Ana Sayfa Ekonomi Teşvik paketi iş dünyasına büyük moral oldu

Teşvik paketi iş dünyasına büyük moral oldu

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı yeni teşvik paketi iş dünyasının uzun zamandır dile getirdiği ve beklediği teşviklerin hayata geçirilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Yeni teşvik paketi il bazında verilen mevcut teşviklerin eksikliklerini gidermesi bakımından önemli olduğu kadar iş dünyasının vize ve finansman sorunları gibi çeşitli problemlerine de çözüm getirmesi bakımından da çok önemlidir" dedi.

Giriş Tarihi: 7 Temmuz 2016 Perşembe 09:32
Teşvik paketi iş dünyasına büyük moral oldu

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe Hükümetçe açıklanan yeni teşvik paketini ve ekonomik sorunların çözülmesi için atılan adımları değerlendirdi.

Yeni teşvik paketinin en önemli yanının proje bazlı teşvik sistemine geçişi öngörmesi olduğunu ifade eden Menevşeaçıklamasında, "Türkiye’nin ekonomisini güçlendirmesi ve sürdürülebilir kalkınma için katma değeri yüksek, AR-GE,inovasyon ve yüksek teknolojiye dayalı yeni yatırımların önünün açılması ve teşviki gerektiğini uzun süredir dile getiriyorduk. Orta ileri teknoloji ürün yatırımlarının tamamının 4. Bölge teşvikleri kapsamına alınması iller bazında verilen teşvikler nedeniyle iş dünyasının sıkça şikayet ettiği mevcut teşvik sisteminin önemli bir sıkıntısını ortadan kaldıracaktır" görüşlerine yer verdi.

Menevşe'nin iş dünyasını rahatlatacak bir hamle olarak değerlendirdiği Yeni Teşvik Paketi'ne ilişkin açıklaması şöyle:

"Kalkınma için özel sektör girişiminin şart olduğu ancak özel sektörün finansmana erişimde sıkıntıları olduğu yine uzun süredir dile getirdiğimiz sorunların başında gelmekteydi. Eximbank kredilerinde kolaylık, teminat açıklarında Kredi Garanti Fonu desteği, dış kaynaklı sermayenin yatırımlarını hızlandıracak vergi muafiyetleri, proje bazlı yatırım teşvikleri, her türlü taşınabilir menkul değerin teminat gösterilebilmesi gibi yeni düzenlemelerle yatırım ve büyüme de en önemli kısıt olan finansman sorununun hafifletileceğini değerlendiriyoruz. Gümrük Birliği anlaşması kapsamında mal ve hizmetlerin serbest dolaşımında ülkemiz aleyhine haksız rekabet oluşturan ve bu mal ve hizmetleri sunan işadamlarının yurtdışına seyahatlerinde büyük zaman ve ekonomik kayba neden olan vize sorununu da bu teşvik paketiyle aşacağımızı görüyoruz. Vize sorununun çözülmesiyle en önemli ekonomik pazarımız olan AB pazarında işadamlarımızı daha aktif ve müteşebbis göreceğimize inanıyorum. Teşvik paketinin yanında özellikle Rusya ve İsrail ile sorunların giderilmesi yönünde atılan adımları da iş dünyası olarak çok yerinde bulduğumuzu ifade etmek isterim. Nitekim tarım, turizm ve ihraç mallarında kendini gösteren sıkıntıların, atılan bu adımlarla kökleşmeden giderilebileceği ve iş dünyasının bu sıkıntılı süreci minimum hasarla atlatacağına inanıyorum.

Ekonominin ve iş dünyasının çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kaldığı bu dönemde Hükümetçe atılan bu adımların çok yerinde ve zamanında olduğunu değerlendiriyorum. Bu paketin ve vizyonun sorunlarımızı çözmenin yanında ülkemizin orta gelir tuzağından çıkışı için de iyi bir fırsat olmasını diliyorum.

Son derece olumlu bulduğumuz yeni teşvik paketi ve atılan adımlar için iş dünyası olarak Sayın Başbakanımız başta olmak üzere hükümetimize teşekkür ediyor, bu yaklaşımın iş dünyası ile sürdürülmesini temenni ediyoruz."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Evlere teslim patates yardımı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık