Ana Sayfa Ekonomi “trafik sigortasında sabit tarifeye geçilmeli”

“trafik sigortasında sabit tarifeye geçilmeli”

Sigorta şirketlerinin trafik sigortasında priminde uyguladığı farklı fiyat tarifelerini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Üyesi ve Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Derneği Sigorta Komisyonu Sorumlusu Osman TÜKEN; “Trafik Sigortası primlerinin yüksekliği konusunda çözüm yolu aslında çok basittir” dedi.

Giriş Tarihi: 9 Ekim 2016 Pazar 02:20
“trafik sigortasında sabit tarifeye geçilmeli”

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Derneği Sigorta Komisyonu Sorumlusu Osman Tüken konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

''Kamuoyunda trafik sigortası ismiyle bilinen “Karayolu Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçesi’nin” teminat limitleri, geçerlilik bölgesi, tazmin şart ve hesaplamaları, vergi oranları ve diğer gider kalemleri kanunla belirlenir ve tüm sigorta şirketleri için bu şartlar aynıdır. Sigorta şirketleri özelinde kendi genel gider rasyoları ve hasar dosya maliyetleri dışında hiçbir fark da yoktur. Tüm sigorta şirketleri trafik primlerinin hesaplanmasında SBM’nin (Sigorta Bilgi Merkezi/Tramer) il, ilçe, araç markası, araç kullanım tarzı ve sigortalı bilgilerini içeren veri tabanını kullanmaktadır.

 

Tüm şartları aynı olan bir poliçede şu an tek fark sigorta şirketlerinin poliçeyi yapmak isteyip istememesine göre değişen farklı fiyat tarifeleridir. İlginçtir ki bu poliçe Batı ülkeleri başta olmak üzere dünyanın çoğu ülkesinde sabit fiyat ile satılmaktadır. (Kaynak: TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi’nin hazırlattığı 2014 yılına ait “Sigorta Acenteleri Dünya Uygulamaları Araştırma ve 2023 Vizyonu Belirleme” raporu)

 

Bahsedilen bu şartlara rağmen;

 

Bahsi geçen diğer ülkelerin neredeyse hepsinden daha düşük teminat limitleri (poliçenin ödeyebileceği hasar miktarı) ile Ülkemizde bu poliçe üretilmektedir. (Grafik-1-Zorunlu Trafik Minumum teminat miktarları)

 

 

 

Son bir yılda trafik sigortası fiyatlarındaki % 130 ile % 150 arasındaki yükselme dikkate alındığında ülkemizde araç başına düşen ortalama trafik priminin de bahsi geçen ülkelerin hepsinden yüksek olduğunu söyleyebiliriz. (Grafik-2-2014 yılı araç başına düşen ortalama zorunlu trafik prim endeksi)

 

 

 

Ülkemizde sigorta şirketlerinin uygulamış olduğu trafik sigortası fiyat tarifelerinde ortaya çıkan tabloyu değerlendirilecek olursak; fiyatı haricindeki tüm şart ve limitleri devlet tarafından belirlenen bir sigorta ürününün tüketicide büyük rahatsızlık meydana getirdiğini görmekteyiz.

 

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, SBM (Tramer) veri tabanında il ve araç kullanım tarzlarına göre tüm hasar/Prim oranı istatistiklerinin olmasına rağmen Primlerin beklenilen düzeye düşmemesinin önündeki tek engelin referansını yükseliş trendi olarak baz alan Sigorta Şirketleri olduğu kanaatindeyiz.

 

Tüketici Başvuru Merkezi Sigorta Komisyonu olarak trafik sigortası tarifesinin belirlenmesi ve düşürülmesi konusunda Sigorta Şirketleri, Sigorta Acenteleri ve fiyatların düşmesi için düzenleme yetkisi olan Hazine Müsteşarlığından oluşan bir komisyon kurulmasını öneriyoruz. Ancak bu komisyonun fiyat uzlaşısı ile vatandaşlarımız için maksimum faydanın sağlanması mümkün olacaktır.

 

Bu sorunun gerçekçi ve kalıcı çözümü olacak uygulamanın adı da sabit tarifedir.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
LİG PUAN DURUMU
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Bu habere de bakabilirsiniz

Acı: “Kısa çalışma ödeneği süresi uzatılmalı''

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık