, günümüzden 3 bin 500 yıl öncesine ait kalıntılara ulaşılan Tepebağ Höyüğü’nün Adana ve Çukurova’nın tarihinin yeniden yazılmasına katkı sunacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 4 Ağustos 2016 Perşembe 15:35
‘Tepebağ kazılarıyla Çukurova’nın tarihi yeniden yazılacak’

Başkan Hüseyin Sözlü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile Adana Arkeoloji Müze Müdürlüğü başkanlığında ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla 2013’te başlatılan Tepebağ Höyüğü kazı alınını ziyaret etti. Başkan Sözlü, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Fatma Şahin başkanlığında, 6 uzman ve 15 işçinin çalışmasıyla sürdürülen kazıların bu yılki etabı hakkında bilgiler aldı.


5 METRELİK KAZIDA 6 KÜLTÜR TABAKASI SAPTANDI


Doğuda Seyhan Nehri ile sınırlı olan 360x620 metre ölçülerinde, şehir ile birlikte 20 hektar alana yayılan, yaklaşık 15 metrelik yükseltiye sahip Tepebağ Höyüğü’nde niteliksiz yapıların kaldırılmasıyla, üç yıl önce başlatılan kazılarda yüzeyden 5 metre derinliğe kadar inildiği ve bu çalışmalarda 6 kültür tabakası saptandığı belirtildi. Tepebağ’ın günümüzden yaklaşık 3 bin 500 yıl öncesine kadar kesintisiz yerleşim alanı olduğu ifade edilirken, Osmanlı, Ortaçağ, Bizans, Roma, Hellenistik, Demir Çağ ve Geç Tunç Çağı’na ait tabakalarda her dönemin sosyokültürel ve sosyoekonomik yaşamına ışık tutan mimarının gün yüzüne çıkarıldığı bildirildi.


Kazılarda pipolar, ağırlıklar, kandiller, sikkeler, amphoralar, unguentarium, figürinler ve çeşitli çanak ve çömlek parçaları bulunduğu bilgisini alan Başkan Hüseyin Sözlü, Yrd. Doç. Dr. Fatma Şahin ve ekibine çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diledi.


KÜLTÜR ZENGİNLİKLERİ TURİZME HİZMET EDECEK


Başkan Sözlü, “Arkeolojik zenginliğe sahip iller arasında öne çıkan Adana’da yaklaşık 270 arkeolojik sit alanı bulunuyor. Anavarza, Magarsus, Aigeai antik kenti ile Tepebağ, Sirkeli, Misis, Tatarlı höyüklerindeki kazılar devam ediyor. Adana’nın merkezindeki Tepebağ başta olmak üzere diğer kazılarda ortaya çıkarılacak kültür zenginliklerin Adana’nın ekonomisine daha fazla katkı sunacağına ve turizme hizmet edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

"Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi" Adana'da

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık