Ana Sayfa Gündem TMMOB’lu kadınlar korkunç detayları açıkladı

TMMOB’lu kadınlar korkunç detayları açıkladı

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu, TBMM’den çıkan ‘Boşanma Komisyonu Raporu’na sert tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 23 Mayıs 2016 Pazartesi 09:54
TMMOB’lu kadınlar korkunç detayları açıkladı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Kadın Komisyonu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ‘Boşanma Komisyonu Raporu’na tepki gösterdi. Adana ve Mersin’deki TMMOB’li kadınlar gerçekleştirdikleri ortak toplantıda boşanmaların bahane edilerek kadınların kazanılmış haklarının ellerinden alınmasının planlandığını vurguladı.

 


Mersin Makina Mühendisleri Odası’nda ‘TBMM Boşanma Komisyonu Raporu’ gündemiyle toplanan TMMOB’li kadınlar adına konuşan TMMOB İKK Kadın Komisyonu Başkanı Ayten Dolançay, “Ülkede her gün çocuk istismarı taciz, tecavüz, kadına yönelik şiddet konularıyla gündem oluşurken, bunları çözmek değil ısrarla tacize, tecavüze, kadına yönelik şiddete bu tür politikalarla destek veriliyor, adeta ‘siz uygulayın’, ‘siz devam edin’, ‘biz daha fazla arkanızdayız’ diyerek destek mesajları veriliyor” görüşlerine yer verdi.

KORKUNÇ DETAYLAR


TBMM Komisyonu’ndan çıkan raporun maddelerini tek tek incelediklerini vurgulayan Dolançay, korkunç detayları açıkladı. Raporda yer alan ifadelerin çocukların tecavüzcüleriyle evlendirileceğine olanak tanıdığını, çocuklara tecavüz edenlerle, onları istismar edenlerle evlendirmeye teşvik edildiğini savunan Dolançay, “Şiddet gören kadınlara, tecavüze uğrayan kadınlara, destek olmak adı altında adeta öç alarak, tecavüzcüleri çağ dışı bir uygulama olan hadım etme uygulaması getirerek önlemeye çalışıyorlar. Şiddet gören kadınlar boşanma davası açtığında, arabuluculuk ve uzlaşma uygulamasını öneriyorlar. Boşanma zorlaştırılarak kadınlar şiddetle yaşamaya ikna edilmeye çalışılacak. Şiddet mağduru kadınların, mesai saatlerinde, karakollara başvurmasının önü kesilmek isteniyor” diye konuştu.


“KADININ DEĞİL ERKEĞİN MAĞDURİYETİ DERT EDİLİYOR”


Rapor incelendiğinde aile hukuku söz konusu olduğunda bütün duruşmaların gizli yapılmasının istendiğini dile getiren Dolançay, “Raporda nafaka hakkı da gasp ediliyor. Kadının nafaka hakkı süreye bağlansın isteniyor. Tedbir süresi kuşa çevriliyor. Koruma kararı olan kadınların bile öldürüldüğü bir durumdayken tedbir süresi kısaltılarak 15 güne indirilmesi öneriliyor. Kadınların değil şiddet uygulayan erkeklerin mağduriyeti dert ediliyor. Mal paylaşımında dava açma süresi kısıtlanmak isteniyor. Eşin ölümünde, kadının mal rejiminden kaynaklı yüzde 50 payı verilmemeye çalışılıyor. Aile danışmanlığına ‘dini’ ayar ile aileye yönelik psikolojik rehberlik ve danışmanlık hizmeti dini temele oturtulmak isteniyor. Erken yaşta evliliğe teşvik edilmek isteniyor” dedi.


“ERKEN YAŞTA EVLİLİĞE TEŞVİK VAR”


Raporun erken yaşta evliliğe teşvik niteliği de taşıdığını ve bunun kabul edilemeyeceğini kaydeden Dolançay, şunları söyledi:
Üniversitede okuyan gençler erken yaşta evlenebilsinler diye onlara burs ve kalacak yer bile temin etmeyi öneriyorlar. Son yıllarda kadınların yaşam alanları, güvenlikleri ve özgürlükleri yok olmaya; kadın cinayetlerinin normalleştirilmeye çalışıldığı süreçlerden geçiyoruz.Rapor, kadınları ve çocukları şiddet ve istismar konusunda daha da yalnızlaştırarak toplumu kendi bakış açıları doğrultusunda değiştirerek, daha önce kazanılmış olan kadınların ve çocukların haklarını koruyan az sayıdaki kanunu da aleyhine sonuçlar yaratacak biçimde değiştirmeyi öneriyor. Mevcut iktidar bu raporla yalnızlaştırma ve değişimi kendilerine yakın STK’lar ile birlikte hayata geçirme çabasını taşıyor.


“SÖZLEŞMELER DEVRE DIŞI BIRAKILIYOR”


İstanbul Sözleşmesi de dâhil olmak üzere ulusal ve uluslararası sözleşmeler devre dışı bırakılarak, evrensel hukuk ilkeleriçiğnenerek, Kadınların ve çocukların tüm hakları gasp ederek, kazanılmış haklara büyük bir darbe vuracak önerilerle, Kadın düşmanlığı ve şiddet teşvik edilmeye çalışılmaktadır.


Biz TMMOB’li kadınlar olarak her seferinde daha fazla hayrete düşerek görüyoruz ki, gerici söylemlerle, yasalarla, yönetmeliklerle oluşturulan; Kadın ve Çocuk haklarını gasp eden politikaların karşında olmaya ve kadınların eşitlik, özgürlük, demokrasi isteklerini savunmaya bu eşitlik sağlanıncaya kadar mücadeleye kararlılıkla devam edeceğimizi belirtiyoruz”
Toplantının son bölümünde TMMOB’de kadın örgütlenmesi üzerine yerelde ve bölgede ortak çalışmalar yapılarak güçlü bir  TMMOB örgütlülüğüne katkı sağlama kararı alındı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Hatay'daki uyuşturucu ve kaçakçılık operasyonları

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık